Olen kummallinen kummi. Olen "joutunut" kahden eri lapsen ja eri perheen kummiksi -siis nimelliseksi-. En ollut (ei kutsuttu) kastetilaisuudessakaan, valokuvan olen joskus saanut. Toista lasta (jo nuori)olen viimeeksi nähnyt n.kolme vuotta sitten ja toisen vain vauvana kerran... En tuntisi jos tulisi vastaan. Syy: asun satojen kilometrien päässä näistä perheistä ja perhesiteet erojen myötä ovat katkenneet. Minä olen eronnut ja kummilapsien perheet ovat eronneet. Exäni ei ole kummiudestaan välittänyt. Itse olen laittanut kortin merkkipäivinä. Rahaa en ole antanut, koska välillä en tiedä josko perheet ovat muuttaneet. Välillä nämä äidit ovat olleet naimisissakin ja taas eronneet eikä ole minua kutsuttu häihin eikä pidetty yhteyttä. Silti on välillä epätietoinen olo: huono omatunto kun tuntuu että odotetaan rahalahjoja kummilapselle jota ei ole nähnyt kuin kerran??? Niin ja koska itsekin tunnen että omien lasteni sylikummit eivät välitä ex:n suvun puolelta minun lapsistani. Ja se tuntuu äitinä pahalta. He sentään ovat ex:n veljiä ja verisukulaisia. Mutta ei syntymä/ joulu/ rippi ym. muistamisia kuulu- ei edes sitä korttia.
Valitkaa siis tarkoin kummit! Omat sisarukseni ovat kyllä olleet tunnollisia kummeja, mutta nyt sekin on hiipunut, kun lapset ovat murrosikäisiä.
Valitkaa siis tarkoin kummit! Omat sisarukseni ovat kyllä olleet tunnollisia kummeja, mutta nyt sekin on hiipunut, kun lapset ovat murrosikäisiä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mun kummi lapseni täytti tänään vuosia.
Kyselin heitin uutta osoitetta kun he muuttivat että voisin laitaa aina välillä kortin,mutta osoitetta ei koskaan tullut.
Lapsen äiti kertoi kuinka on mukava pitää yhteyttä kaveriin sähkärin kautta no mä tyhmä pyysin kanssa sen sähkäri osoitetta mutta kun sitäkään ei annettu ajattelin olla turpa kiinni.
Olis vaan kiva tavata kummi likkaa.
Ikäväähän tuo on. kyllä kummit kannattaa valita tarkoin ja harkitusti, mutta aina niitä elämänmuutoksia tulee. Mutta kyllä lapsella pitäisi olla hyvät kummit jotka pitää yhteyttä..
Meillä tytön kummit erosivat 2 kk ristiäisten jälkeen. Olin pitkän aikaa pettynyt, koska varmaan tiesivät jo kummiksi lupautuessaan, että ero on tulossa. Mielestäni olisi ollut viisasta kieltäytyä kummin virasta, vaikka millä tekosyyllä elleivät oikeaa syytä olisi siinä vaiheessa halunneet kertoa.
Kummisedästä ei ole kuulunut sitten ristiäisten (-92), kummitäti on edelleen kuvioissa mukana, ja nyt meillä on aivan ihana "adoptio"kummisetäkin. Kerran kuulin tytön selittävän, että tämä x on hänen oikea kummisetänsä, mutta sitten hänellä on se toinenkin kummisetä, joka oli kummitädin kanssa ristiäiskuvissa...