Uudessa sähkö-GLC vakiorenkaina Nexenit, miksi?

Anonyymi-ap

Mersun GLC 400:ssa oli Vehon hallissa tehdasasennusrenkaina Nexen-merkkiset eli korealaiset. Miksi ihmeessä kalliissa (hintalapussa varusteineen oli 90 tonnia) Mesessä laitetaan surkeat halpiskumit?

Onko muutkin auton komponentit halpuutettu surkeiksi?

12

95

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Minunkin mielestä käsittämätöntä säästämistä, sillä tässä saavu-
      tettu säästö on aivan minimaalista.
      Muistan jonkin aikaa sitten tosin nähneeni pysäköidyn uudehkon
      E220CDI:n, jossa myös oli kiinankumit alla - siis aloittajan mainitse-
      mia vielä halvemmat.
      En kuitenkaan jaksa uskoa siihen vaihtoehtoon, että myyjäorgani-
      saatio pitäisi uuden auton ostajia sinä määrin tyhminä, etteivät he
      tällaista ymmärtäisi tai siihen reagoisi.
      Jostain muusta on siis kysymys.
      Leasingauto?

      • Anonyymi00002

        Joskus auton omistajat ovat todella nuukia, ensin ostetaan kallis hyvä auto ja sitten ei kuitenkaan osteta kunnon renkaita.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Joskus auton omistajat ovat todella nuukia, ensin ostetaan kallis hyvä auto ja sitten ei kuitenkaan osteta kunnon renkaita.

        mikä sitten on kunnon rengas esim talvitestin voittaja linglong renkaat


    • Anonyymi00003

      Oletko ihan varma noista Nexen kumeista?

    • Anonyymi00004

      en ole mutta kuulin kyllä jonkun kertovan niin

    • Anonyymi00006

      aloittajalla suurin osa tavaroista kiinassa tehtyä ja sitten kitisee jostain toisten autojen renkaista varmaa sulla talvella venäjällä valmistetut nokian halpis nastarenkaat autossasi

    • Anonyymi00007

      Nexen Nfera sport rengas jossa on MO merkintä on tehty yhteistyössä Mercedeksen kanssa ja rengas toimii GLCssä erinomaisen hyvin. Se mikä rengas ensiasennusrenkaana tulee niin on aina tuurista kiinni.

    • Anonyymi00008

      No mistä tämä mainittu lyhennys MO tulee?

    • Anonyymi00009

      GLC 400 EV on paras! Kysy vaikka Zaphodilta. 💪

    • Anonyymi00010

      Itsellä tuli 3 v sitten uuden BMW mukana myös Nexenit, tänäkesänä menivät vaihtoon. Mutta ei niissä mitään vikaa ollut, hieman nopeasti kuluivat

    • Anonyymi00011

      Näyttää Nettiauton kuvien perusteella olevan ihan järjestään Nexenit alla.

      Sitä voikin sitten miettiä ostaako esim. laadukkaan kiinalaisen auton jossa renkaatkin on laadukkaita premium-merkkejä, esim. misukkaa tai contia, vai jotain tuollaista mersuntapaista euroschaissea mihin on halvalla haalittu mitä sattuu osia, renkaita myöten.

      • Anonyymi00012

        Itse myös ihmettelin asiaa, kun varakas autoharrastaja esitteli liki 100 000 euron täyssähkö GLC:tään. Katselin vain, että hulluksi on maailma mennyt, kun Mercedes ei saa vaikkapa Continentalin kanssa sellaista diiliä, että autoon saisi saksalaiset laaturenkaat alle.

        Ehkä turhaan suhtaudun skeptisesti "kiinaroskaan", mutta edes omaan 25 vuotta vanhaan Mersuun en kiinalaisia renkaita laittaisi. Continentalia, Micheliniä tai Goodyear kesärenkaiksi ja Nokian kitkaa talvella. Ei kukaan oikeasti aja kiinarenkailla, hei.

        Toisaalta voihan se olla, Nexenit ovat ihan hyvät renkaat, mutta en silti tajua kalliin premium auton ensiasennusrenkaina kiinalaisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      833
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      746
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe