Vastineeksi tälle hallituksen päätökselle

Anonyymi-ap

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/1a849599-447d-44df-8c3d-749806af020c

Ministerille jopa 77 000 euroa ilman työntekoa – Uusi laki voimaan 15.9.2026
Uusi ministereitä koskeva karenssilaki tulee syyskuussa voimaan. Eduskuntakäsittelyn aikana karenssin ajalta maksettava korvaus muuttui merkittävästi.

Pitöisi olla laki ulosotossa olevalle, ettei hän joudu maksamaan enää uudestaan jo maksettua velkaa.
Nythän tässä ei ole mitään rajaa sille, miten suureksi velkasummia korkoineen kasvaa. Se voi kasvaa miten suureksi tahansa, ei ole mitään ylärajaa velan koron kasvulle, eikä oteta mitenkään huomioon jo maksettua velkaa. Kyllä tämä on täysin sairas systeemi, ei tässä ole mitään järkeä. Kansaa KUSETTAVA hallitus kerää itselleen rahaa ihan miten haluaa, köyhällä kansalle VAIN NAURETAAN TÄSSÄ MAASSA, MITÄÄN MUUTOSTA TÄHÄN EI TULE, PAHEMMAKSI VAIN MENEE JOKA VUOSI. ENTISTÄ AHNEEMMAKSI JA RÖYKÄMMÄKSI KÄY TÄMÄN MAAN HALLITUS SEN KANSAA KOHTAAN.

12

100

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Luultavasti ulosoton ja voudin idea on, että 90 prossaa kärsii sen 15 vuotta. Ovatko tehneet diilin perinnän kanssa, kuka tietää.
      Ainoa voittaja on monikansallinen perintä, joka siirtää suomalaisilta kuppaamansa rahat veroparatiisiin. Ainoa häviäjä on vähätuloiseksi määrätty köyhä suomalainen, joka kituuttaa 15 vuotta ostamalla punalappuruokaa ja jättämällä terveydenhoidon retuperälle.
      Ainoa jota koko asia ei juurikaan edes koske, on vouti ja ulosottaja, joilla veronmaksien taskusta palkka juoksee hamaan tappiin suurena ja varmana. Oli tulosta tai ei.

      • Anonyymi00002

        Juuri näin on asia!


      • Anonyymi00005

        Pitääkö velkaa ottaa niin paljon, ettei pysty sitä sopimuksen mukaan maksamaan?


    • Anonyymi00003

      " Se voi kasvaa miten suureksi tahansa, ei ole mitään ylärajaa velan koron kasvulle, eikä oteta mitenkään huomioon jo maksettua velkaa"

      Miksi pitää levittää puitaheinää?

      Tietenkin otetaan. Ei pois maksettu pääoma enää mitään korkoa kasva. Eikä ulosotossa edes lasketa korkoa korolle, joten kasvukin on hyvin maltillista. Ja ylärajakin on olemassa. Lopullinen vanheneminen katkaisee kasvun.

      • Anonyymi00004

        Eli ei kannata tienata yhtää mitään ennenkuin velat vanhenee.

        Sinäpä sen sanoit😬.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Eli ei kannata tienata yhtää mitään ennenkuin velat vanhenee.

        Sinäpä sen sanoit😬.

        Sisäliukutaito on arvokas asia. Sitä on mahdollista kehittää. Sinulla on siinä näemmä paljon tekemistä, sen verran pahasti ymmärrät väärin lukemaasi.


      • Anonyymi00007

        Sinä olet puuta heinää!


      • Anonyymi00008

        Et tiedä koko asiasta YHTÄÄN MITÄÄN!


    • Anonyymi00009

      Ennen kuin mennään taas eipäs-juupas-akselille, on hyvä muistuttaa siitä, että lainaa haetaan tarpeeseen. Vähätuloinen asiaan, josta hyvätuloinen ei edes tiedä tai osaa kuvitella. Köyhä hakee vipistä tai kulutusluotosta ihan peruselämään rahaa, vaikka pesukoneeseen tai puhelinlaskuun. Ruokaan ja lääkkeisiin.
      Parempi kansanosa ei tarvitse vippejä, koska taskussa on rahaa ja tilille tulee pian lisää. Voi olla pappa betalar-koti ja omaisuutta hätätilanteessa jopa pantattavaksi/myymiseen. Jos rikas ottaa vipin, se otetaan kännissä ehkä kupliviin kun pankkikortti on kateissa.

      Ulosottoon saakka joutuu vähätuloinen. Tilastoissa tuskin on merkintää isopalkkaisesta, paitsi konkasta tai vilunkipelistä.

      • Anonyymi00011

        Onhan ulosotossa paljonkin isotuloisia - googlettele vaikka kansanedustajien ulosottoja. Ulosotto ei ole raha-, vaan elämänhallintaongelma.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Onhan ulosotossa paljonkin isotuloisia - googlettele vaikka kansanedustajien ulosottoja. Ulosotto ei ole raha-, vaan elämänhallintaongelma.

        Noh tuohan on sitä vilunkipeliä just. Ei rahattomuudesta johtuvaa ollenkaan. En ymmärrä heitä, en ollenkaan, enkä arvosta.


    • Anonyymi00010

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 67
      1315
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe