Uutta Bavaria-sopasta

4

4349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivusta seurannut

      laitoin tuon saman linkin eilen, otsikon "onko bavaria halpa" alle, mutta taitaa olla niin, että keskustelua täällä käydään enemmän tunnepohjalta kuin asioiden taustoja todella selvittämällä, ja edes kirjoitettuja komentteja lukemalla.

      Ongelmia on siis match veneiden rakenteessa, koska Bavaria tekee n. 150 veneeseen pohjan vahvistuksen, jossa laminaattipaksuutta lisätään 13 millistä 30 milliin 9 laminointikerroksen avulla. samalla sisäpuoliset metallilevyt kasvavat yli kaksinkertaiseksi, ja niihin tulee jäykistäviä lisälevyjä. Bavarian sivuilla ollut kuva oli vaan niin pieni, ettei siitä saanut kunolla selvää. Aikaisemmin tehdas ilmoitti, että laskennallinen laminaattipaksuus 7,9 mm olisi riittävä kölin kiinnitysaluella, ja veneiden todellinen laminaattipaksuus oli jopa 13,7 mm!! Siihen on hyvä ripustaa 2,5 tonnia painava 2,5 m syvä lyijyköli yhdeksällä pultilla.

      Cruising malleissa toki on hieman kevyemmät ja matalammat kölit pohjaan ruuvattuna, joten tuskin niiden kanssa ihan vastaavia ongelmia on.

      Eniten ihmetyttää tiedetyn ongelman kohdalla vastuun pakoilu.

      • Jussi

        Ja eikös Vene-lehden testaama 38 Match ollut jotenkin rimpulan oloinen ainakin tiettyjen rakenteiden osalta? Ei ole ko. numeroa enää, mutta muistelen jotain omituisuuksia löydetyn. Laminaatin ohuus - ei paksuus- tuntuu aika uskomattomalta, kun ajattelee, että siinä on kiinni tuo mainitsemasi murikka.


      • Nimenomaan heidän vastuun pakoilu saa korvat savuamaan. Ensin Kroatian veneet jolloin sanotaan että karilleajoa ja ei ole tapahtunut ennen(entäs Norjan veneet?).
        Tuo lause cruising malleista ei nyt ihan läpi mene, -kysy katsastusmiehiltä.


    • tv:ssä

      kenellä satelliitti-tv näyttää Saksan kanavia saattoi katsoa tv-dokumentin eilen jossa näytettiin miten Bavarioita valmistetaan. Dokumentissa näytettiin miten heloitusta kuten luukkuja kiinnitettiin vain ruuveilla, ei läpipulttaamalla. Kannen ulkokuori ja kannen sisämoduli liimattiin yhteen, mutta liimaa ei levitetty kauttaaltaan liimattavalle pinnalle vaan ainoastaan heiteltiin liimapaakkuja sinne tänne ja lyötiin kannenpalat yhteen. Köliä runkoon liimattaessa liima sentään levitettiin, tämänä jälkeen lasermittarilla näytettiin miten tarkastettiin että köli tuli suoraan rihlatuksi: tässä kohtaa nähtiin miten keulasta tähdätty ja keulalinjalla kulkeva laserpiste ei osunutkaan kölin etureunaan, ei nähty aiottiinko kölin rihtausta korjata. Lopuksi näytettiin miten kaksi laaduntarkastus jamppaa teki lopputarkastuksen yhdelle veneelle, aiemmin esitellyt robottileikatut millintarkat sisustusmodulit eivät loppukokoonpanossa sitten osuneetkaan paikalleen koska vessanoven suljettaessa alakulmaan jäi parin sentin haritusrako.. Kyllä näytti siltä että tuotanto oli tehokasta ja aikaavievät työvaiheet minimoitu. Olisi ollut kiva tietää korjattiinko tuon veneen kölin rihtaus ja miten vinossa olevat sisustuselementit korjattiin, leikattiinko vaan uusi vaneri oveen ja sillä siisti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      246
      2219
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1684
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1319
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1035
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      826
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      810
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      790
    8. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe