MENNYTTÄ AIKAA etsimässä ??

Anonyymi-ap

Onko tietoa onko missään linkkiä /FB sivuja Säkylästä " Yhdistys on alkuaikoinaan vuosittain avustanut vähävaraisia jäseniään huolto- ym. avustuksilla mm. jouluavustuksilla. Yhdistys on tukenut jäseniään lasten ja äitien lomaleirien matkakuluissa ja myöhemmin terveyslomien matkakuluissa. Yhdistys on lähettänyt tuberkuloottisten lapsia tai itse tuberkuloosia sairastavia lapsia Säkylässä järjestetyille lasten kesäleireille 1965-1970. " toimineesta KESÄLEIRISTÄ ?? yt YKSI leiriläinen 1966-1968 .

4

<50

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Vuonna 1967 oli liiton järjestämillä lastenleireillä leiriläisiä jo ennätysmäärä, 950 lasta. Leirit järjestettiin tavan mukaan Säkylän, Virtojen ja Anttolan kesäkodeissa. Leireillä moni lapsi oppi välttävän uimataidon ja uimisen lisäksi kilpailut, leikit ja retket kuuluivat leiriohjelmaan. Iltanuotiot, retket ja makkaranpaisto olivat kuuluneet leirien ohjelmaan jo monia vuosia.

      • Anonyymi00002

        Haapsaari on aikaisemmin ollut saari, nykyään niemen kärki. Pyhäjärven pintaa laskettiin 1850-luvulla, jonka jälkeen Haapsaaren ja mantereen välinen alue liettyi ja kasvoi pikkuhiljaa umpeen.

        Haapsaaren läheisyydessä Säkylän Pyhäjärven rannalla sijaitsi talvisodan aikana lentokenttä. Lentokentän pienoismalli on nähtävillä Säkylän talvi- ja jatkosotamuseossa. Pienoismallissa on mukana myös Väinö Kausen rakentama Huvila Haapsaaren päärakennus, joka on kuitenkin rakennettu vasta kesällä 1940.

        Kause hankki niemenkärjen 2,2 ha:n maa-alueen maanviljelijä Mattilalta vaihtokaupalla yhteen hehtaariin savipeltoa. Mattila tarvitsi savea savitehtaallaan ja Haapsaari oli siihen aikaan käytännössä arvotonta rantapusikkoa.

        50-luvulta 60-luvun lopulle Haapsaaressa pidettiin Forssan Seudun Tuberkuloosiyhdistys ry:n kesäleirejä.

        70-luvun alusta vuoteen 2010 Haapsaaressa toimi Vientikunta Munan, myöhemmin Osuuskunta Munakunnan kurssi- ja koulutuskeskus.

        Vuonna 2010 Haapsaaressa aloitti toimintansa Huvila Haapsaari.


    • Anonyymi00003

      Ainakin vuosien 1880 ja 1999 välinen aika olisi mielenkiintoista päästä havainnoitsemaan sopivan aikakoneen kanssa ikään kuin telkkaria katsomalla. Aikalaisten ei tarvitsisi edes tiedostaa, että joku aikamatkaaja tarkkailee vaan eläisivät omaa elämäänsä kuin elivät. Olisi mielenkiintoista päästä havainnoitsemaan, miten elämä on muuttunut ja kehittynyt kyseisenä aikavälinä. Tiettyjä asioita omasta menneisyydestä tekisi mieli päästä myös muokkaamaan. Juolahti juolukoitta mieleen tämmöset asiat, kun menneistä ajoista oli tässä keskustelussa kyse.

      • Anonyymi00004

        Wanhoissa Suomileffoissa ja mainoksissa voi " vähäsen peruuttaa menneisyyteen " ....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      316
      1125
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      67
      945
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      77
      938
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      805
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      721
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      40
      715
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      627
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      44
      627
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      51
      579
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      551
    Aihe