kainoloissa on molemmissa yksi karvapää ehkä tähkät tarviiko karsia tai mitä pitäs tehdä
maissi
mies
51116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
etkä mitään karsi. Pidät kateellisina ne joiden maisseissa ei näy yhtään mitään vielä :(
Katso kuvia ja ohjeita maissista:
http://www.cedunet.com/~rte47
-> SOKERIMAISSI
hyvin, jos kaikki sujuu yhtä hyvin kuin tähänkin asti. Kun tullaan siihen vaiheeseen, että maissin tähkä täytyisi irrottaa varrestaan, miten se kannattaa tehdä? Ettei runko vaurioidu, katkea tms.
Ja eikö se maissi ole kypsä, kun neste muuttuu maitomaiseksi? Vai mikä on varmin keino tietää, että maissi on kypsynyt korjuuvalmiiksi?
Maissi kannattaa korjata silloin, kun tähkät ovat suuria ja jyvät pulleita ja keltaisia, ei liian vaaleita. Samaan aikaan kukkineet tähkät kypsyvät jokseenkin yhtä aikaa, joten riittää, kun katsoo yhden sisälle: Suojuslehtiä voi avata sen verran, että jyviä alkaa näkyä. Myös tumman ruskeat ja lähes kuivuneet "vihneet" tähkän päässä kertovat korjuun olevan lähellä. Omista maisseistani Spring Rush-lajike on täydessä kukassa ja ensimmäinen tähkä, joka oli muita edellä on viikon sisällä valmis. Toisaalta osa lajikkeista (yht. 6 eri lajiketta, kun mansikkamaissikin lasketaan mukaan)on vasta aloittamassa kukintaansa. Siitä on se hyvä puoli, että grillattavaa riittää pitkälle syksyyn, jos ei pakkasia tule. Tähkä lähtee irti alaspäin taittamalla ja jos samalla tulee kasvin latva mukaan, ei se haittaa ellei sitten samassa kasvissa ole toista tähkää. Silloin kannattaa leikata tähkä terävällä veitsellä irti läheltä runkoa. Yleensä toiset tähkät eivät ehdi kypsyä, mutta tänä kesänä on samaan aikaan kukkivia "kaksosia", jotka varmaan ehtivät molemmat valmiiksi.
on kehittynyt 1-3 tähkän alkua.Hapsut ovat jo lupaavan väriset muutamissa kappaleissa. Ehkäpä pian pääsen herkuttelemaan omilla maisseilla.
Tulisihan se edullisemmaksikin kuin kaupan maissit, joista saa maksaa euron kappaleelta. Hinnan nousu on aika kohtuuton sitten markka-aikojen, jolloin maissit maksoivat 5 mk/kpl.