Kempeleen uimamontun hyppypaikan sulkeminen on johtanut uusiin ongelmiin, kertoo Yle.
Kempeleen kunta poisti uimamontun hyppytasanteen käytöstä, kun alle 15-vuotias hukkui Ouluntullin Kalliomontulla 11. heinäkuuta.
Kempeleen kunnanjohtaja Tuomas Lohi kertoo Ylelle, että ihmiset ovat tasanteen sulun jälkeen alkaneet hyppiä veteen monttua ympäröivän kallion seinämiltä.
– Tämä ei ole se suunta, jota me unkunnassa haluamme, Lohi sanoo Ylelle.
Lohen mukaan hyppytasanne otettiin aikanaan käyttöön juuri siksi, että uimarit hyppivät kalliolta veteen. Tämä on vaarallista, sillä ihmiset voivat osua kallioon, jos he esimerkiksi liukastuvat hypätessään
Uimaopetusta
Anonyymi-ap
0
<50
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022142Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271071- 71917
- 58908
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72831- 47823
- 93787
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta109697