Soini johti pitkään Perussuomalaista puoluetta. Johtiko liiankin pitkään? Tuliko vauhtisokeus kun pääsi peräti ministeriksi Sipilän/Orpon hallitukseen? Näin kävi. Soinin johdolla perussuomalaisten kannatus romahti. Kannatus oli jo alla 10% ja silloin Soini heräsi. Hän ilmoitti kevät-talvella 2017, että hän ei enää jatka puolueen puheenjohtajana vaan ehdottaa tilalleen Sampo Terhoa. Kesän 2017 Jyväskylän puoluekokouksen enemmistö ei kuitenkaan hyväksynytkään Sampo Terhon valintaa vaan uudeksi puheenjohtajaksi valittiin reilulla äänten enemmistöllä Jussi Halla-aho. Se oli puolueen pelastus. Sampo Terhon valinta olisi tarkoittanut, että entinen meno olisi jatkunut ja puolue olisi kutistunut muurahaisen kokokoiseksi pikkupuolueeksi. Halla-ahon valinnasta kyrsiintyneet soinilaiset hajottivat eduskuntaryhmän ja perustivat Sinisen Tulevaisuuden. Tästä palkkioksi Sipilä ja Orpo sallivat loikkari ministereiden jatkaa hallituksessa. Kansa kuitenkin kosti Sinisille loikkareille 2019 eduskuntavaaleissa ja kaikki ministerit ja siniset kansanedustajat tipahtivat eduskunnasta. Halla-ahon perussuomalaiset saivat 39 kansanedustajaa. Loikkarit olivat saaneet palkkansa.
Vastaukset 12
- Anonyymi00001
Nyt näyttää sille, että Timo Soini haluaisi palata takaisin politiikkaan. Paluun hän haluaa tehdä kepun kautta. Soini on tuulen haistelija - hän haistaa, että kepun riveistä hän voisi taas päästä jopa ministeriksi saakka.
- Anonyymi00002
Se SaksikäsiPetturi teki kyllä vuosisadan Petoksen.. "Se ei meille käy " ja heti kävi, heti ketti. ( Petti omansa, oman maansa köyhät ) + ne lukuisat työelämäheikennykset.. #Euron Bensa.
- Anonyymi00003
Ammattipoliitikko, myy ittensä eniten tarjoovalle..En luottaisi.
- Anonyymi00004
Älys lähteä persuista kun huomas minkälaisia paskajauhajia ja selkäänpuukottajia se porukka on täynnä.
- Anonyymi00005
Konna ja äänestäjiensä pettäjä!
- Anonyymi00006
Timo Soini ja Mikko Polvinen - samassa sarjassa.
- Anonyymi00007
Persu pettää aina ja varmasti joka kerta.
- Anonyymi00009
Soinin tavaramerkki oli Esson baari- meininki ja käytännössä Soinin valta lähti kasvamaan Toni Halmeen valtavalla kannatuksella, mutta se ei kantanut pitkälle. Nyt kepun nuoret ovat nousseet vastustamaan Esson baari meninkiä vaikka puolueen johto onkin ilmaissut, että nuorten mielipiteitä ei kuunnella. Oli erittäin hyvä, että Soini ja soinilaiset ottivat eron puolueesta ja se pääsi uudistumaan ja se näkyy kannatusluvuissa. Puolue on lisännyt kannatustaan kaikissa yhteiskuntaluokissa kun on nähty miten surkeasti maan taloutta ja maahanmuuttoa on vanhat puolueet hoitaneet salaamalla ja lakaisemalla asioita maton alle. Puolueen mukaan toimintaan on liittynyt paljon poliiseja, juristeja ja talousasiantuntijoita, jotka ovat nähneet ja oivaltaneet surkean tulevaisuuden mihin tämä yhteiskunta on ollut menossa ja miten se on elänyt kollektiivisessa valheessa.
- Anonyymi00012
Hyvin kirjoitettu.
- Anonyymi00010
Älä höpsi, suurin osa on edelleen turpa ammollaan öyhääviä kouluja käymättömiä juntteja joihin persupropaganda ja viina uppoaa samaa tahtia.
- Anonyymi00011
Näin on junttien puolue tuo persut . Pää ei tiedä mitä kädet tekee ja apinoidaan natsi meininkiä tätä on tämän päivän persut . Maahanmuuttoonkan eivät ole saaneet mitään rajoituksia pelkkiä puheita kuten muutkin persujen touhut silkkaa valhetta päivästä toiseen.
- Anonyymi00013
Anonyymi00011 kirjoitti:
Näin on junttien puolue tuo persut . Pää ei tiedä mitä kädet tekee ja apinoidaan natsi meininkiä tätä on tämän päivän persut . Maahanmuuttoonkan eivät ole saaneet mitään rajoituksia pelkkiä puheita kuten muutkin persujen touhut silkkaa valhetta päivästä toiseen.
Saivat itärajan kiinni heti valtaan tultuaan. Toisin kuin Putinin asialla olevat sosialistit sukulaissielujensa kansallissosialistien tapaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011233
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku91850Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31774- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466