Oli se kauheaa verorahojen tuhlausta. Vähän kuin hoitsut sairaalassa käyttää vähemmän hanskoja ja arvon kunnanvaltuutettu saikuttaa krapulaansa ja juomishimoaan jäbien kaa.
Emeritusprofessori: Helsinki Gardenin investointituki saattaa täyttää rakenteellisen korruption tunnusmerkit
Muistatteko vielä Marinin aamiaiskohun
19
80
Vastaukset 19
- Anonyymi00001
nyt kun korruptio nähtävissä isossa piirissä...niin miten paikallisesti? voisi vähän tutkia joku jos toinenkin?
- Anonyymi00002
Sanopa muuta.
- Anonyymi00003
Kuvaavaa myös että Purra ei suostunut antamaan asiaan mitään kommenttia.
- Anonyymi00005
Ois pitäny varmaan kysyy Elokapinasta, olis suoltanu sujuvasti.
- Anonyymi00006
Pesunkestävä rötösrouva.
- Anonyymi00011
Miten se Purra taas saatiin tähänkin syylliseksi vaikka kokoomus se perseilee?
- Anonyymi00017
Anonyymi00011 kirjoitti:
Miten se Purra taas saatiin tähänkin syylliseksi vaikka kokoomus se perseilee?
Eikös persut perseile enempi?
- Anonyymi00004
Petteri sanoo ettei esitty hänelle esityksessä, mutta esityksessä saattoi olla esityksen esi.
Vidu miten toi spede voi olla vielä pääministeri.- Anonyymi00007
Kas kun Suomen äänioikeutetut kansalaiset ovat äänestäneet Kokoomuksen Suomen suurimmaksi puolueeksi viime vaaleissa. Siksi tuo Spede on vielä pääministeri. Kysymys tällä hetkellä tulisi kuulua. Opimmeko tuosta vaalituloksesta yhtikäs mitään?
- Anonyymi00008
Orpo on viimein löydetty maakuopastaan kommentoimaan korruptiokohua. Hänen mukaansa Garden Helsinki on perusteltu ja tärkeä, vaikka samaan aikaan kaikki mahdollinen leikataan ja säästetään. Lisäksi hän kertoi hallituksen laittaneen veronmaksajien rahaa jo 4.7 miljardia investointiohjelmiinsa, joissa on satoja vastaavia hankkeita.
Kyllä tässä herää kysymys, paljonko näiden investointien seassa on muita Garden Helsingin tyyppisiä epäselviä suhmurointeja, joissa vaalirahoittajille ja kavereille ropisee rahakkaita prokkiksia pyytämättä? Toimittajien pitäisi käydä nyt kaikki hankkeet läpi, sillä luottoa ei enää ole. Ja näköjään myös mitään ei myönnetä.- Anonyymi00014
kaikki rahat tuhlas tulevaisuudenkin kansalaisilta sitoutumalla ongelmajätteeseen nimeltä F-35
Hornetit meinas heti antaa Zelelle , mutta sitte lyötiin karttakepillä näpeille
- Anonyymi00009
Rakenteellisen korruption lyhyt oppimäärä. Rakennusyhtiö SRV:n suuromistaja Ilpo Kokkila rahoittaa vuosien ajan Kokoomuksen toimintaa ja sen yksittäisiä ehdokkaita. Nämä ehdokkaat etenevät valta-asemiin ja Kokoomus pääministeripuolueeksi. SRV päätyy tietenkin myös kokoomuslaisen Jan Vapaavuoren johtaman Garden-hankkeen rakennusyhtiöksi. Vapaavuori sopii kahden kesken Orpon kanssa hallin jättirahoituksesta ”ohimennen” ja saa 35 miltsiä, joka päätyy kuvassa näkyvän ketjun mukaisesti osittain takaisin Kokkilan SRV:lle. Porvari-Suomen hyväveli-verkosto toimii kuin ikiliikkuja. Useassa maassa tällainen suhmurointi johtaisi pääministerin eroon. Hallitus alas!
(Kaavio: HS – Helsingin Sanomat) - Anonyymi00010
No onhan se härskiä,että pääministeri syö veronmaksajien laskuun aamiaiset vaikka on kova palkka ja sitten uhriutuu,että niinhän ne muutkin ovat tehneet.Piti ihan P.Lipposen jyrähtää,että itse he ruokansa ostivat kun P.Lipponen oli pääministerinä.Kokoomus jakaa nyt kokoomuslaisille toimijoille veronmaksajien rahoja,niin kyllä on myöskin härskiä toimintaa,mutta eihän suomessa ole kuulema korruptiota 🤡
- Anonyymi00012
Kiviniemi kertoi heidän nelihenkisen perheen syöneet myös aamiaiset ja lounas ruuat valtion laskuun kutten on sovittu. Myös muut pääministerit jotka asuivat Kesärannassa edun tullessa voimaan, mutta eihän tyhmät ja yksinkertaiset sitä ymmärrä. Peruskoulukin on jäänyt kesken.
