Epäilys että Halliyhtiön perustajissa mukana konkurssi yrityskin !

Anonyymi-ap

Miten valtio voi ja saa sellaiselle rahaa puskea?
Eihän tavallinen firma saa palkata edes laatta meistä jolla on veroja rästissä vaikka ei konkurssi olisikaan ! Tulee kymmenien tuhansien sakko heti !

https://www.vastuugroup.fi/tilaajavastuulaki

Eikö laki koske valtiota ?

Saako Herrat jakaa rahoja kuin Ukrainan tukea (ihmisten tappamiseen ja terroriin joka sekin pitäisi olla lailla kiellettyä) ?

17

<50

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Peli on raakaa ja taatusti epärehellistä. Tyhmä kansa on kusetuksensa ansainnut mutta onneksi kaikki kansalaiset ei ole tyhmiä 🙂

    • Anonyymi00002

      Siitäkö se onkin kysymys .Valtio hoitamaan konkussipesää aj kattamaan konkurssintekijöiden tappiot?

      Ei juma kauta. ..

    • Anonyymi00003

      KAVEREITAKO SITÄ ON LÄHDETTY PELASTAMAAN VALTION RAHOIN OMIN TAKEISIN TOIMIN?

    • Anonyymi00004

      Srv suurin omistaja on Viroon perustettu veroparatiisi yhtiö (kokkilan perhe yhtiö) Pontos group

    • Anonyymi00006
    • Anonyymi00007

      Kyllä on sekava soppa !

      Ei puutu enää muuta kuin Venäläisen Dna:n omaava Helsingin Pormestari laitaisi kaupungin rahaa tähän juttuun.
      Ja että itse Suomen kingi Tuppi sanoisi että antakaa Kokoomusten hyvä veli poikien rauhassa rakentaa halli .
      Epäilen että soppan keitto ei vielä tähän jää..
      Kokkila kokkaa ja Vapaa vuori muuttaa reseptiä ja Orpo maustaa uudella rahakkaalla mausteella myöhemmin ,kyllä se soppa siitä vielä valmistuu.
      Hassua hommaa ei voi muuta sanoa.
      Mutta Jos Orpo ehtii tämänkin 35 Miljoonaa Ukrainaan lähtettää niin mistä Hallitus myöhemmin pieraisee tuki rahaa lisää? Pitää mustaa että Ukraina on pohjaton kaivo !
      Se rinnalla ei mitkään halli hankkeet paina mitään...Kokoomuksen herrat ei saa yhtään Brysslelin miljoona virkaa sillä että ne jotain halleja kaukaiseen Suomeen kyhäisivät.
      Kyllä virat irtoaa vain ja ainostaan Sakemannien noululla siis Ukrainan sodan rahoituksella....Vaikea ennustaa miten tässä lopulta käy...voihan olla että jostain eläkeläisiltä tms. leikataan ja halli saa myöhemmin sitten rahat.

      MUTTA SUOMI ON MAAILMAN KORRUPTOITUNEIN MAA TÄMÄ TAAS OSOITTI SEN ! (Korruptio toimii niin hyvin ja on niin lähellä laillista toimintaa kuin voi vaan olla että siihen ei voi puuttua,siksi se toimii maailman parhaiten)
      Suomessa ei toimita kuten Italian mafia toimiii että rahaa kannetaan säkeillä ja ihmisiä ammutaan tuon tiuostakin jne...
      Ei Ei ...Suomessa korruptio toimii aivan erinlailla.
      Italian mafia on myös politikkojen / Mafian käsissä..Mutta Suomessa kaikki tehdään lakipykälöitä niin läheltä hipoen että jos jokin virhe tulee sen voi selittää virheeksi ja pyytää anteeksi niin ei häkki heilahda.
      Eihän Suomen korruptiosta voi ketään syyttää koska se on laillista hommaa meidän päättäjät tekee rehellistä työtä ja hommaa ei niitä voi syyttää...
      Suomen korruptiota ei voi edes korruptioksi sanoa se on laillaista Lobbaamista !
      Kuten herrat omaa toimintaa nimittää kun rahaa tulee ovista ja ikkunoista.

      JA KANSA MAKSAA KUN RAHAT UKRAINAAN JA LOBBAUKSEEN VALUU !
      Maan talous ja turvallisuus ajetaan tahallaan alas. !

      KOKOOMUKSEN PUOLLUSTELUKSI PITÄÄ SANOA ETTÄ PIKKU RAHOISTAHAN TÄSSÄ PUHUTAAN !!!

      Viimme KOMMUNISTI Hallituksessa Marin / Tuppurainen pani haisemaan Ukrainan tuen säestyksellä Valtion yhtiö Fortumin kautta arviolta yli 20 Miljardia siis 500 kertaisen raha summan tähän 35 Miljoonan pikku tukeen verrattuna.....
      Siis Uniperiä tuettiin Miljardeilla ja sitten se 18 Miljardin arvoinen yhtiö annettiin lähes ilmaiseksi Sakemanneille ( "ex. "Natseille) ja Venäjän 5 Miljardin investoinnit ryssittiin arvottomiksi näiden samojen neitokaisten toimesta !!!!

      Tästä maasta pitäisi kaikki poliitikot (Väyrystä lukuun ottamatta ) laittaa häkkiin maan petoksesta ja Suomen oamaisuuden tuhoamisesta ja ryöstöstä ja Terrorismin tukemisesta (Ukrainan tuella)
      Mutta ei kaikki saa kulkea vapaana kuin mitään ei olisi tapahtunut....

    • Anonyymi00008

      Sen Verran pitää puollustella tuki päätöstä että alle 10 % tuki olisi tullut valtiolle monin kertaisena takaisin !

      Rakennus hankkeissa virallisen tutkimuksen mukaan kaikesta rahasta tulee 43 % yhteiskunnalle takaisin veroina ! (alv osuus on jo 25.5 %) +Yhteisäveroina ja työntekijöiden palkka veroina mm. ym. muut verot siihen päälle....siitä se summa koostuu.
      (Tämä vanha tutkimus on tehty kun alv oli muistaakseni 22 % )
      Eli Valtio ja kaupunki olisi voittanut 33 % tässä.
      Mutta kun homma oli niin törkeä koplaus epäiltyä harmaata taloutta ,korruptiota ,Veroparatiisi yhtiöitä ja Konkurssissa olevia yhtiöitä jne... Niin on päivänselvää ettei tuollaista saa /voi tehdä vaikka olisi vain epäilys.

      • Anonyymi00009

        Mutta kun Ukrainaan läheteteään rahat sodan lietsontaan ja 3. maailmansodan aloittamiseen niin ne rahat ei tule koskaan takaisin....päinvastoin ne kun on valtion velka rahaa niin ne pitää maksaa korkoineen takaisin ...niitä maksaa vielä jälkipolvetkin...

        Tämä järjetön Ukrainan tuki aiheuttaa vielä senkin että jälkipolvia ei tule entiseen malliin koska syntyvyys on niin matalaa sodan pelon ja työttömyyden takia jotka johtuu 100 %:sti Ukrainan tuesta.

        Kyllä Halli hankkeessa rahat olisi paljon paremmassa tallessa kuin sodan lietsonnassa.
        Mutta Hallin puuhamieheksi pitää saada kunnollinen rehellinen taho joka ei ole kytköksissä puoluisiin eikä veronkierto yhtiöihin eikä harmaaseen talouteen ja konkursseihin.

        UKRAINAN TUKI PITÄÄ LOPETTAA VÄLITTÖMÄSTI NYT !

        Suomalaiset tarvii omat rahat itse , tänne pitää saada tuottavia investointeja !
        JOSTA TULEE ULKOMAAN VALUUTTAA MAAHAMME JOKA TYÖLLISTÄÄ JA JOLLA SAAMME VELAT MAKSETTUA !

        Vientituotteiden teko ja ulkomainen turismi on ainoita aloja jotka tuottaa ulkomaista valuuttaa jota kipeästi kaipaamme.... (ei turva paikka turismi joka taas syö meidän pussista rahaa ihan kuin Ukrainan tukikin)


    • Anonyymi00010

      Eikö Teemu Selänne voisi tehdä hallin ?????

      Sehän on rehellinen isänmaallinen mies !

      • Anonyymi00011

        Tai neljän rehellisen Suomalaisen yhteenliittymä !!!

