Millastas on opiskella yliopistossa tietojenkäsittelytieteitä?
Tietojenkäsittelytieteiden laitos
iohoh
5562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pelkäänpä pahoin että ainakin alussa hyvin pitkälti samanlaista kuin missä hyvänsä muuallakin: omien ohjelmointivirheiden etsimistä ja korjaamista - joskus myös toisten :-)
Missäs aloitat opiskelun? Minä aloitan TY:n TKT:n laitoksella.
Tietojenkäsittelyn opiskelu vaatii huomattavasti enemmän aikaa kuin monen muun alan, koska aikaa vieviä isoja harjoitustöitä on paljon. Opiskelu on luentoja, tenttejä, viikkoharjoituksia ja isompia harjoitustöitä. Mielenkiintoista, koska monet kurssit tukevat toisia kursseja, jolloin opitut asiat tukevat uuden oppimista jatkuvasti.
Olen suorittanut tietojenkäsittelyntieteiden appron yhtä aikaa lukion kanssa, eikä se ollut liian vaativaa. Tai eihän se kyllä ole sama kuin yliopistossa, mutta samat kurssit me käytiin. ehkä lukiossa sai enemmän henk.koht. tukea.
Noniin. Appro ei ole vielä mitään. Cumu on jo ihan eriasia. Laudatur/syventävät on jo totaalisesti eriasia. Enkä nyt puhu opintoviikkojen määrästä vaan kurssien vaativuudesta ja vaikeudesta.