Festareiden äänitaso?

Anonyymi-ap

Voisikohan joku ystävällisesti ja asiallisesti selittää, että miksi noiden festareiden musiikki pitää kuulua koko kaupungille?
Eikö riittäisi että se kuuluisi vain lipun ostaneille siellä festarialueella?
Volumen säädöllä musiikista häiriintyneet valittajatkin saattaisivat vähetä huimasti ja olisi varmasti hyväksi myös osallistujien kuuloelimille.
Jos musiikki kuuluu selvästi kaupungin toisella laidalla, voi vain kuvitella millaisen paineen alle korvat joutuvat siinä kaiuttimien lähellä.

25

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ole tyytyväinen, että tuodaan rahaa paikkakunnalle, millä sinunkin palveluita maksetaan.

      V.ttu tuolaisia valittajia, keskustassa tai ainakin lähelläkeskustaa on asuttava, mutta ei ääniä saa kuulua.

      • Anonyymi00006

        Pyysin ihan asiallisesti asiallista vastausta ja en valita.
        Kyse oli siis äänitasosta, ei suinkaan tapahtuman tuomasta rahasta, joka tosin menee tuottajan ja kauppiaiden kassaan, palveluni maksan kyllä itse.
        Vai lisääntyykö se raha jos volume pidetään mahd. suurella ja tapahtuma kuuluu koko kaupungille?
        Kun tilaisuus on maksullinen ja tapahtuma alueelle myydään suht. arvokkaita pääsylippuja, niin mielestäni vain lipun lunastaneilla olisi oikeus kuulla noita esityksiä.
        Voihan olla että tapahtuma-alueen ulkopuolella asuu iso joukko ihmisiä jotka eivät välittäisi tuota musiikkia kuulla, eivätkä ole siitä maksaneet.


    • Anonyymi00002

      Sinulla ei ole varaa kaijuttinenviereen, mutta olet valmis ottamaan verovaroilla maksettavia hiljaisia palveluita avosylin vastaan ottamaan.

      • Anonyymi00009

        Olisi varaa, mutta en tunne tarvetta sinne tulla, eikä korvanikaan kestäisi.
        Ja kyllä ne palveluita pyörittävät verorahatkin tulee suurimmaksi osaksi jostakin ihan muualta kuin näistä tapahtumista.
        Mutta jos palataan alkuun, niin eikö kukaan osaa asiallisesti selittää miksi tapahtumien äänitasoa pidetään niin kovalla, kai siihen joku syy on ettei kuuluvuutta rajata pelkästään tapahtuma-alueelle?
        Onko se äänitekninen, psykologinen, vai jokin muu syy?


    • Anonyymi00003

      Kannattaisiko sinun lopettaa yhteiskunnanvarojen käyttäminen.

      Minusta oli reilua, jollei sinulle sovi verovarojen kerääminen.

      Nyttenkin sinä kotona, pelkästään ruikutat.

      • Anonyymi00008

        Elä sinä nettosaaja pummi väkytä! Tuollainen liero joka ei ole koskaan mitään hyödyllistä tehnyt muuta kuin ihmisiä häiriköinyt vielä rupeaa viisastelemaan!
        Mitä vtun verovaroja nuo möykkäjuhlat tuopi, stna kauppiaat juhlii ei muut, ei ainakaan asukkaat. Imbesillit toukat,stna!


    • Anonyymi00004

      Raha määrittää kyseiset tapahtumat, joten aina tulee olemaan ääntä ja häiriöitä.

      • Anonyymi00023
        UUSI

        Kyllä minä sen ymmärrän että rahaa tapahtumat tuo, mutta tuleeko sitä rahaa sitä enemmän mitä laajemmalle alueelle tapahtuma saadaan kuulumaan?
        Mielestäni musiikin itse pitäisi olla se pääasia, ei suinkaan äänen voimakkuus.
        Mutta luultavasti kukaan ei osaa/halua vastata tähän volume-kysymykseen, joten taitaa jäädä ratkaisemattomaksi.


    • Anonyymi00005

      Vain idiootti muuttaa keskustaan ja kuvittelee, että siellä on hiljaista. Laittakaa korvatulpat!

      • Anonyymi00007

        Vain idiootti ei tajua että täällä asuttiin jo kauan ennen noita festareita, jos joku on väärässä paikassa niin nuo festarit. Idiooteille pitää olla mahdollisimman kova meteli koska pääasia ei ole suinkaan musiikki, vaan mahdollisimman massiivisen häiriön tuottaminen.
        Ovat kuin pikkupentuja jotka metelöivät että huomattaisiin...


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Vain idiootti ei tajua että täällä asuttiin jo kauan ennen noita festareita, jos joku on väärässä paikassa niin nuo festarit. Idiooteille pitää olla mahdollisimman kova meteli koska pääasia ei ole suinkaan musiikki, vaan mahdollisimman massiivisen häiriön tuottaminen.
        Ovat kuin pikkupentuja jotka metelöivät että huomattaisiin...

