Parkkipaikalta lähtö.

Miksi Loimaalle on juurtunut tapa jäädä autoon istumaan kaupasta tulon jälkeen. Tänäänkin Tokmannilla edssämme ollut auto oli jo käynnissä ja pariskunta istui lähtöä vaille valmiina.

Tulimme vasta autoomme ja odotimme että pariskunta lähtee. 2-3 minuuttia odotimme, siis periaattesta en pakittanut tilanteessa. Eikä ollut ensommäinen kerta ja juuri täällä.

Eikö matkalla voi puhua asiansa tai kotona tai missä vaan, mutta kaupan parkista aina nopeasti pois.
47380
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

Sama on Prisman parkkipaikalla. Yksikin mies istuu vaikka kuinka monta tuntia parkissa autollaan. Odottaa vaimoaan joka on Prismassa töissä. Eikö sitä voisi tulla vaikka 10 min ennen odotetaan kuin että vie parkkipaikat koko päiväksi ja ihan Prisman edestä

Äänestä
  • Loimaalta, ei kuules, parkkipaikat lopu. Käyhän joskus jossain oikasssa kaupungissa, niin huomaat eron.

    2Äänestä

  • Sinäkö onanoit toisessa autossa monta tuntia?

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Sinäkö onanoit toisessa autossa monta tuntia?

    Mitenkäs sinulle nyt tuollainen mieleen tuli. Ettet vaan... 🤔

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Mitenkäs sinulle nyt tuollainen mieleen tuli. Ettet vaan... 🤔

    Sehän on demareiden tapana.

    Äänestä

  • Valtion peitepoliisi.

    Äänestä

Odottakaas kun Susanna Penttilä tulee panobussilla Loimaalle ….. saatte oikeaa jutunjuurta

1Äänestä
  • Siinä saa Vihtorikin lettua. Ja oikein hillosilmällä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Siinä saa Vihtorikin lettua. Ja oikein hillosilmällä.

    Nuoret komeet pojaat pääsee vaan .....

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Siinä saa Vihtorikin lettua. Ja oikein hillosilmällä.

    Melkoista lettua tosiaan. On jyystetty edestä ja takaa 80-luvulta saakka.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Melkoista lettua tosiaan. On jyystetty edestä ja takaa 80-luvulta saakka.

    Kyl se sulle kelpaa mut sä et kelpaa Sussulle?

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Kyl se sulle kelpaa mut sä et kelpaa Sussulle?

    Monikin panis jos osais...

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Monikin panis jos osais...

    No osaavalle joka omaa kunnon vehkeet ja kestää. Työtä se vaan on. Saako pojat osuuden ? palkan?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    No osaavalle joka omaa kunnon vehkeet ja kestää. Työtä se vaan on. Saako pojat osuuden ? palkan?

    Katsokaa mikä oli aloitus

    Äänestä

  • Ei tuu. Eikä teillä oo niin paljon rahaa että pääsisitte siihen bussiin

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Melkoista lettua tosiaan. On jyystetty edestä ja takaa 80-luvulta saakka.

    Miten tää juttu liittyy aloitukseen

    Äänestä

Just joo. Tultiin Prismasta eräänä päivänä. Edessämme oli auto, moottori käynnissä ja vaikutti että muutama sekunti niin lähtevät.

Ostoksemme autoon ja sitten olimme valmiina lähtöön. Odotimme muutaman minuutin ja lopulta pakiten pois. Vielä vilkaisu niin auto edelleen paikoillaan käynnissä ja valot päällä.

1Äänestä

Missä oma elämä ?
Antaa toisten maleksia jos tykkää.
Auto on yksityisalue.

1Äänestä
  • Ei siinä muuta kun pois muiden edestä. Auto on yksityinen myös kotona. Menkööt sinne.

    1Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ei siinä muuta kun pois muiden edestä. Auto on yksityinen myös kotona. Menkööt sinne.

    No joo-o... on murheet.

    1Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ei siinä muuta kun pois muiden edestä. Auto on yksityinen myös kotona. Menkööt sinne.

    Jos joku auto on vatuttaa ota ruuat kuljetuksella ?

    1Äänestä

Sinäkin vain kaivelet nenää ja elät muiden siivellä tukien varassa.

Äänestä

Moni eläkeloinen jää kyttäämään ostaako naapuri parempaa kuin nämä kyttääjät...

