Yhdistys- ry - osuuskunta?

Mummunen

Jos perustaisit jonkunlaisen yhdistyksen, minkälainen se olisi?
Kuulutkos moneen tällaiseen toimintaan?
Eikös Suomi oo yhdistyksien luvattumaa=)

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Sellainen yhdistys jossa jouten olevat edistäisivät yhdessä jouten oloa.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Nojoo

      Olen parin yhdistyksen rivijäsen. Eli maksan jäsenmaksun ja sillä saa sitten yhdistyksen lehdet. Pysyy niinkuin tietoisena toiminnnasta ja aiheista. Yhdessä olin myös muksna, mutta siinä vaihtui puheenjohtaja ja tuli vakavia näkemyseroa asioista. Erosin yhdistyksestä, mutta kannatan perusajatusta.

      Nuorempana oli paljonkin kaikenlaista aktiviteettia, mutta silloinkn lähinnä hangaroundina. Mä ehkä fanitan joitain asioita, mutta olen aivan liika laiska sen kummempaan toimintaan.

      Toisekseen, ei kiinnosta leimautua minkään liikkeen leimalla. Siitä voi olla ongelmia normielossa ja toisekseen liikkeillä tapana muuttua ajanoloon. Mutta fanittaa kyllä voi jos juttua kannattaa.

      Jossain vaiheessa oltiin perustamassa osuuskuntaa duunijuttuja varten. Se kaatui perustamisvaiheessa näkemyseroihin ja valtataisteluihin. Se siitä.

      Jotkut on yhdistysihmisiä. Net kuuluu kaikkeen mahdolliseen kirkkovaltuustosta vapaapalokuntaan. Mutta se perustuu johonkin muuhun, kuin aatteeseen. Lähinnä kai vallanhimoon ja pätemisen tarpeeseen.

      Mutta kyllä suomi on pullollaan yhdistyksiä. Osa kai lähinnä ompeluseuratyyppisiä ja jotkut koittaa oikeesti tehdä asioita. Yhdistykset sopii xtraverteille ja sosiaalisille ihmisille. Meitsi sen verran sooloilija ja introvertti, en tosiaankaan ole kuin parin yhdistyksen rivijäsen. Ihan vaan ajatuksen takia.

      =DW=

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      134
      1383
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      102
      1072
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      973
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      954
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      832
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      803
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      702
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      666
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      648
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      614
    Aihe