Meillä on viikon vanha tyttö vauva ja olemme ajatelleet antaa hänelle etunimeksi Juulia, mitä mieltä olette??
olemme ajatelleet seuraavanlaisia yhdistelmiä
Juulia Aada Josefiina
Juulia Eerika Josefiina¨
Juulia Josefiina
Juulia aada Eveliina
Juulia Aino Eveliina
Juulia Aada Emilia
Juulia Anna Viveka
mikä mielestänne paras??
parempia ehdotuksia??
melko varmoja olemme siitä että tyttäremme etunimi tulee olemaan Juulia.
Sukunimemme alkaa K kirjaimella ja on -nen loppuinen mutta ei kuitenkaan niin kamalan yleinen sukunimi.
Juulia
11
2065
Vastaukset
- ...piste.........
Huomenta. Juulia on kyllä kaunis nimi.
Juulia Aada Josefiina = Pitkän oloinen. Aada saa nimen jotenkin katkeamaan ennen Josefiinaa.
Juulia Eerika Josefiina¨= Hirveän raskaanoloinen nimiyhdistelmä
Juulia Josefiina = Tästä pidän. Ei liian pitkä, ei liian raskas.
Juulia aada Eveliina = Keventää pitkää olemusta sillä, että molemmat toiset nimet ovat vokaalivoittoisia.
Juulia Aino Eveliina = Parempi edellistä.
Juulia Aada Emilia = Hmm. En osaa sanoa. On ihan ok, mutta jotenkin silti ei soinnullinen.
Juulia Anna Viveka = Minun mielestäni Vivekä ei sovi tuonne loppuun.- katja 57
juu antakaa vaan lapsenne nimeksi Juulia:)Se on ehkä hieman yleinen mutta kaunis!Tässä mielipiteeni vaihtoehdoistasi:
Juulia Aada Josefiina->mielestäni todella kaunis nimi.Jostain syystä kuitenkaan nimet eivät sovi yhteen..
Juulia Eerika Josefiina->Kaikki nimet ovat kauniita tässäkin mutta eivät myöskaään ikäväkyllä käy yhteen.
Juulia Josefiina->nimi käy hyvin yhteen,joten ok
Juulia Aada Eveliina->hyvä nimikokonaisuus!Eveliinasta en kyllä kamalasti pidä.
Juulia Aino Eveliina->En pidä.
Juulia Aada Emilia->Todella kauniit nimet tässä kokonaisuudessa,mutta yhteen kuuluvuus teettä taas ongelmia..esim.Juliette Aada Emilia sopis paremmin.
Juulia Anna Viveka->En pidä lainkaan!
Paras nimi kokonaaisuus on Juulia Aada Josefiina,vaikka muuten ehkä kauniimpi nimi ois Juulia Aada Emilia,mutta kun se ei sovi yhteen..
- Julia...!!!
Itse laittaisin Juulian yhdellä u:lla
Julia Aada Eveliina
tai
Julia Aada Emilia kuulostavat kivoilta - Isis-Madonna
Ensiksi täytyy sanoa, että kaikki nimet on harmonisia kokonaisuuksia, suomalaiset kirjoitusasut (pitkät vokaalit ja k-kirjaimet) sopivat erittäin hyvin suomalaiseen sukunimeenne. Myös etunimen pehmeys (Juulia) sopii hyvin k-alkuiseen ja nen-päätteiseen sukunimeen.
Voitte oman makunne mukaan miettiä, haluatteko pidemmän (ja raskaamman) nimen, vai lyhyemmän. Jotkut ihmiset pitävät pidemmästä nimilitanjasta, eikä siinä ole mitään vikaa. Jos haluatte 3 nimeä, niin se on teille yhtä hyvä vaihtoehto kuin 2 nimeäkin.
Juulia Josefiina
Juulia Eveliina (nämä ovat lyhyemmistä versioista nätit ja harmoniset vaihtoehdot. Varsinkin eka erittäin kaunis nimi)
Juulia Aada Josefiina
Juulia Eerika Josefiina¨
Juulia aada Eveliina
Juulia Aino Eveliina (nämä ovat myös nättejä, mutta pidempiä. Erittäin kauniit harmoniat pitkien vokaalien välillä. Eka mielestäni prinsessamaisin ja arvokkain)
Emilia- ja Viveka-versiot eivät mielestäni soinnu niin hyvin Juulia-nimen sointuisuuteen, mutta ovat silti parempia kuin monet muut nimiyhdistelmät mitä näkee.
Kaikki siis hyvällä maulla valittuja nimiä, omat suosikkini kuitenkin
Juulia Josefiina ja Juulia Aada Josefiina - Juulia
perustelut kaikista nimistä:
Juulia Aada Josefiina->Yksi parhaista
Juulia Eerika Josefiina->Ei käy,Eerika hirveä!Siis ei tätä!
Juulia Josefiina->Kyllä välissä pitää olla jokin lyhyt nimi,ei käy Juulia Josefiina,koska ovat niin pitkiä kummatkin..
Juulia Aada Eveliina->Ihan ok,entä Karoliina?
Juulia Aino Eveliina->En tykkää,varsinkaan Ainosta,mutta hyvä kokonaisuus..
Juulia Aada Emilia->Paras,vaikkakin Emilia aika yleinen,mutta ei haittaa,koska se on kuitenkin kolmasnimi,ei kutsumanimi..
Juulia Anna Viveka->Huonoin,en tykkää yhtään,Anna ruma,Viveka omituinen,outo..
Antakaa siis tyttärellene nimeksi Juulia Aada Josefiina tai Juulia Aada Emilia!:)- Mimosa
, mutta nykyään yksi suosituimmista nimistä. Siksi en itse omalle lapselleni antaisia.
Parhain vaihtoehdoista oli juulia aada josefina.
- kuikka
Tuo Juulia!! Jotain kevyttä perään...
- tuulista
Juulia on aivan ihana nimi!
Onnea tyttövauvan johdosta! - alku
eli kiitos vastauksista ja mielipiteistä
Pohdimme pitkään nimien Juulia Aada Emilian ja Juulia Aada Josefinan välillä ja lopulta päädyimme nimeen Juulia Aada Josefiina.
Tämän nimen tyttäremme saa noin kahden viikon päästä pidettävissä ristiäisissä:) - Juuli123456
Juulia Emilia 😊
- Anonyymi
Hyvä nimi, valitsin sen aikoinaan esikoisen toiseksi nimeksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1217065Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam594803Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk743754Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272854Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni362515Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221946Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2091475Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191264Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on421075Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/162921