1Äänestä
  • Mistä ne sinun ostoksesi näkevät, jos autossa istuvat. Luulotautista on tuollaista luulla, ketään ei kiinnosta toisten ostokset tai ostamattomuudet.
    Ja noista kuppilassa turisijoista, olisiko parempi, että jokainen yksin murjottaisi kotona.?
    Minua ei ikinä ole haitannut kuppiloitten ukot ja mummot, antaa heidän turista ja viettää aikaansa.
    Eivätkä he voi pöydän pintaan vaan tuijottaa, kyllä normaali ihminen siirtää katseen sinne missä liikettä näkyy ilman sen kummempaa kyttäämistä.
    Itse en edes vielä tunne Loimaalta ketään, mutta katson vaistomaisesti ihmistä/ihmisiä etten ihan päin kävele. Moni tuntematon moikkaakin, se on kivaa.

    Äänestä

Ennen ukkoporukka istui Prisman kahvilan pöydässä ja kyttäsivät kuka milloinkin tuli kauppaan tai lähti kaupasta.

Nyt porukkaa istuu parkkkipaikalla ja kyttää kuka tulee tai kuka lähtee ja mitä ostavat.
Ei oikein tunnu täyspäisten tuohulta.

3Äänestä

Lääkkeet onko otettuna?

Äänestä

No kyllä ne ukonturilaat edelleen loisi siellä ravintolan puolella ja käyttää kuka tulee kauppaan kuka lähtee, mitä ihmiset ostaa ym. Ne ei raski ostaa mitään ja istuvat siinä aamusta ehtooseen.
Ja on myös muutama kuka parkkeeraa autonsa ihan Prisman eteen ja käyttää siinä.
Eikö ihmisillä nykyään ole enää muuta tekemistä

1Äänestä
  • Sama juttuhan tämä on ihan universaalisti. Eläkeläiset pelailevat lautapelejä tai petankkia kahviloiden terasseilla ja kadunvarsilla. Lähi-Idässä polttelevat vesipiippua ja juovat espressoa, Afrikassa maistuu tilkka palmuviinaa, Intiassa ihmetellään maan krikettijoukkueen edesottamuksia. Ei ihmistä ole tarkoitettu kotona neljän seinän sisällä yksin viettämään eläkepäiviään. Hyvä, että lähtevät liikkeelle, kun vielä voivat.

    5Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Sama juttuhan tämä on ihan universaalisti. Eläkeläiset pelailevat lautapelejä tai petankkia kahviloiden terasseilla ja kadunvarsilla. Lähi-Idässä polttelevat vesipiippua ja juovat espressoa, Afrikassa maistuu tilkka palmuviinaa, Intiassa ihmetellään maan krikettijoukkueen edesottamuksia. Ei ihmistä ole tarkoitettu kotona neljän seinän sisällä yksin viettämään eläkepäiviään. Hyvä, että lähtevät liikkeelle, kun vielä voivat.

    Ulkoilu onkin ihan jees. Mutta se on eri asia kun istutaan autossa kyttäämässä.

    2Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Ulkoilu onkin ihan jees. Mutta se on eri asia kun istutaan autossa kyttäämässä.

    Miten muuten voisi raportoida tänne? Loimaan torikamera kuvaa vain toria.

    Äänestä

  • Mua ei haittaa, ja kai niillä enimmäkseen muut jutut on kuin ostokset, mutta harvoin on pikkupöydät tyhjiä ja jos isompi kööri niin istuvat Kotipizzan puolella siinä ikkunan vieressä tarjoilulinjaston päässä.

    Luulis joo olevan muutakin mielekästä tekemistä kuin ainainen turinointi, ja mistä sitä juttua voi edes riittää? Ovat sentään aikas terveen oloisiakin, yhtä lukuunottamatta. Ostaisivat nyt muutakin kuin kahvia kerran päivässä, kun paikallinen yrittäjä. Pizza ehkä harvalle vanhemmalle kelpaa mutta Subi on kuin täytetty sämpylä, kylmänä tai osin paahdettuna oman valinnan mukaan.

    Mä söin tänään mansikkabritan ja tykkäsin 😋+ kahvin. Kahvia ei kyl viittis nykyhinnalla ostaa yhtään, kun nytkin kaupassa kävin ja tulin kotiin. Mieluummin vaikka normikuppi espressoa tms ja silti kate olisi huikee. Kyllä mm. ne monet juustokakutkin olis ihan hyviä, mutta mä tykkäisin jos juustoinen osa vähän matalampi, ja samoin siis koko kakkupala.

    lajijasuris

    Äänestä

  • Eikö muuta tekemistä?

