Saako vl vierailla Herättäjäjuhlilla? Ne ovat viikon päästä Ylivieskassa.
Herättäjäjuhlille?
Anonyymi-ap
38223
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Ei saa
Saapas, mutta kiinni ei saa jäädä!
Ei körtit kiellä muidenkin käymistä siellä. Ite vanhoillislestadiolaisena olen käynyt Herättäjäjuhlilla, eikä yksikään käännyttänyt minua pois. Seurojen anti vain oli tosi valju. kädenlämpöistä ja mitäänsanomatonta oli puheiden sisältö. Hengellisyyttä niistä sai ihan etsiä. Veisasin muutaman siioninvirren siellä. Veisu ei ollut yhtä voimallista, mitä suviseuroissa ja säestyskin taisi puuttua kokonaan. Osa siionin virsistä on kauniita ja ne ovat minulle tuttuja Ylen ykkösen aamuhartauksista.
Minun olisi vaikeinta mennä yksin Suviseuroihin ei-lestadiolaisena, nimenomaan yksin niin isoon tapahtumaan. En ole kovin rohkea, taitava, nopea tutustumaan muihin, joten mielikuvani on, että viettäisin siellä aikaa lähinnä ilman muita asuntovaunulla ja aluetta kierrellellen, puheita kuunnellen, syömässä käyden.. on se aika erilaista jos ei jaa toisten kanssa tapahtumaa muuten kuin etäisesti.
Saa käydä vierailulla.
Ei saa!
Tässä linkki:
https://www.herattajajuhlat.fi/
Näitä kuunnellaan seuraavaksi!
Siellä esiintyy "artisteja", joiden "konserttiin" pitää varata liput.
Aika outoa.
Suviseuroissa evankeliumi kait laulettiin ilmaiseksi?
Nuo herättäjät kuulostavat yhtä maallistuneilta kuin helluntailaisetkin. Niilläkin, nk. "Helluntaikirkon" synnystä alkaaen, on "evankeliumi" maksanut, isoa rahaa, kaikenlisäksi.
Saa käydä, koska kirkossakin saa käydä.
Mutta ei suositellaan!
Yksin tein ilmottaudutte pian perinteisiksi muodostuvalle pelastusjuhlalleni, jossa uskonharhainen kävelee, konttaa tai autetaan avantoon jeesuksen pelastustoimia odottamaan.
Kiitos etukäteen aikuisten oikeasti oikeaan epäjumalaan uskoville jesusianisteille. Vääräuskoisethan eivät tietenkään uskalla ilmoittautua.
Herättä juhilla pitäs julistaa synti synniksi, ja anteeksi antamus karitsan veren kautta että pelastus oli monen osana, lihan halut risille nautitavaksi, tulis armo oikeaan aikaan.
Kansa on rapion tiellä pahuus kukoitaa kuin ruusu pehko, siinä onkin kitkemistä.
Ei kai se herättäjäjuhlilla käynti ole itsessään syntiä. Jos alat luopuu omasta uskosta, se on syntiä. Oman empiirisen havaintoni mukaan körtit ovat hyvinkin maallistuneita. Lähinnä vaalivat jotain omia perinteitään, kuten körttivaatteita, körttipastilleita ja lyhyitä körttipastillin mittaisia saarnoja. Saarnan sisältö voi olla ihan mitä vain, eikä saarnaajan tarvi olla edes maallikkosaarnaaja. Kuka tahansa tuntuu käyvän. Eräs puhuja esimerkiksi tunnusti olevan lähes uskonnoton, mutta kokee körttikulttuurin rakkaana. Ja se kulttuuri oli lähinnä itsensä pieneksi tuntemista. Hän jopa sanoi, että tällä kriteerillä lähes kaikki suomalaiset ovat körttejä.
Körtit ova omien ehtojensa orjia.
Mutta miksi vl sinne menisi? Jos on itsellä perinteiset uskonkäsitykset, ei kai sellainen juhla vetoa, jossa on annettu liberaaliteologialle valta.
Kesälomalla on luppoaikaa, niin sen takia voisi käydä katsomassa herättäjäjuhlia.
Käy vaan.
Eipä sitä kannata mennä vieraille tulille lämmittelemään.
Varmaan vähän voi vierailla
Ei kai tutustumiskäynti pahitteeksi ole,
jos oma usko ei vähästä horju
Ei saa.
Oikeastaan ei kannata
Ei, kannatakaan, voit huomata eläväsi vl-valheessa!
Ei kukaan kiellä. Itsekin olen uteliaisuuttani Herättäjäjuhlilla käynyt. Tosi pieni tapahtuma, luulin isommaksi. Juhlakentällä oli jotain torikojun tapaisia, josta sai ostettua jotain. Hintataso korkeampi. Ihmisten määrä pienempi. Nuoria tosi vähän. Ja ne nuoret, joita näki, heillä oli joku herättäjäjuhlavierasrintaneula. Puhe kuului vain kentällä ja se oli urheilukenttä. Penkeillä yllin kyllin tilaa. Ja puheet superlyhyitä. Eräs mies siellä sanoikin, että hyvä saarna on körttipastillin mittainen. Eli sen mittainen, mitä Pohjanmaanpastilli kestää suussa. Alueella myytiin näitä pastilleja körttipastilli-nimellä. Itsekin ostin körttipastillipussin.
Kukaan ei ajanut minua pois, vaikka moni tiesi minun olevan vanhoillislestadiolainen.
Herättäjäjuhlat oli siis huomattavasti suviseuroja pienempi tapahtuma. Vaikka seurakenttä oli kaupungin keskustassa, liikenne ei ruuhkautunu minään päivänä. Päiväparkkiin pääsi tuosta vain ajamalla ilman jonotuksia. Tapahtumat ripoteltu ympäri kaupunkia. Nuorisotalolla oli jotain, kirkossa jotain ja jopa anniskeluravintolassakin oli oma veisukaraoketapahtumansa. Siellä en tietenkään käyny, kuten en käyny katsoo tanssiteosta. Kävin vain juhlakentällä ja siellä oli tilaa. Luulin paljon suuremmaksi tapahtumaksi.
No ei ihme, jos on kutistunut pieneksi tapahtumaksi. Vakavastiotettavat uskovaiset karttavat.
Kaljakapakassa virsikaraoke?
Ihan periaatteesta olis jännä kuunnella yksi körttisaarna. Mitä pöljä humalassa saarnaa.
Kävijämäärä on kys. juhlilla on ilmoitettu yhä kymmenissä tuhansissa, vaikka kävijämäärä on laskenut. Eikö kävijämäärät ole laskeneet vuosien saatossa muillakin kesäjuhlilla?
Ite olin Aleksis Kivi - Seitsemän veljestä - aiheisissa körttiseuroissa. Raamattu oli vaihdettu Seitsemään veljeen ja tekstit luettiin siitä. On ollut myös Kalevala-seuroja ja Star Wars -seuroja. Körtit käyttää Raamatun rinnalla sujuvasti myös muita saagoja. Miksi pysyä vain Raamatussa, kun kirjallisia teoksia on muitakin?
Miksi te mietitte muiden lupaa tai mitä he sanovat?
Toimikaa vain oman omantuntonne mukaan!
Ei varsinaisesti kiellettyä, mutta miksi mennä vieraille tulille lämmittelemään. Ymmärrän eri porukoissa kiertelyn etsivälle. Jos vl menee herättäjäjuhlille, tulee vaikutelma, että etsisi jotain. Voihan sitä toki silkkaa uteliaisuuttaankin käydä.
Minä kävisin vain uteliaisuuttani kerran tsekkaamassa.
Ei körteillä ole enää tulta. Se on hiipunut pois ja suolakin käynyt mauttomaksi. Mitään sanomatonta liirum laarumia siellä nykyisin höpötetään. Jeesus on jäänyt huolella paitsioon.
Kait tuo Herättäjäjuhlakin näytetään netissä?
Ilmeisesti ei näytetä.
Radiotallenteet, eli kuunnella voi, kunkin tilaisuuden jälkeen.
Itseä ei kiinnosta niin paljon, että jaksaisin vaivautua.
Teidän vellujen nettilähetyksiä oli mukava katsella ja kuunnella. Kiitos.
Totta rutossa saa. Miksi ei? Tänä vuonna Herättäjäjuhlat ovat Ylivieskan keskustassa. Tapahtumia on yökerhoissa, baareissa, Akustiikka-talossa, Melenderin aukiolla, kirjaston ja kaupungintalon nurkilla, Päivärinnan koululla jne. Jos tuona aikana ei saa Ylivieskassa liikkua, ni jo on elläimen käsi ja toinen takajalaka. Ei körtit oo kettään pois työntämässä.
Aika köppäset seurat, kun kävin Ylivieskan herättäjäjuhla-alueella. Sitä ei oikeastaan edes ole, kun kaikki rakenteet muutamia pieniä yksityiskohtia, ovat olleet jo valmiina. Seurapenkkejä oli vähän, kaikki taivasalla ja tilaa oli, vaikkei penkkejä ollut edes paljoa. Ite juhlakenttä on tyhjällä tontilla keskustassa. Seurapuheessa ei puhuttu raamattua oikeastaan ollenkaan. Muutenkin kaikin puolin aika köppäset seurat.
Entisajan synnintuntoisesta körttiläisyydestä ei ole enää kuin muisto jäljellä. Hengellisyyttä ei enää nimeksikään, kaikki hyväksytään. Raamatun ohjeista ei välitetä eikä uskomisesta puhuta.
Vaisut pippalot oli. Edes veisu ei ol,ut voimallista. Jos körttikuoro olis puuttunut, veisuuta tuskin olisi edes kuullut. Seurapuheet oli tyhjän lätinää. Oheisohjelma tuubaa. Tosin kaikkiin oheisohjelmiinen osallistunut. Sateenkaariseurat ja kaljakuppilat jätin sikseen. Sen sijaan kävin visiitin Toivo Essemble -tilaisuudessa, jonne onnistuin luikahtaa liputta. Hyvä, etten maksanut lippua, sillä se musa ei ollu mua varten. Lähin sen siliän tien sieltä pois. Huonot juhlat, ei mulla muuta! Suviseurat ovat parempi konsepti!
Iteki vierailevana vanhoillislestadiolaisena totesi, että on köppäset seurat. Meillä Alajärvellä seurakansa laulaa paljon voimallisemmin, mitä yhtenäkään päivänä Herättäjäjuhlakansa. Jos kuoro olisi puuttunut juhlakentältä, veisua tuskin olis kuullut. Seurapuheet oli käsittämättömän lyhyitä, noin 5-minuutin mittaisia ja hengellinen anti aika olematon. Toisaalta en ihmettele, miksi seurakansaakin oli niin vähän. Nuo kestit kun eivät puhuttele oikekastaan ketään. Lähinnä pitkän linjan körttisukuja saattoi puhutella erinäiset historialuennot. Ulkopuolisille juhlat eivät oikeastaan tarjonneet muuta, kuin körttipastilleja, jollaisia itsekin piti päästä maistelemaan. Samalta maistu, mitä Pohjanmaan pastillit, joita saa kaupasta, kuin kaupasta, ainakin täällä Alajärvellä.