Oletko varautunut jotenkin ? Erikoisesti Salon seudulla voidaan mitata ennätyslämpötiloja.
https://www.iltalehti.fi/saauutiset/a/c4ba0d32-4f7b-4e0a-9f4a-3a56f5a33564
https://www.iltalehti.fi/saauutiset/a/c4ba0d32-4f7b-4e0a-9f4a-3a56f5a33564
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mattopyykillä ja uimarannalla oli rutosti sakkia, eli on se helle paikalle pelmahtanut.
Ei pahemmin vielä pk-seudulla, mutta huomenna voi olla kuumempaa.
Pakko alkaa sopeutua, sitähän voi kestää viikkoja ?
Tänään oli täällä Hesassa +27, se riittää, yhtään enempää ei tarvita. Minulla on ilmanviilentäjä ollut jo monta vuotta, sillä olen pärjännyt, vaikkei se niin tehokas olekaan kuin ilmalämpöpumppu.
22,5 C maksimissaan sisällä.
Ei tarvi suunnitella että laittais pääkytkimestä virran ilmalämpöpumppuun
Eka asuinkerros, kerrostalo
Kyllä se tästä vielä kuumenee.
Huomenna on vielä kuumempaa, mutta kauanko sitä jatkuu ?
Kiitos ei viikkokaupalla. Ei terveys kestä.
Kattohommia tuli tänään tehtyä.
Ei tuo helteellä tuntunut.
Rännienlaitto jäi ensi viikkoon.
En ole katsonut mittaria, mutta tuskin näillä kymmenillä kattohommissa jaksais.
Meillä päin tehdään asfalttihommia. En kadehdi.
Hyvältä näyttää ennusteet, ei tule liian lämmintä lähiaikoina.
Onneksi ei vielä ole helteitä liiemmin ollut. Viime kesänä normalista halvalla ostamani pieni ilmanviilennin toimi hyvin pienessä yksiössä. Onneksi ei aurinko paista suoraan asuntoon kun illalla hetken aikaa ja silloinkin vain vinosti ikkunasta pienelle alueelle, muulloin terassin yli ulottuva katto ja parinkymmenen metrin päässä oleva metsä rajoittaa paahdetta.
Onneksi tulee "sadekausi".
Monsuunikos vallan?
Asun etelärannikolla. Eilen oli todella hiostava helle. Kävin kauppa-asioilla ja porukkaa kauppakeskus täynnä. Monella kai jonkinlainen 'tilipäivä'. Ja kuuma kauppojen käytävilläkin. Kotiin tultua olin hikinen ja olo kuin urheilusuorituksen tehneellä, kyllä kivennäisvesi maistui!