Kokkotyö säätiö antoi töitä

Kokkotyö säätiö antoi töitä ja siksi oli monille tärkeä paikka. Kokkotyö säätiön tilalle EI ole tullut mitään muuta joka auttaa vajaa työkuntoisia terapia töihin!!!

Työ oli parasta terapiaa!!

Kokkotyö säätiön konkurssi pilasi minun unelmani terapiatyön avulla parantaa itseäni.
23147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kokkotyö säätiön hallitus ja herrat teki virheitä!

Mutta me entiset kokkotyö säätiön asiakkaat kärsimme siitä!!!

Me saimme potkut.

Uutta työpaikkaa EI kaikki saaneet, vaikkei kokkotyö säätiön konkurssi ollut meidän asiakkaiden syytä!!!!!!

Me entiset kokkotyö säätiö asiakkaat haluamme elämämme takaisin ja päästä terapia töihin!!!!

Äänestä

Vajaa kuntoiset joutui tyytymään, ettei kelpaa enää töihin!!

Äänestä

Herätys Kokkolan päättäjät me haluamme töihin!!

Te voitte meiltä unelman olla osa työelämää ja yhteiskuntaa

Äänestä

Taisi yksinkertaisesti tuottaa vain persnettoa, eli parempi maksaa sakkoja, mikä tulee halvemmaksi. Käsipareja ei siis tarvita täällä mihinkään tuottamattomaan. Katosihan ne ompelimot ja muutkin täältä jo vuosikymmenet sitten.

Äänestä

Ei ihmistyöllä ole kohta käyttöä, tekoäly vie suuren osan ihmistyöstä syytä alkaa miettimään mitää tekee kaikella luppoajalla

Äänestä
  • Mitä käyttöä sillä luppoajalla on, jos on perse auki kuin horsmankukka? Vajaatyökykyinen sai sentään jonkinlaisen korvauksen puuhastelustaan ja tunsi itsensä tarpeelliseksi yksilöksi.

    Äänestä

Kokkotyö säätiö antoi meille ihmisarvon

Äänestä

Meille oli syy aamuisin herätä. Ei ole enää.

Kokkola ei välitä yhtään vajaa työkuntoisista!

Työssä olevat voivat leuhkia, että ovat osa yhteiskuntaa

Äänestä

Palkka oli pieni, mutta kokkotyö säätiön avulla tunsimme olevamme arvokkaita ja osa yhteiskuntaa!

Äänestä

Nyt vain pelkkää tyhjyyttä koko elämä. Eikä tietoakaan, että pääsee terapia töihin.

Äänestä

Terveet ja normaalit tuhosivat meiltä unelman!

Äänestä
  • tämä ! aivan totta

    Äänestä

sama se oli ainoa missä vajaakuntoisena pystyi tehdä edes jotakin ja jutella muiden samassa tilanteessa olevien kanssa.
erakoituminen pahentaa asioita ja tekemättömyys. jos voi edes vähän jotain tehdä, se on parempi kun ei tekisi mitään tai saa sosiaalisia kontakteja.

palkkatuet ja kokkotyö säätiön kaikki pajat takaisin, niin että kaikilla olisi mielekästä tekemistä ja terapiaa samassa, että työkyky paranisi tai edes pysyisi samana.

minä ainakin haluaisin mennä vaikken ole työkykyinen, mutta kyllä varmasti minullekin löytyisi joku pikku homma.

Äänestä

Mitä ilmeisimmin kokkotyösäätiö tuotti kaupungille vain tappiota, joten kannattavampaa maksaa sakot. Ei tietenkään ole hyväksi ns. pitkässä juoksussa, joten älkää jatkossa äänestäkö Persuja tai Kokoomuslaisia missään vaaleissa. Teillä kituuttajilla kun ei ole tapana käydä edes äänestämässä tavallisesti🖕

Äänestä
  • Kokkotyösäätiö tuotti 600 000 tappiota vuodessa. Sakot työttömistä kaupungille 4.5 miljoonaa vuosi.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Kokkotyösäätiö tuotti 600 000 tappiota vuodessa. Sakot työttömistä kaupungille 4.5 miljoonaa vuosi.

    ei ehkä olisi tullut tappiota, jos olisi ollut parempi business osaaminen.
    olisi pitänyt myydä enemmän itse tehtyjä huonekaluja, korjata pyöriä ja autoja.
    kirppari toiminta oli ihan ok ja kahvila ja ruokala toimintaa lisää.
    ihmiset varmasti olisi niitä vaatteita ostanut enemmän jos niissä ei olisi kissan kokoisin kirjaimin lukenut Kokkotyö säätiö.
    joku nerokas olisi voinut tehdä oman merkin ja nimen sille. nykyaikaina voisi käyttää somea ja mainostaa toimintaa.

    hyvä siitä tulisi ja voisi myös kasvattaa lähiruokaa perunoita ja vaikka mitä.
    mahdollisuuksia on ja taivas vain rajana jos joku uskaltaisi lähteä toteuttamaan.

    minä lähtisin jos kaupunki rahottaa

    Äänestä

Miksi joutilasta Ressua ei hyödynnetä? Hän opettaisi käännöksiä, sängynpetausta, marssimista ja muuta äkseeräystä muille joutilaille. Öljyvärimaalaus ja kukkien hoidon opastus onnistuisi myös.
Tiedoksi Kokkolan kaupunki, Soite, Ely-keskus
MOT

Äänestä
  • ai niin ku työttömien armeija leiri vai? no joku protu leiri mistä saisi 9€ korvauksen niin voisin jopa mennä.
    ainakin siis, jos siellä oppisi jotain hyödyllistä.

