Tiilitehtaan katu/Valvatinkatu,, on monesti aivan tukossa, kun enemmän on liikennettä, onnettomuus vaara. Joku "lahopää" päätti sulkee Lidlin takaa menevän reitin, kun kaukolämpö tms putkea tehtiin, sen reitin olisi voinut jättää auki, olisi hieman helpottanut liikennesumaa. Kyseiseen risteykseen voisi kunta tehdä NS kiertoliittymän, tilaa olisi tehdä se.
Torikadun risteys, Lidl vuoksenniska
Anonyymi-ap
13309
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hyvä että suljettiin oli vaarallinen pyörätiellä liikkujille.
Kiertoliittymä ei välttämättä paranna tilannetta. Prisma on hyvä esimerkki ja ymmärrän jos Lidl ei halua liikennettä heidän takapihalla/parkkipaikalle. Nyt kyseinen pätkä oli vähän kuin oikopolku.
Mikäs Prisman ympyrässä, hyvin toimii. Ja toimisi vielä paremmin jos kaikki autoilijat käyttäisi vilkkua kääntyessään, tai siis vähän ennen kääntymistä tietenkin. Nyt osa aremmista autoilijoista jää odottamaan kuinka monta kierrosta tuokin ajaa jne.
Prisman piha on hankala!Motonetin puolelta tultaessa on kolmio ja Alkon puolelta ei!Eipä sitä kolmiota juurikaan noudateta ja parkkihallistakin ajetaan kovaa ulos!
Kaasu pohjaan ja kulku säädetään kytkimellä.
Monen autilijan tulisi myös sisäistää nää oikealta tulevien oikeudet myös parkkipaikoilla ja jättää se keskisormi pois käytöstä varsinkin jos ei itse osaa liikennesääntöjä parkkialueilla.
Jos menen Prismaan niin en koskaan parkkeeraa pihan oikealle puolelle. Syy: oikealta poistuessa, siinä on suojatie eli väistät ensin kevyenliikenteen, siinä on myös
kolmio eli väistät parkkihallista tulevat, ympyrästä halliin tai vasemmalle ajavat sekä vastakkaiselta parkkipaikalta tulijat..
Olen alkanut Prismassa toimimaan niin että Linnalankadun puolelta parkkihalliin sisään ja oikealta puolelta hallista ulos.
Linnalankadun puolelta on hyvä tulla myös ulos kun katu ei ole vilkkaasti liikennöity.
Linnalankadun puolelta kun tullaan sisään niin kaistamerkinnät on kuluneet pois oikealta kaistalta kun se on ollut ja on vieläkin kaksikaistainen muutaman kerran on ollut kylkikosketus lähellä.
Osuuskaupalta on ilmeisesti rahat loppu kun saa niitä maalatuksi, mutta itse olisin valmis osallitumaan kolehtikeräykseen jos silleen sais turvallisuutta lisää.
Ei se merkeistä oo kiinni kun ei pysytä liikenneympyröissäkään omalla kaistalla. V.... mitä kaistapäitä.
Ei meillä kaupat omista katuja. Aina voi kaupungille laittaa palautetta jos huomaa epäkohtia ja tai on kehitysehdotuksia.
Kannattaskoha pyöräyttää sieltä takakautta ja vanhan teboilin risteyksestä sitten. Se vetää aina, niin teen ite.
Varmaan vinkki jo on täällä mutten viitti kaikkien penojen oksennuksia käydä läpi.