Työttömien työvoima kirppis pohjolankatu. Minne viette paremmat ja kalliimmat tavarat jotka ihmiset ovat myyntiin lahjoittaneet kannatte niitä omiin autoihinne nähty on ja osa myyjistännekin ovat kertoneet olen lahjoittanut kallistakin tavaroita mutta ei näy teillä myytävänä niitä tavaroita.
Vastaukset 30
- Anonyymi00001
Eipä yllätä kun katsoo mitä etnistä porukkaa siellä on tiskin takana.
- Anonyymi00002
Omaan autotalliin ja sitten myyntiin.
- Anonyymi00009
Onko tämä totta??? Olen aiemminkin kuullut huhun autotallista jonne tavarat menee. Vai onko vanha huhu, aikanaan lähetyskirpputorin joku työntekijä otti parhaat päältä ja vei autotaalliinsa ja eteenpäin möi tämmönen huhu aikanaan on kiertätnyt mene ja tiiä onko tott ja kuka oli. Kuka haluaa mitään enää lahjottaa ei oo kivaa tämmönen jos totta on
- Anonyymi00011
Anonyymi00009 kirjoitti:
Onko tämä totta??? Olen aiemminkin kuullut huhun autotallista jonne tavarat menee. Vai onko vanha huhu, aikanaan lähetyskirpputorin joku työntekijä otti parhaat päältä ja vei autotaalliinsa ja eteenpäin möi tämmönen huhu aikanaan on kiertätnyt mene ja tiiä onko tott ja kuka oli. Kuka haluaa mitään enää lahjottaa ei oo kivaa tämmönen jos totta on
Se oli totta autokuskit veivät. Jäi kiinni kun myi kirpulla.
- Anonyymi00017
Jos tatu vilkaisee aidantakaa ei kyllä onnistu.
- Anonyymi00003
Samat kokemukset minulla.Sinne viedyt tavarat on tarkoitettu siellä myytäväksi eteen päin. Sama moraaliton toiminta taitaa olla yleistä lahjoituksilla toimivilla kirpputoreilla.
Vien nykyisin ylim. tavarat jätekeräyksiin.- Anonyymi00005
Kyllähän me myymme ne eteen päin, minä ainakin toti.fi myyn.
- Anonyymi00025UUSI
No jaa.. Itselleni ihan on se ja sama miten se tuolla menee, kunhan vain pääsen vanhoista rytkyistä ja krääsästä eroon, joita en enää tarvitse.
- Anonyymi00004
Tämä työttömiä tukeva toiminta olisi aika järjestää ammattitaitoisemmin!
- Anonyymi00006
On niin epäpäteviä myyjiä jokainen hinnoittelee erilailla,johto pitäisi vaihtaa ja onko kukaan rehellistä yrittäjää koskaan nähnyt.
- Anonyymi00007
Eikä! Osa näkyy ainakin eksyvän paikallisen trokarin tori.fi sivuille. Sinne kyllä menee vaahterakirpussakin myydyt ja myynnissä bongatut toriin kalliimmalla. Laitonta se kai ei nyt oo
- Anonyymi00014
Onko nainen vai mies, ikä?
- Anonyymi00015
Minulta hävisi vaahterakirpusta pieni kuparipannu.
- Anonyymi00018
Anonyymi00015 kirjoitti:
Minulta hävisi vaahterakirpusta pieni kuparipannu.
Tuo on kyllä tosikumma juttu
- Anonyymi00008
Oon siis aatellu et trokari ostaa sieltä halvalla ja myy kovemmalla torissa.
- Anonyymi00010
Kuka tämä trokari on? Nimi olisi hyvä tietää, niin osaa olla ostamatta.
- Anonyymi00012
Ei ole myynnissä vievät kotiin ja kuopion kirppiksille,olen kanssa viennyt kallista tavaraa siinä toivossa että ne myytäisiin täällä mutta ei näy ollenkaan myynnissä olen käynnyt joka päivä kshtomassa niinkuin tänäänkin omistajat myynnissä eri paikoissa ja ottavat rahat tilittämättä joka ei ole oikein.
- Anonyymi00013
Tämä on varastamista ja rikollista toimintaa.Nyt loppuu ainakin minun tavaroiden varastaminen.
- Anonyymi00016
Lopettaisivat suosiolla,ennen kuin lappu tulee luukulle.
- Anonyymi00019
Onkos kauppapaikan vuokra pysynyt tasaisena kokoajan, jos on niin se konkka johtunee aivan jostain muusta.
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Onkos kauppapaikan vuokra pysynyt tasaisena kokoajan, jos on niin se konkka johtunee aivan jostain muusta.
Ja eikös ne vuokrat ja muut lakisääteiset velvotteet tulisi hoitaa ensimmäisenä?, minne ne rahat menee? Kyllähän tuonne tavaraa tulee koko ajan ja paljon.
- Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
Ja eikös ne vuokrat ja muut lakisääteiset velvotteet tulisi hoitaa ensimmäisenä?, minne ne rahat menee? Kyllähän tuonne tavaraa tulee koko ajan ja paljon.
Rahat on poonuksina ja kokouspalkkioina omissa taskuissa!
- Anonyymi00022
Mitäs työttömiä tukevaa toimintaa niillä nyt sit on?
- Anonyymi00023
Hyväntahtoisuudella naamioitua huijaamista. Joitakin tukirahoja tarvittaisiin asialliseen toimintaan.
- Anonyymi00024UUSI
Iisalmen Sanomissa näkyi eilen olevan juttua näistä kirppareista.Ei ollut yllätys,että kiistivät henkilökunnan varastelevan myyntiin lahjoitettuja tavaroita.Kukapa niistä kättä ylös nostaisi virheen merkiksi.Aina kun on raha,tai tavara kyseessä,on suuri vaara,että tilaisuus tekee varkaan.Kukaan ei pysty näissä aukottomasti vahtimaan,etteikö vilunkia tehtäisi.Eivät saa minun luottamusta,vaikka miten selitettäisiin.
- Anonyymi00027UUSI
Aika tyhmää kysyäkkään kirpputorin pitäjältä onko toiminta rehellistä.
- Anonyymi00026UUSI
Mun käsityksen mukaan kirppiksillä käy porukkaa erilaisin motiivein. Osa ajattelee, vaikka olis varaakin ostaa uutta kampetta tai mitä vaan tavaraa, että käytetty, hyväkuntoinenkin kelpaa. Tämä on hyvin ajateltu ja sitä itsekin kannatan.
Sitten osa ihmisistä kiertelee eri paikoissa ja ostelee tarkoituksena myydä ostokset kalliimmalla hinnalla eteenpäin jossain toisessa paikassa tai netissä.
Taitoa tuokin vaatinee. - Anonyymi00028UUSI
Tämä yhdistyshän toimii kuin yritys, sillä erolla että ainakin työvoima, tavara ja vuokra oli ainakin ennen melkein ilmaista.
- Anonyymi00029UUSI
Mihin tälläistä yhdistystä tarvitaan joka työllistää vain itsensä, työvoima paja on hyvin harhaanjohtava.
- Anonyymi00030UUSI
En ole kertaakaan koko paikassa käynyt, mutta lehtijutun perusteella kuulosti vähän pukki kaalimaan vartijana -meiningiltä.
Työntekijä saa itselleen ostaa itse hinnoittelemiaan tuotteita.
Kun tuote on vuorokauden ajan ollut myynnissä, niin työntekijä saa ostaa sen itselleen. Onkohan koskaan sattunut käymään niin, että se myytävä tuote on ihan vahingossa ollut piilossa esim. muiden tuotteiden takana ja sitten seuraavana päivänä työntekijä sen sieltä löytää, että oho tätäkö ei kukaan ole vielä ostanut ja ostaa sen itselleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid138907En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44667Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.117588Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21588- 36542
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535- 62530
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34498Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää133493Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni25472