Tuliko taas tuli sutta ja sekundaa? Siltä vaikuttaa. Kuinka laituri, jossa käyttöturvallisuus- ja laatupuutteita, on voitu ottaa käyttöön? Vuokranantaja (kaupunki laiturin omistajana) on vastuussa siitä, että laiturialue ja vuokrattu kalusto ovat turvallisia käyttää. Jos laiturissa on piileviä vaaroja tai turvallisuuspuutteita, vuokranantaja voi joutua korvausvastuuseen henkilö- tai esinevahingoista, ellei puutteista ole varoitettu etukäteen. Vuokranantajan tulee pitää laiturirakenteet ja kiinnityslaitteet asianmukaisessa kunnossa. Esimerkiksi irtonaiset lankut, huonokuntoiset kiinnityslenkit tai puutteelliset kaiteet ovat turvallisuuspuutteita. Jos laiturissa on tiedossa olevia vikoja, joita ei voida heti korjata, vuokranantajan on ilmoitettava niistä vuokralaiselle kirjallisesti tai todistettavasti ennen vuokrauksen alkamista. Onko näin toimittu? Laituri olisi tullut tarkistaa ennen sen vuokraamista ja ottamista käyttöön.
Paikallinen lehti:
”Vajaa kolme viikkoa sitten käyttöönotetussa Laivasilta 2 -laiturissa on heti ilmennyt useita puutteita ja korjattavaa. Laiturin piti alun perin valmistua jo huhtikuun lopussa, mutta urakoitsijan viivästyksistä johtuen sitä ei saatu avattua ajallaan.
Laiturin kävelyaisan alkupää on irti ja aisa on todella kapea, vain 35cm. Lisäksi aisalta puuttuu keulakiinnike, johon veneen saa kiinnitettyä turvallisesti. Myös laiturin pohjoispuolella sijaitsevat poijut ovat liian lähellä laituria, jolloin pitkien veneiden turvallinen kiinnittäminen ei onnistu.
Loviisan kaupungin rakennuttajainsinööri kertoo kaupungin olevan tietoinen laiturin puutteista ja huomauttaneensa niistä myös urakoitsijalle.
– Nämä ja muutkin virheet ja puutteet tarkastetaan, kunhan urakoitsija ylipäätään saa laiturin viimeistelytyöt siihen malliin, että laiturin voi sanoa olevan valmis.
Virheet ja puutteet voi jakaa tässä tapauksessa käyttöturvallisuus- ja laatupuutteisiin. Pontelan mukaan aiemmin liian kapea kävelyaisa on sittemmin jo korjattu. Laadun puutteesta kertoo laiturin betonissa oleva kymmenen metrin halkeama.
Kaupunki tulee tarkistamaan laiturin sitten, kun urakoitsija on saanut kaikki viimeistelytyöt tehtyä.”
Laivasilta 2-laituri - sutta ja sekundaa?
3
70
Vastaukset 3
- Anonyymi00001
Pikkukaupungin palveluksessa on veronmaksajien taloudellisena rasitteena peräti neljä (!) rakennuttajainsinööriä. Siitä huolimatta laiturin rakennustöitä ei ilmeisesti ole kukaan valvonut vai kuinka? Unohtuiko tilata konsultti valvojaksi vai ovatko kaikki pääasiassa etätöissä? Kuningattarenrannan infrastruktuurin rakentamista "valvoi" ulkopuolinen konsultti tai ainakin olisi pitänyt valvoa. Eikö tämä valvoja huomannut mitään, kun esimerkiksi kelluvan sillan ja aallonmurtajan rakentamisessa ei noudatettu kaupungin omia suunnitelmia eikä myöskään AVI:n ympäristöluvan määräyksiä?
- Anonyymi00002
Pääasia, että palkkio maksettiin sovitusti. Ja ravintelissa lisää...
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Pääasia, että palkkio maksettiin sovitusti. Ja ravintelissa lisää...
Sellaista se on kun valtuusto koostuu tyhmistä ja tietämättömistä Yksilöistä RKP, SDP, Kokoomus ja Vihreät. Kaikki vihreitä ruotsalaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2012076Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1581412Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271051- 71917
- 58898
- 47813
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus71813- 93777
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”151666