Hän oli hirveän laiha ja mun mielestä kuitenkin super kaunis. Olin silloin teini ja ostin viikkorahoillani iltapäivälehden jossa oli kuvia laihasta Victoriasta Nobel-juhlissa. Äitini piti kummallisena että tuijottelin kuvia Victoriasta. Tästä on aikaa kohta 30 vuotta. Kun hän lihoi takaisin normaalipainoon niin harmittelin etten enää saa nähdä hänestä uusia kuvia joissa hän on hirveän laiha ja kaunis. Mulla on aina ollut joku outo mieltymys laihuuteen ja anoreksiaan. Parikymppisenä sitten itse laihdutin reiluun alipainoon, painoindeksi oli alimmillaan 16. En kuitenkaan koskaan sairastunut itse anoreksiaan onneksi, pelkäsin pitkäaikaisia terveyshaittoja joten lihotin lähemmäs normaalipainoa itseni. Siitä lähtien olen elänyt hyvin hoikkana vain mutta en ylilaihana. Ne kuukaudet kun olin anorektisen laiha olivat tosi jännittäviä, ihan kuin olisin ollut joku erityinen hieno ylimaallinen ihminen joka liiti omassa ylhäisyydessään tavallisten pulliaisten keskellä. Tiedän, sairasta. En ikinä kehtaisi omalla naamallani myöntää näitä ajatuksia kenellekään. Onneksi on tällaisia anonyymejä palstoja.
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Arvostat itsekuria, mutta tuo tapa millä se ilmenee tässä ajassa on sairas. Hienoa että puhut näistä jutuista rehellisesti itsellesi. Ja avaat vielä anonyymille palstalle, jolloin saat sen ulos ja pohdit juttuja lisää.
Älä vähättele itseäsi, hyvin työskentelet itsesi kanssa. Kaikkea hyvää <3- Anonyymi00003
Hän kirjoittaa sekavia . Eikö se reilu alipaino oli juuri anoreksiaa,jota hän ei ole koskaan sairastanut
- Anonyymi00005
Kiitos eka vastaaja! Kaikkea hyvää sinullekin!
- aloittaja
- Anonyymi00002
Olet ollut anorektisen laiha mutta et ole sairastanut anoreksiaa. Mitä tuo anorektisen laiha tarkoittaa jos et ollut anorektikko?
- Anonyymi00004
Niin siis olin yhtä laiha kuin jotkut anoreksiaa sairastavat eli anorektisen laiha. En koskaan sairastunut anoreksia nervosaan eli tilanne pysyi koko ajan hallinnassani minkä vuoksi minun oli täysin ongelmatonta lihottaa takaisin painoindeksiin 18,5, kun päätin että haluan välttää terveyshaitat. Sairas ei tietenkään hallitse sairautta järkiperäisesti, vaan sairaus hallitsee sairasta. Sitähän sairaus on ettei sille voi mitään. Minä en oikeasti sairastanut anoreksia nervosaa vaan vain flirttailin sen kanssa ja sitten lopetin. Minulla ei myöskään ollut ongelmia normaaliin syömiseen palaamisessa kuten anoreksiaa sairastavilla tyypillisesti on, eli ei ruokapakkomielteitä, ei ahdistusta lihomisesta eikä tasapainon hakemista ahmimis-oksentamiskuvioineen.
- aloittaja - Anonyymi00007
Muistan ne kuvat Victoriasta. Ne eivät olleet Nobel-juhlista vaan Order of Innocence Ball -juhlista vuodelta 1997. Ne ovat ainoat kuvat joissa Vickan oli silmin nähden anorektikko. Hihaton tummansininen mekko. Ihmettelen miksi hänen annettiin siinä kohtaa pukea niin paljastava iltapuku.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371501Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2871074Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94834Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68792Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48733- 112634
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27595Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34584Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.49555Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41511
- 32491
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48485- 34466
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32444
- 77422
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8417Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381