Vaihteeksi positiivisia pohdintoja: jos saisi valita, minne kaupunkeihin Euroopassa Savonlinnasta pitäisi olla lentoyhteys?
Lentoyhteydet
Anonyymi-ap
22132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Savonlinna-Helsinki-koneetkin melkein tyhjiä.
On ne välillä aika täynnä.
Ja mitä tulee kommentointiin, että kallista Savonlinnalle ja valtiolle, niin pitäisikö kommentoijien käyttää palveluita ja siten kantaa kortensa kekoon?
Itse olen käyttänyt noita nopeuden ja näppäryyeen takia, Savonlinnan kentälle riittää kun saa puu puolta tuntia aiemmin ja itse lento kestää alle tunnin Helsinki-Vantaalle.
Eikä hinnassakaan juuri säästä, jos ajaa yksin Helsinkiin vaikka pariksi päiväksi ja laskee polttoainekulujen lisäksi parkkimaksut ym.
pitäähän se lentokenttä olla että saavat pari lentoa oopperavieraita ja erään poika lennelä pienkoneella
Niin kai tässä sitä kansainvälistä turismia haettiin. Frankfurt, Amsterdam varmaan niitä parhaita Euroopan hubeja, ja miksei Kööpenhamina, Tukholma tai Riika, jonne AirBaltic lentää
Ehkä Pois ja Toisaa olisivat sopivia kohteita.
Ei tänne lentoliikennettä tarvita. Järjettömän kallista toimintaa muutamalle sadalle käyttäjälle. Kaupunki ja valtio laittavat yli kolme miljoonaa vuodessa. Järjetöntä.
Juurikin näin. Säästöä tulisi yli miljoona euroa kaupungin asukkaille.
Varmaan joku keski-euroopan iso kaupunki minne on hyvät yhteydet, Berliini?
Elä kehtoo 😂😅
New York
Rio de Janeiro, Singapore ja Tahiti.
Mikkeliin
Ei taida Mikkeliin tulla turisteja paljoa
Voi lakkauttaa lennot. Junalla pääsee Hesaan.
Valtio ja Savonlinnan kaupunki tukevat lentoja hesaan ja takaisin kummatkin n.1 miljoonalla eurolla 2026
Savonlinnan-lennoilla on valtion tukemien maakuntalentojen huonoin täyttöaste, vain 31 prosenttia, vuonna 2025 yhteensä oli noin 365 matkustajaa
Tokihan lentoja voi olla vaikka jäiselle Etelämantereelle rantalomalle kunhan matkustajat kustantavat itse lentonsa!!!
Millä perusteella SVL-lentoja tuetaan, Ei Jouni Backmankaan tarvitse niitä, jonka takia niiden tukeminen alkoi.
Tokihan yrittäjillä on ollut jo vuosikymmeniä hyvät suhteet ja lobbarit savonlinnassakin päättäjiin,,, Eihän kauppa käy jos joutuu köröttelemään hitaalla junalla stadiin ja vielä pitää paikallisjunaa tai linja-autoa käyttää ennen kuin pääsee lentokentälle ja maailmalle kauppaa tekemään!!!
Huom. Savonlinnan ja Helsingin välisiä reittilentoja on tuettu julkisin varoin jo lähes 20 vuotta. Toki myös muitakin maakunta lentoja tuetaan,,,
Paljonhan on rahaa tukiin mennyt suoraan ja paljon epäsuorasti Finavian sisäisesti tappiollisen kentän ylläpitoon.
2018 Finavian arvioitiin tekevän noin miljoonan verran tappiota vuodessa Savonlinnan lentokentän ylläpidosta.
1998 Savonlinnan lentoaseman kautta matkusti vielä yli 58 000 matkustajaa vuodessa ja nykyisin kenttä on vain tarvittaessa auki muutaman matkustajan vuoksi,,,
Sillälaella! Alaspäe on kenttä männä ku lehmähhäntä:D:D
Praha tai Sarajevo
Koska suomen kalleimman asuinkunnan asukkailla on varaa näköjään vielä subventoida lomalentoja niin lennetään vaikkapa Venetsiaan tai Napoliin. Rooma on vähän nähty jo.