Kaatuuko Nelivitonen?
Vastaukset 17
- Anonyymi00001
Kaatuuko Oulun kaikki ravintolat kohta..onhan tuo tilanne huono muuallakin maassa, ei oo yhdestä ihmisestä kiinni..
- Anonyymi00002
Tuskin... Sulkalan perhe sai koron aikana ilmaista rahaa.. ei muistanut sitä kertoa kun valitti taas.
- Anonyymi00003
Kotona rahoja ei tarvinnut maksaa takaisin. Ei ihme jos rakennetaan tapahtumahalleja ja ravintoloita. Kuinka paljon ne nettosi koronasta?
kaupungilla puhutaan että ilmeisesti useita miljoonia euroja? - Anonyymi00004
Tuskin kaatuu..sulkan pojilla vanhaa rahaa takana.. eli rahaa riittää vaikka menisi huonosti.. pappa betalar..
- Anonyymi00005
Eväät mukana ja eväslaukku.
Juomapaikat joutaa kakki lopettaa.- Anonyymi00006
Miten niin? Jotkut tykkäävät juhlia. Se on kato normaalia, normaalien ihmisten harrastus.
- Anonyymi00012
Anonyymi00006 kirjoitti:
Miten niin? Jotkut tykkäävät juhlia. Se on kato normaalia, normaalien ihmisten harrastus.
Ei normaaleilla ole varaa ravintoloihin eikä ole koskaan ollutkaan. Eikä juopottelu ole samaa kuin juhlinta. Eikä normaalit muuten juhlikaan, kun ei ole aihetta. Ne normaalien pakkoliikkeet johtuvat vilusta ja nälästä ja tunnetaan nimikkeellä työ.
Yhteiskunnan loisten harrastukset ovat sitten eri asia.
- Anonyymi00007
Kaikki eivät niin tykkää istua kirkossa, vaan käyvät harrastuksissa ja juhlimassa normaalien ihmisten tavoin.
- Anonyymi00008
Ei oo osannu liike-elämää. Ja Oulussa väestörakenne on omaperäisempi ravintolaelämän kannalta. Ihmiset keittävät pottuja pahimmillaan kymmenille lapsilleen
- Anonyymi00009
Ei täällä tiedetä sivistyksestä ja koulutuksesta juuri mitään. Sivistymättömiä moikka, joiden koulutustaso on jäänyt minimiin. Korkeakoulutetut eivät osaa heköän alaansa. Tässäkin tapauksessa saattaa olla juuri niin, on luettu liiketaloutta, mutta sitten pantu tupakki suuhun ja alettu poikimaan.
- Anonyymi00010
Kyllä nykyisin ihmiset juovat alkoholit kotona ja toiset jopa tekevät ne juomat kotonaan.
Ravintolat kaatuvat, kun ei ole asiakkaita. - Anonyymi00011
Ja hotellit tahtovat kaatua jos hotellinomidtaja jälkikäteen, että sinä jäit 3 e velkaa. Hotelli-ja ravintola-alalla kun on kilpailu. Tamperelaishotelli tuossa kyllä mokasi, hitellinomistajan Ei Koskaan tule noin sanoa. Hervannassa päin tuo paikka.
- Anonyymi00013
Ravintoloiden konkurssit alkoi jo korona-ajasta, jolloin vähä-älyset lehmät pisti maan kiinni ja samaan aikaan ivasivat ruotsalaisia, jossa kaikki oli auki ja ihmiset sai kulkea.
Täällä tuhottiin ravintolat, pl yx kulmakuppila, jossa vähä-älyinen.ämmä sai sammuttaa pohjatonta janoaan.
Sitten, kun ravintolat aukesi, nosti ravintoloiden pitäjät hinnat tappiinsa, koska yrittivät saada sulkuajan menetetyt tuottonsa takaisin. Siinä oli seuraava virhe, koska ihmiset jättää ravintolat ensimmäiseksi pois käyttökohteistaan. Kaikki vitun ääliöt kai kuvitteli, että ihmisille jäi tyyliin miljoona fyrkkaa säästöön, kun kaikki oli kiinni, mutta paska-aivot nosti samaan aikaan asumiskustannuksia 4ä30-40%, polttoaineiden hinnat taivaissa, joka nosti myös ruoa, tavaroiden, vaatteiden, kaikkien hintoja! Sama meininki jatkuu ja veroja n8stetaan. Voivat ihan rauhassa pistää kokouksiaan pystyyn ja ihmetellä, mikä on, kun kansa ei kuluta. - Anonyymi00014
Hyvähän niiden pidossa on jonkinsortin "mausterintutkinnot" omata. Ja se bisnesäly ynnä muu. Paha moka hotellinpitäjältö jos asiakas jää velkaa...pikkusumma ei mtn merkitse. Se että liikevoittoa tehdään mahd. Paljon.
- Anonyymi00015
RAVINTOLOITA ON mennyt vuonna 2025 konkurssiin ennätyksellinen määrä, selviää Tilastokeskuksen kesäkuussa julkaistussa tilastossa. Konkurssien aalto näkyy myös Oulussa.
- Anonyymi00016
Ja tuota se on joka paikassa, konkurssien määrä kasvaa ja mikään ei ole varmaa.
- Anonyymi00017
Pojalle jää usein käteen "nakki"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.301189- 66819
Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,41720Työttömiä suomalaisia ei saa töihin
Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss275608- 91599
P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys
Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓139596- 52516
Et siis halua
enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani47510- 35489
Olet lihonut kuin pullataikina
Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?34487