"VENÄJÄN PROPAGANDAN VIETÄVISSÄ..."

Anonyymi-ap

"Trumpin kiivas tukija ymmärsi lopulta Ukrainan tilanteen: ”Olen ollut täysin Venäjän propagandan vietävissä”
Laura Loomer koki Kiovassa Venäjän ohjusiskun", kertoo Yle.
Uutisen innostamana tekee mieli kysyä, vieläkö Kiuruveden putinistit ovat Venäjän propagandan vietävissä. Kysynkin: vieläkö Kiuruveden putinistit ovat Venäjän propagandan vietävissä?

4

<50

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Yksinkertaisia on tietysti helppo jymäyttää, mutta niinhän monet olivat aikaisemmin myös Neuvostoliiton propagandan vietävissä. Jopa jotkut sellaisetkin, joilta Neuvostoliitto oli vienyt väkivalloin kodin ja kotiseudun...

      • Anonyymi00002
        UUSI

        Suomea ja Suomen päättäjiä haukkuivat, eivät Neuvostoliiton, joka kodin ja kotiseudun vei. Ja joka muuten yhdessä Hitlerin Saksan kanssa aloitti yhdessä II maailmansodan... Tekivät keskinäisen hyökkäämättömyyssopimuksen, jakoivat Euroopan ja kävivät yhdessä Puolan kimppuun, Saksa ensin lännestä ja Neuvostoliitto hiukan yli parin viikon kuluttua idästä. Ja pitivät siellä yhteisen voitonparaatin.
        Ja sitten Stalin Suomen kimppuun...


    • Anonyymi00003
      UUSI

      "Kremlin propagandaa suoltanut vaikuttaja käänsi kelkkansa täysin – ”Tunnen itseni kusipääksi”
      Loomer haastatteli Ukrainan presidentti Zelenskyiä Kiovassa ja pyysi anteeksi aikaisempia kommenttejaan", kertoo Iltalehti.

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Loomerilla, 33, ei ole virallista roolia Trumpin hallinnossa, mutta hän on neuvonut Trumpia esimerkiksi nimityspäätöksissä, ja yli kahdella miljoonalla sosiaalisen median seuraajallaan hän on merkittävä vaikuttaja Trumpin Maga-liikkeessä.

        Vuosia tukea Ukrainalle vastustanut Loomer on kutsunut Ukrainaa muun muassa maaksi ”täynnä natsien puolustajia”. Kesän aikana Loomer on kuitenkin muuttanut mieltään ja tällä viikolla hän matkusti Ukrainaan, jossa hän haastatteli Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyiä, jota hän on aiemmin syyttänyt ”jihadismin puolustamisesta”.
        – Elin median kaikukammiossa, ja altistuin Venäjän sosiaalisessa mediassa levittämälle propagandalle, minkä vuoksi uskoin noihin asioihin, Loomer kirjoitti alkuviikosta viestipalvelu X:ssä.
        – Koin juuri ensimmäisen ilmahyökkäyksen Ukrainassa. Hälytyssireenit ulvoivat. Tämä on jokapäiväistä jokaiselle ukrainalaiselle. Tunnen itseni täydeksi kusipääksi, kun vähättelin ukrainalaisten kärsimystä viimeiset viisi vuotta. Sanoin usein, etten välitä. Jälkikäteen ajateltuna se ei ollut kovin kivasti sanottu.
        Näin siis Iltalehti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      78
      1279
    2. 72
      1174
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      77
      1024
    4. 95
      879
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      815
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      29
      729
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      683
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      669
    10. 44
      602
    Aihe