- Anonyymi00013
Älä viitsi orpoilla
- Anonyymi00015
AIKAKAUSIEN EROT
"Oletko pitänyt puutarhasi kunnossa?"
Silloinen ulkoministeri edesmennyt Ilkka Kanerva tanssija Johanna Tukiaiselle.
Potkut.
"Tuossa 35 miljoonaa rahaa pöydän alta annettuna, kyllä sillä saa puutarhan ( Garden ) kuntoon"
Nykyinen pääministeri Petteri Orpo Kokoomuksen pojille.
Jatkot. - Anonyymi00016
Orpon hallitus on myöntänyt 35 miljoonan euron tuen yksityiseen areenahankkeeseen, jota vetää Helsingin entinen kokoomuslainen pormestari Jan Vapaavuori ja jonka kehittäjäkumppanina toimivan rakennusyhtiö SRV:n johtaja Ilpo Kokkila on rahoittanut avokätisesti kokoomuksen ja Petteri Orpon vaalikampanjoita.
Tämä on kuva suomalaisesta korruptiosta.
Suomessa ei osteta tuomareiden suopeutta setelinipulla, eivätkä poliitikot rakentele palatseja valtion varoilla. Suomalainen korruptio on toisenlaista.
Meillä korruptio on piiloutunut rakenteisiin. Hyvä veli -verkostoihin. Lain mukaisiin käytäntöihin, jotka eivät kestä eettistä tarkastelua. Kaksoisrooleihin. Kaverin selän rapsutteluun.
Kun 35 miljoonaa julkista rahaa annetaan yksityiseen käyttöön, voisi kuvitella, että taustalla edes on kattavat vaikutusarviot, avoin prosessi, selvät käytännöt ja riippumatonta tietoa, joissa ei luoteta vain hankkeeseen osallisten sanaan.
Mutta ei ole. Hyvät veljet vaan sattuivat keksimään, että hanke on niin mainio, että se ansaitsee rahaa ja sen kirjasivat kehysriihessä hallituksen tekemään sopimukseen.
Ja näin teki se sama hallitus, jonka puolueiden poliitikot jokaisessa käänteessä tolkuttavat, että jos vaikkapa kulttuuri tai järjestötoiminta koetaan arvokkaaksi, sille löytyy varmasti yksityistä rahaa, eikä julkista tukea tarvita. Ja päälle syyttävät kulttuuri- ja järjestötoimijoita löperöstä rahankäytöstä, vaikka pienten eurojen vastineeksi vaaditaan kattavia hakemuksia, avoimuutta, selvityksiä vaikuttavuudesta ja vaikka mitä.
Laitonta? Ei välttämättä. Sen tiedämme myöhemmin. Eettistä? Kaukana siitä. Kaksinaamaista? Todellakin. - Anonyymi00018
tämä sama pätee kyllä ihan paikalliseen kokoomuksen ajamaan politiikkaan myös...kattokaa vain ympärille kuka hyötyy mistäkin yms
- Anonyymi00019
EI VAIN TULLUT MIELEEN
"Ei vain tullut mieleen", sanoi Garden -hankkeen isä Kokoomuksen Jan Vapaavuori kun haki Kokoomuksen Petteri Orpolta 35 miljoonaa euroa rahaa eikä ilmoittanut asiasta lain vaatimalla tavalla.
( Ei tietenkään, koska harvoin salassa tehtäviä asioita kerrotaan kenellekään. Kiinni jäädään yleensä housut kintuissa tai niin että dopinglaukku jää huoltoaseman pöydälle. Sen jälkeen alkaa selittelyt.)
"Ei vain tullut mieleen." Sanoi toimeentulotukea hakeva erittäin vähävarainen unohtaessaan ilmoittaa yhden kirpputorimyynnin viranomaisille. Koska ei oikeasti tiennyt, että niin pitää tehdä.
Toinen näistä tapauksista rangaistaan. Se toinen ei ole se tapaus, johon liittyy jollain tavalla Kokoomus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2052177Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591439Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271081- 71927
- 58918
- 50842
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72841- 93787
Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta115717Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200707