        -Teemu
        -Vesa Keskinen
        -Jorma Sukari
        -Björn Whalroos

        Siinä olisi miehet joilla olisi näyttöjä !

        Niille voisi antaa tukea vaikka 20 %


        Nyt pitää höpö hommat unohtaa ja antaa oikeiden MIESTEN hoitaa hommat.


    • Anonyymi00012

      Maailman Rikollisesti korruptoitunein maa on Ukraina !
      (Esim. Ukrainaan Suomen Hallituksen ja Presidentin jaetusta terrorismiin tarkoitetusta tuesta ja rahasta katoaa suurin osa Oligarkkien taskuun jo matkalla ,ennen kuin rahat ehtii lopulliseen tarkoitukseen Tronien ym. räjäytys paikalle)
      Itse pääpiru Zele vetää valtaosan välistä. Sillä on mm. satojen miljoonien matkustus budjetti vuodessa ( epäiltävästi varmasti maailman suurin ) En usko että Edes Trumpin matkustus budjetti on lähelläkään sitä koko luokkaa.

      Mutta maa jossa korruptio toimii niin hyvin että siitä ja sihen osallistumisesta politiikitko ei saa edes tuomioita eikä se ole rikollista on Suomi.
      Korruptio on tehty lailliseksi liiketoiminnaksi.

      Italia ja sen mafia on jossain näiden kahden maan välissä. Joka on oma juttunsa taas-

    • Anonyymi00013

      Helsinki-vantaan Lentoaseman viereen Junaradan päällehän tällainen halli pitää tehdä.Niin että junasta pääsee halliin suoraan sisälle ja hissillä siitä ylös.
      Siellä on tontteja ja tilaa eikä ole parkkipaikoista auotoille pulaa !!!

      Tyhmää edes suunnitella johonkin keskelle kaupunkia jossa pyörii vaan parkipirkkoja ja huume hörhöjä.

      • Anonyymi00014

        Logistiikahan pitää suunnitella niin että lentokoneet ja junat ja autot syöttää ihmisiä sinne joustavasti lento asemalle pääsee hyvin autolla kehä 3 kautta tuli 3 tai 4 tietä tai porvoosta tai turusta sinne !!!!

        JÄRKI KÄTEEN NYT !!!
        EI SAA TYHMÄÄ LEIKKIÄ AIKASET MIEHET !

        Ei sen parempaaa paikkaaa tuolaiselle hallille tästä maasta löydykkään !
        se on siinäkin mielessä hyvä paikka kun se ei ole asuntorakantamisen tiellä.


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Logistiikahan pitää suunnitella niin että lentokoneet ja junat ja autot syöttää ihmisiä sinne joustavasti lento asemalle pääsee hyvin autolla kehä 3 kautta tuli 3 tai 4 tietä tai porvoosta tai turusta sinne !!!!

        JÄRKI KÄTEEN NYT !!!
        EI SAA TYHMÄÄ LEIKKIÄ AIKASET MIEHET !

        Ei sen parempaaa paikkaaa tuolaiselle hallille tästä maasta löydykkään !
        se on siinäkin mielessä hyvä paikka kun se ei ole asuntorakantamisen tiellä.

        Tuollaisen määrän ihmisiä pitää mennä sujuvasti sisään kuin sadeveden ränni kaivoon !
        Hullua suunnitella autoilu vihamieliseen Vihreiden hallitsemaan Helsingin keskustaan tuollaista hanketta.
        Näin siinä käy kun politikot ajatelee hommat oman lompsan kautta ja unohtaa järjen käytön.


    • Anonyymi00015

      Kumma ettei Italian mafia ole vielä mukana Hallihankeessa tai Ukrainan rikkaat Oligarkit ?

    • Anonyymi00018

      Kivistöön on tulossa 100 x paremmalle paikalle myös halli !
      Mutta en usko senkään syntyyn !
      Tukka ja parta on leikkaamatta ,ei herätä luottamusta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      134
      744
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      622
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      561
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      500
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      465
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      458
    10. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      92
      414
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      36
      401
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      385
    15. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      32
      376
    16. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      84
      375
    17. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      375
    18. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    19. 20
      367
    20. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      63
      362
    Aihe