Ihmeellinen maa.

Anonyymi-ap

8

57

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Posson elämä on vessapaperia ollut jo viikon verran.

      • Anonyymi00002

        Joo posso aivan yksin ja itsekseen bablannut pelkkää veskipapruu, Tytön tehden rikosilmoitustaan ja valokuvaillen jesseä talouspaperirullan ja passiensa kanssa.


    • Anonyymi00003

      Kumpikaan vassapaperirullista ei ole ruokapöydällä.

      • Anonyymi00004

        Thaimaassa on a4 ja a3 kopiopapereita.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Thaimaassa on a4 ja a3 kopiopapereita.

        Eiköhän Thaimaassa ole kaikkea mahdollista kun ovat tunnetuimpien elektroniikkabrändien tärkeä komponenttivalmistaja kaikkialle maailmaan ja Thaimaa on kakkosena listalla paljonko kännykkää käytetään tuntimääräisesti per henkilö. Voi alkaa lopettaa ne puheet kehitysmaasta kun heillä on teollisuutta asukastakin kohti moninkertainen määrä Suoneen verrattuna. Suomi ei saa enää lisenssiä autojen kokoamisiinkaan kun meillä ei ole kilpailukykyä kovien kulujen vuoksi.
        Thaimaassa kootaan ja valmistetaan 29 eri merkkiä ja se takaa thaimaalaisille itselleenkin verohelpotetut edulliset uudet autot.
        Suomessa korruptio rehottaa ja herrat ne vaan lomailee...


      • Anonyymi00006

      • Anonyymi00007
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Eiköhän Thaimaassa ole kaikkea mahdollista kun ovat tunnetuimpien elektroniikkabrändien tärkeä komponenttivalmistaja kaikkialle maailmaan ja Thaimaa on kakkosena listalla paljonko kännykkää käytetään tuntimääräisesti per henkilö. Voi alkaa lopettaa ne puheet kehitysmaasta kun heillä on teollisuutta asukastakin kohti moninkertainen määrä Suoneen verrattuna. Suomi ei saa enää lisenssiä autojen kokoamisiinkaan kun meillä ei ole kilpailukykyä kovien kulujen vuoksi.
        Thaimaassa kootaan ja valmistetaan 29 eri merkkiä ja se takaa thaimaalaisille itselleenkin verohelpotetut edulliset uudet autot.
        Suomessa korruptio rehottaa ja herrat ne vaan lomailee...

        Ei thaimaa on kehitysmaa, sen yksi suurempia ongelmia on työvoiman hyvin heikkp koulutustaso, tämä on iso ongelma, lähes kaikki automerkit ovat vähentäneet kokoamislinjojaan siellä, byd on ainoa joka panostaa vielä sinne, syynä on aasian suuret markkinat, ja byd:n jo nyt jo markkinajohtaja aasiassa.

        Suomen ongelma toki on se, autojen kokoaminen tulee selvästi halvemmaksi kehitysmaissa, ja thaimaa ei väitteistä huolimatta valmista autoja, se ainoastaan kokoaan ne, omia brandeja on muutama mutta nekin tulee osin valmiiksi kasattuna, ainakin yksi tälläinen autovalmistaja on mazda jonka alustaa käytetään thaimaassa omana brandina, olen nähnyt muutaman 10 vuoden aikana, joten markkina osuus on hyvin pieni.


    • Anonyymi00008

      Joopa joo possukka ja mitä sitten jos Thaimaassa saattaa jossain olla myös hanurin pyyhkimiseen soveltuvaa paperia pöydällä.

      Suomessa luullakseni ei kuitenkaan ruokapöydillä yleensä pidetä vessapaperia vaan talouspaperia.

      Ehkäpä sinulla sivistyneellä ja rikkaalla cosmopoliitilla on vessapaperia talouspaperin sijaan ruokapöydällä siksi, että olet sivistynyt ja rikas cosmopoliitti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1502
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      910
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      667
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      647
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      605
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      583
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      574
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      552
    9. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      24
      541
    10. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      531
    11. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      525
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      513
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      506
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      491
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      469
    18. 42
      428
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      419
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      26
      409
    Aihe