...käy palkkatöissä tilansa ulkopuolella, ja saa täydet tuet viljelemistään/vuokraamistaan pelloista?
Enkä tarkoita eläintiloja, vaan pelkästään viljelijöitä.
Hmm.. olikohan tässä selitys niihin uusiin traktoreihin ja mersuihin, joita "käyhällä" maaseudulla yhä enemmän ja enemmän näkee.
Enkä tarkoita eläintiloja, vaan pelkästään viljelijöitä.
Hmm.. olikohan tässä selitys niihin uusiin traktoreihin ja mersuihin, joita "käyhällä" maaseudulla yhä enemmän ja enemmän näkee.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tuollaiset kirjoittelut, sinä tiedät sen itsekin kenen ne uudehkot traktorit on, urakoitsijat laajentaneet tilat lisääntyneen työmäärän vuoksi joutuvat kalustoaan uusimaan ja suurentamaan, taas menee tukieuroja valtran tehtaalle ruhtinaallinen määrä.
Ja nostaa eläköityään kahta eläkettä, vähintäänkin.
Tätä se on, raha tulee rahan tykö.
Keväällä kiireisimpään aikaan oli tientukkeena solkenaan vanhaa Massikkaa ja Valmettia ,mistä lie Tourulan tehtaalta olivat 50 vuotta sitten päässeet matkaan. Jokunen vähän uurempi Voorttikin on kylän isännillä. Ihan harvakseltaan tuli niitä Vatroja ja Caseja, jokka menöö niin kovaa ettei 740 Volvo jaksanut ohittaa ylämäes. Meillä on ihan nelivetoonen Zetka, jotakin 80-luvun mallia. En muista, pitää tarkistaa isännältä. Ei täällä larvamailla oo vaikeuksia taipua paskalle. Sen verran niukkaa tuo rupisten mäkimaitten viljely on.
14 vuotta lyhyt vai pitkä aika?
Met käymmä molemmat ja samalla nostamma tukijaisia sekä ostelemma uusia rakkoreita ja mersuja harva se viikko. Pösolö, hanki oma elämä.
Nouse sie kolman aikaa kyntämään ja lähe sit vieraalle töihin, illalla traktorin puikoissa sitten melkein puoleen yöhön. Kokeile kui kauan jaksat.
Tiedätkö muuten miten paljon maatalouskoneet sitten maksavat? Sun duuniliksasi siis vuosiansiosi tuskin riittäisivät yhdenkään koneen hankintaan...korkeintaan paskatalikoon.
Ei voi kaikki alkaa viljeleen, kuka ne tuet sitten maksaisi. Lopeta sinä se viljely jos se on niin epätoivoista ja kannatamatonta, kuin joka foorumilla ruikutatte.
Ei viljatilan tuloilla nykyään elellä, eikä uusia koneita ostella.
Paljon työllistetään nuun alan työntekijöitä siinä samassa, ja RUOKAHAN ON IHMISILLE VÄLTTÄMÄTÖNTÄ.
Turha on suomalaista maanviljelijää kadehtia, muiden EU-maiden viljelijöille menee suomalaisten rahoja enemmän kuin mitä suomeen jää, joten voittehan iänikuiset valittajat alkaa syömään kalaa ja metsämarjoja ja sieniä, ne kun ovat ainoat ei-tuetut elintarvikkeet.
Jos Suomen maatalous alasajetaan, niin mitä sitten tilalle niin että olis varaa ostaa ulkomaisia elintarvikkeita? Ei ainakaan elektroniikkateollisuus kannata, kun suomalaiset TYÖNTEKIJÄT OVAT NIIN KALLIITA.