    Äänestä

  • Reppana ei saa mitään aikaiseksi ja etenkään kun ei ole mitään muuta kuin harmaat eläkepäivät mitä kuluttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Reppana ei saa mitään aikaiseksi ja etenkään kun ei ole mitään muuta kuin harmaat eläkepäivät mitä kuluttaa.

    Oli Suuri Virhe lakkauttaa Kokkotyö , Säätiö.

    On saatava jotain yhtä hyvää tilalle ja pian.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Oli Suuri Virhe lakkauttaa Kokkotyö , Säätiö.

    On saatava jotain yhtä hyvää tilalle ja pian.

    Kaatui kannattamattomuuteensa. Kaupungille tulee ilmeisesti halvemmaksi maksaa sakkoja työttömistä. Kunnalle lienee lähes mahdottomuus keksiä joku kannattava liikeidea, millä työllistää järkevästi. Vakinaiset kunnan työntekijät ja virkamiehet saavat palkkansa julkisesta rahoituksesta, eli yrityksiltä ja niiden palkaansaajilta saaduilta verorahoista sekä yhteisöveroista mm.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Kaatui kannattamattomuuteensa. Kaupungille tulee ilmeisesti halvemmaksi maksaa sakkoja työttömistä. Kunnalle lienee lähes mahdottomuus keksiä joku kannattava liikeidea, millä työllistää järkevästi. Vakinaiset kunnan työntekijät ja virkamiehet saavat palkkansa julkisesta rahoituksesta, eli yrityksiltä ja niiden palkaansaajilta saaduilta verorahoista sekä yhteisöveroista mm.

    no ei ole vaikeaa keksiä, mutta päättäjien näköalattomuus on syynä sekä se, että enemmän kiinnostaa tuhlata rahaa hotelleihin ja urheilu pytinkeihin kuin järjestää ihmisille töitä. toinen kokkotyö säätiön ongelma oli, että ei ollut tarpeeksi vaihtuvuutta samat työntekijät oli paremmissa töissä vakio töissä.
    ensisijaisesti olisi pitänyt kuntouttaa , palkata ja uudelleen kouluttaa ja tässä järjestyksessä ja sen jälkeen ottaa tilalle uusi/uusia. tämä olisi oikeasti toiminut. itse hain monesti logistiikkaan ja siivous alalle, mutten päässyt kun samat ihmiset siellä sai olla jopa ne jotka töpeksi ja saikutti( kännäsi). olisin halunnut mutta kun ei niin ei.
    ja aikuisille joku turhanpäiväinen askartelu kerho on turhaakin turhempaa .
    olisi edes työkkäri koulutuksia ja ilmaista kansanopisto koulutuksia. haluaisin esimerkiksi opiskella kokemus asiantuntijaksi muttei ole varaa maksaa pilipali "ammatista" 300€..

    Äänestä

Kun edellinen Kokkolan kaupunginvaltuusto päästi Kokkotyö‑säätiön konkurssiin, se teki päätöksen, jonka seuraukset näkyvät nyt joka tasolla. Sama valtuusto päätti 74,9 miljoonan euron Areena‑investoinnista ja vielä kolmen miljoonan piilotuesta. Nämä kaksi päätöstä yhdessä loivat tilanteen, jossa ennaltaehkäisevästä tuesta säästäminen ei ollut enää poliittinen valinta – se oli pakko.
Ja kun ennaltaehkäisevä tuki puretaan, lasku ei katoa. Se siirtyy toisiin järjestelmiin.
Juuri tässä kohtaa Kokkotyö‑säätiön konkurssi nousee esiin kuin varoituskyltti. Säätiö oli vuosikymmeniä yksi alueen tärkeimmistä ihmislähtöisen tuen rakenteista – matalan kynnyksen työpajoja, valmennusta, yhteisöllisyyttä ja jatkuvuutta. Se tarjosi sen “alimmainen oksa”, josta Nissilä puhuu: mahdollisuuden ponnistaa, kun kaikki muu oli romahtanut.
Kun säätiö kaatui, syntyi tyhjiö, jota ei ole kyetty korvaamaan. Palvelut hajautettiin, mutta kukaan ei tarjoa enää kokonaisvaltaista polkua. Tulokset ovat karuja: työttömyys 12,2 %, pitkäaikaistyöttömyyden kasvu, Soiten kustannusten nousu, kuntien sakkomaksujen räjähdys ja rikollisuuden lisääntyminen. Juuri tällaisia seurauksia nähtiin myös 1990-luvun lamassa – ja juuri siksi Kokkotyö‑säätiö alun perin perustettiin.
Nyt olemme purkaneet sen turvaverkon, joka oli rakennettu laman opetuksista.
Poliisi ei voi ennaltaehkäistä ongelmia. Tämä ei ole kestävää. Yhteiskunta ei voi ulkoistaa vastuutaan poliisille, päihdepalveluille ja hätäkeskukselle. "Hallituksen vika ? "

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kokkotyö säätiö antoi töitä ja siksi oli monille tärkeä paikka. Kokkotyö säätiön tilalle EI ole tullut mitään muuta joka auttaa vajaa työkuntoisia terapia töihin!!!

Työ oli parasta terapiaa!!

Kokkotyö säätiön konkurssi pilasi minun unelmani terapiatyön avulla parantaa itseäni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu