Minä muistan JA SEN OPETTAJAN
Muistaako kukaa, lahnajärven koulua ?
Anonyymi-ap
1172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mitä jäi mieleesi ?
oliko sillä iso
Sehän oli entinen kapiainen ja vaimonsakanssa tuli pitämään sitä kansakoulua joka oli sellainen "ns : supistettu koulu - joita siihenaikaan sanottiin.
Olin minäkinsiellä, muistan kuinka äiteeni polkupyörän tarakalla saattoi mut - sitten mentiin jonoon.
Muistan kuinka lattia oli juuri maalattu harmaaksi ja maalin tuoksu oli melkoinen ja olenko väärässä - pulpettien kannetkin oli juuri malattuna - sinisiksi>?
muistan, kun jätin alaluokilla uskontokirjani kotiini, opettaja sanoi - jospa haet sen kotoasi - lähdin matkaan 3 kilsaa kävellen ja toin sen koululle jossa jo lopelteltiin.
Sen jälkeen ......
Merola niminen äijä silloin opetti ja oli perkeleen tiukka äijä.
Muistan vieläkin sen harmoonin, jossa se sitä pimputti ja me oltiin puolikuorossa sen kaljun äijän ympärillä joka haisi joko >Nivealta tai joltain muulta siihen kaljuunsa kun oli pannut,
Onko muilla kokemuksii koulustamme ?
Kirkonkylän kouluhan se oli
"ystää vää sä lapsien,,,,,silloin laulettiin vain uskonnollisia virsiä ja ulkoa piti opetella milloin mitäkin sivuja - perkele - näin jälkeenpäin kiroan, mitä uskonnollista paskaa koko alakouluni oli, siis, uskontoa, uskontoa, uskontoa joka saatanan päivä oli, perkele.
Kävin ja varmaan samaa luokka ja muistan kun istuin takanasi ja sitä valeeaa jaakkoa pappi silitti; sanoen, että susta tulee varmaan joskus pappi, se Jaakko oli isontalon poika - siksi silitys.
Se iso suomen kartta oli sellainen- että siinä oli mustalla tusilla rajattu se luovutettu Karjalamme pois, en sitä silloin ihmetellyt, mutta näin jälkenpäin tuli mieleeni.
laulukoket muistan kuinkaikkunat oli silloin auki ulos ja siinä sitten kukinn vuorollansa piti laulaa, perkele, ,