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Sama juttuhan tämä on ihan universaalisti. Eläkeläiset pelailevat lautapelejä tai petankkia kahviloiden terasseilla ja kadunvarsilla. Lähi-Idässä polttelevat vesipiippua ja juovat espressoa, Afrikassa maistuu tilkka palmuviinaa, Intiassa ihmetellään maan krikettijoukkueen edesottamuksia. Ei ihmistä ole tarkoitettu kotona neljän seinän sisällä yksin viettämään eläkepäiviään. Hyvä, että lähtevät liikkeelle, kun vielä voivat.

    Parempi se onkin, kun ukot istuu jossain kauppakäytävällä tai kylähuoltamon kahviossa ja kovaäänisesti kommentoi kulkijoiden asioita, kuin se, että samat ukot kommentoi netissä kanssaihmisten nenänkaivuuta ja kattoon syljeskelyä ilman, että on akateemista loppututkintoa.

    Äänestä

Ketipinoor vai joku muu täsmälääke?

Äänestä

Annos vahvuus 600 ml.

Äänestä

Kyllä ne lääkkeet kuuluvat tarjoajille.

2Äänestä

Teillä on hauskoja juttuja,ei voi kuin nauraa😂😂😂

1Äänestä

Mikä hiton kiire sinulla on olevinaan, opettele pakittamaan jos niin tärkeä meno on. Ihmisillä voi olla monta syytä istua autossa mm. kuittien tarkastus, että on oikein, niin ei tarvitse takaisin ajaa, jos virheitä on. Niitäkin on usein. Voi suunnitella, mihin menee seuraavaksi asioille, jos ei etsimäänsä löytänyt ed.mainitusta kaupasta. Joku voi puhua puhelimessa, ei lähde ajamaan ennenkuin puhelun loputtua.
Täällä kyllä näkyy vähintään joka toinen vähintään ajavan puhelin korvalla, säännöistä viis.
Turhakkeiden valitusta. Kiire on itse tehtyä.

Äänestä

Eiköhän tämä koko ketju ollut tsoukki, enemmän tai vähemmän.

2Äänestä
  • Monet muut on myös mutta jotkut ottaa todesta joka sanan.

    1Äänestä

Aloittajalla ihmeongelmia. Itse vastailen usein 10-20 minuuttia autossa Whatsapp-viesteihin. Saatanpa myös tarkistaa mistä noutolokerosta haen seuraavan postipaketin, koska joskus niitä on neljässäkin eri paikassa. Silloin tällöin sukulainen tai ystävä soittaa, juuri kun on istahtanut autoon. Joskus puhelu venähtää tunninkin pituiseksi, mutta mukavampi puhua parkkipaikalla kuin autolla ajellessa.

Jos joku ei osaa peruuttaa pois parkkipaikalta, kannattaa taitoa harjoitella vaikkapa tyhjällä hiekkakentällä.

2Äänestä
  • Ei ole terveellistä möllöttää noin pitkään paikoillaan istuma-asennossa. Ne puhelut voi hoitaa kävellen eikä autossa istumassa. Ei ole ihme, että loimaalaiset ovat keskimäärin ylipainoisia.

    1Äänestä

  • Sehän on elämää suurempaa ongelmaa kun joku autossaan puheluaan puhuu yms muuta ............... (hah hah)

    Äänestä

  • Anonyymi00046 kirjoitti:

    Ei ole terveellistä möllöttää noin pitkään paikoillaan istuma-asennossa. Ne puhelut voi hoitaa kävellen eikä autossa istumassa. Ei ole ihme, että loimaalaiset ovat keskimäärin ylipainoisia.

    ja kävely auttaa...?

    Äänestä

Kyllä ne puhelut täytyy hoitaa autossa eikä kaiken kansan kuullen.
Mut sitä ihmettelen kun viime kesänä Prisman edessä ulkona istui miehiä vaikka kuinka paljon, mihin ne hävis vai istuuks ne siellä farmin puolella

Äänestä

Kyseessä on suomalainen tapa meditoida.
Kuin polttelisi vesipiippua tai katselisi Ganges-virran ohikulkua.

Äänestä

sina olla hullu vaarausko

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miksi Loimaalle on juurtunut tapa jäädä autoon istumaan kaupasta tulon jälkeen. Tänäänkin Tokmannilla edssämme ollut auto oli jo käynnissä ja pariskunta istui lähtöä vaille valmiina.

Tulimme vasta autoomme ja odotimme että pariskunta lähtee. 2-3 minuuttia odotimme, siis periaattesta en pakittanut tilanteessa. Eikä ollut ensommäinen kerta ja juuri täällä.

Eikö matkalla voi puhua asiansa tai kotona tai missä vaan, mutta kaupan parkista aina nopeasti pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu