Epiduraali

Vielä lisäkysymys teille jotka olette synnyttäneet epiduraalin avulla. Kuinka kauan ponnistusvaihe on teillä kestänyt?
8872
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ponnistin esikoistani epiduraalihöyryissäni vaivaiset kuus minuuttia. Eikä tuntunu sit missään :) Oli puudutus vielä niin päällä.

Tai siis: tunsin kyllä mitä tapahtuu ja sain ponnistettuakin, mut kipua en tuntenut.

Äänestä

58 minuuttia ponnistin. Sairaalassa, jossa synnytin ei anneta enää lisäannoksia puudutetta jos alkaa olla täysin auki. Mielestäni se on ihan pöhköä (itse olen kätilö). Ponnistaminen sattui h...sti täysin kivuttoman olotilan jälkeen. Uskon, että olisin ponnistanut reippaammin jos puudutetta olisi ollut vaikuttamassa.

Äänestä

siihen meni, mutta apuna käytettiin imukuppia. sattu silti valtavasti,vaikka oli epiduraali ja muutakin puudutetta laitettiin imukupin takia. Mutta kyllä se oli mahtava helpotus, kun epi laitettiin. Olin aivan onnellinen ki kivut kaikkos!

Äänestä

sekä ilman. Mulla epiduraali ei vaikuttanut/helpottanut oloa mitenkään.

Äänestä

Ponnistin epiduraalilla 45 min. Mutta uskoakseni mulla vaikutti se, että etukäteen pelkäsin ponnistusvaihetta erityisesti, ja kun sitten olin siinä tilanteessa, en pitkään aikaan uskaltanut ponnistaa kunnolla. Aluksi suorastaan tappelin ponnistamisen tarvetta vastaan. Pelkäsin repeämistä niin kovin.

Äänestä
  • Ei se epiduraali varmaan paljoa ponnistamiseen vaikuta, minäkin ensisynnyttäjänä ponnistin ilman kivunlievitystä helvetillisissä tuskissa kolme varttia ja olin kivusta ja uupumuksesta kuolemaisillani. Ennemmin ponnistan vaikka kaksi tuntia kauemmin kuin koen sen saman kivun ja helvetin toistamiseen.

    Äänestä

ei kai sillä ole merkitystä tuohon, ekassa 40 min ja toisella kertaa 6 min.

Äänestä

11min kesti ponnistus kahden epiduraalin voimin. Kahden tunnin ero näiden epiduraalien välillä. Anteeksi, kolme. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kati kirjoitti:

Vielä lisäkysymys teille jotka olette synnyttäneet epiduraalin avulla. Kuinka kauan ponnistusvaihe on teillä kestänyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu