0-toleranssi spämmille

mitä voisi tehdä?

Mitä asialle voisi tehdä, muuta kuin sen ettei anna omaa osoitettaan tai jos se on pakko laittaa julkisesti näkyville niin lisää ylimääräisiä merkkejä joita osoitteita metsästävät robotit eivät osaa poistaa?

Miten esimerkiksi kaivetaan spämmistä SE OIKEA LÄHETYSOSOITE, spämmääjäthän usein käyttävät ns. väärennettyjä osoitteita ainakin From-kentässä? Mutta mistä kohtaa löytää sen todellisen lähettäjän osoitteen, vai löytääkö? Entä löytääkö viestistä edes sitä mistä palvelusta ko. viesti on lähetetty jotta voisi edes laittaa ko. lähettäjän käyttämän palvelun abuse-osoitteeseen viestin jossa kerrotaan että heidän palvelua käytetään spämmäykseen?

Auttaakos muuten ns. bounce-toiminto mitään eli spämmäääjälle lähtee virheilmoitusviesti jossa kerrotaan ettei osoitetta ole olemassa?

2

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ossi

      Ainoa hyvä tapa on käyttää kuunollsta roskapostisuodatinta. Piehen opettamisen jälkeen ne toimivatkin vallan mainiosti ja roskapostista ei ole sen jälkeen enää harmia.

      Muita keinoja tuskin kannattaa harkita. Esimerkiksi Thunderbirdissä saa oppivan suodattimen käyttöön vain laittamalla rastin ruutuun ja merkitdemällä aluksi läpi tulleita posteja roskapostiksi.

      Postin kulkemaa reittiä voi jäljittää seuraamalla otsikkotietojen Received-kenttiä taaksepäin ja tutkimalla niiden oikeillisuus. Viimeinen väärentämätön osoittaa oikean lähettäjän.

      Yleisimmin siellä alkupäässä on avaon palvelin tai roskapostittajia suosiva operaattori eikä valitukset johda mihinkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1264
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      168
      1183
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1045
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      987
    5. 131
      884
    6. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      879
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      874
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      786
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      45
      773
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      395
      753
    Aihe