        Höpö höpö😂😂😂


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Höpö höpö😂😂😂

        Järkevintä mitä saat itsestäsi irti...?


      • Anonyymi00012

        Kohta pääset hautaan. Sitten ei äänet haittaa.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Kohta pääset hautaan. Sitten ei äänet haittaa.

        Te kannabishörhöt ja juopot siellä haudassa olette ennen minua, rokatkaa siellä, sieltä ei äänet kuulu.


    • Anonyymi00013

      Meteli todellakin niin kova etteivät viisaimmat itse metelipaikkallakaan voi olla ilman korvatulppia.

      Ihmettelen myös miksi laki sallii kovan ja turhan metelin keskellä asuttua aluetta. Häiritsevä käyttäytyminen klo 22.00 jälkeen kielletään jo yleisissä järjestyssäännöissä ja on lailla kiellettyä. Mitä ihmeen pikkulapsien paapomista? Eikö uskalleta sanoa että metelit pois ja kunnioittakaa muitakin itseänne, ette ole alueella yksin.

      Miksi tervejärki ei tavoita festareidenjärjestäjiä ja muita metelin tuottajia. Miksi kuulon säilyminen ei huoleta metelin keskellä olevia? Yhteiskunnan varoilla saadut kuulolaitteet kyllä kelpaavat kuitenkin sitten ajallaan. Pitäkää kuulostanne huolta älkääkä olko tyhmiä. Ja tärkein, kasvakaa lopultakin aikuiseksi!

      • Anonyymi00014

        Niin, minkä lain nojalla saa metelimusisoida jopa yli puolenyön asutulla alueella?
        Tämä on jotakin ihan käsittämätöntä!


    • Anonyymi00015

      Ilovaari Festivalin (Ilovaarirock) ja muiden Joensuun Töminä Oy:n kesän 2026 tapahtumien melupäätös on vahvistettu Joensuun kaupungin ympäristönsuojeluyksikön toimesta 21. toukokuuta 2026 annetulla viranhaltijapäätöksellä.

      Päätös säätelee tarkasti festivaalin soittoaikoja ja sallittuja desibelirajoja Ilosaaren ja Siltakadun ympäristössä.

      Päätöksen keskeiset tiedot ja rajoitukset ovat:

      Tapahtuma-aika: Päätös kattaa myös Ilovaari Festivalin, joka järjestetään Joensuun Ilosaaressa heinäkuun alussa.

      Aikarajoitukset: Äänekäs ulkoilmamusiikki ja äänentoisto on sallittu vain päätöksessä määriteltyinä kellonaikoina tapahtuman aukiolon mukaisesti, ja melutasojen on hiljennyttävä yörauhaan mennessä.

      Melutasot: Tapahtumajärjestäjällä on velvollisuus seurata ohjearvoja ja toteuttaa tarvittavia meluntorjuntatoimenpiteitä, jotta alueen asukkaille ja ympäristölle ei aiheudu kohtuutonta haittaa.

      Päätöksen nähtävillä olo: Alkuperäinen pöytäkirja ja siihen liittyvät yksityiskohtaiset liitteet ja ohjeistukset löytyvät kokonaisuudessaan julkisena kuulutuksena Joensuun kaupungin virallisilta verkkosivuilta. ( JOTKA EIVÄT AUKEA, SIVUA EI LÖYDY)

      Lieneekö salaaminen tarkoituksellista, koska kaupungin melupäätöstä ei ole tarkoituskaan noudattaa?

      • Anonyymi00016

        Tuo asia selvitetään juurimutia myöten...


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Tuo asia selvitetään juurimutia myöten...

        Kun tinnitus iskee, niin miettikää sitten.

        Se tinnitus kestää sitten loppuiän.


    • Anonyymi00019

      Melulupa on virkamiespäätös ja siinä on valitusaika, jota näemmä yritetään pitää pimennossa. Pitääpä ollakin tarkkana ensi vuonna että ehtii valittaa. Kiusaa puolin ja toisin...

    • Anonyymi00020

      Noljakan perille rytke kuuluu.

    • Anonyymi00021

      Hauskinta on 70- ja yli vuotiaat naiset rokkitaminoissa kaupungilla.

      Euforiassako ne tuolla pörrää mitä lie mummojen toiveissa.

      • Anonyymi00022
        UUSI

        Ei heitä kiinnosta kuunnella valituksia. Elävät omaa elämäänsä.


    • Anonyymi00024
      UUSI

      Ei näillä ole mitään halua eikä kiinnostusta keskustella avoimesti aiheuttamastaan häiriöstä, saati sitten etsiä tyydyttäviä ratkaisuja asiaan.
      Tämä on nähty ja kirjattu.

    • Anonyymi00025
      UUSI

      Laatu korvataan mölinän määrällä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1444
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      53
      1354
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1105
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1061
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      726
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      681
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      107
      562
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      548
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe