Mikä tutkinto jotta pääsee koulukuraattoriksi?
Kuraattoriksi...
Kukkapeikko
92398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Koulukuraattorilta vaaditaan tavallisesti sosiaalityöntekijän pätevyys, eli tutkinto on valtiotieteiden maisteri, pääaineena sosiaalityö.
Joihin myös sosionomi -amk tutkinnolla (tietysti oikea suuntautumisvaihtoehto pitää olla), mutta tietysti parempi olisi olla tuo valtiotieteiden maisterin tutkinto, jos kuraattoriksi haluat.
sosionomi on entinen opistotutkinto eikä voi verrata yliopistotutkintoon-
sosionomna voi päästä sijaiseksi, joten älkää kuvitelko että parin vuoden koulutus amkssa vastaa 5 vuoden yliopistokoulutusta!
Nimenomaan _entinen_ opistotutkinto, ei se enää sama tutkinto ole. Katsos kun tutkinnot kehittyvät ja samoin työtehtävät, jne. ;) Tiedän ainakin yhden joka toimii kuraattorina, koulutukseltaan sosionomi, eikä ole tietääkseni mikään pelkkä sijaisuus. Ja myöskin meillä opintojen aikana on ollut puhetta siitä, että sosionomi voi työskennellä kuraattorina.
Ja muutenkin työnimikkeet elävät. Niinkuin sosiaalitoimistoihinkin ollaan kehittämässä sosiaalityöntekijä-sosionomi-työpareja, joka kuulostaa mielestäni hyvältä, koska kummallakin on hyvä koulutus, mutta eri koulutukset antavat kuitenkin useammanlaista näkökulmaa asioihin. Muutamilla paikkakunnilla olen huomannut että kuraattorin virka on muutettu nimikkeeltään toiseksi ja näihin paikkoihin haetaan nimenomaan sosionomi (amk) -tutkinnon omaavia.
Ainakin Talentia (Sosiaalialan korkeakoulutettujen liitto) penää koulukuraattoreille samoja kelpoisuusvaatimuksia kuin sosiaalityöntekijöillä eli YTM/VTM -tutkinto, pääaine sosiaalityö. Ja nyt 1.8.2005 tulee vielä voimaan uusi laki sosiaalihuollon henkilöstön kelpoisuuksista, joka vahvistaa sosiaalityöntekijöiden asemaa. Ja ainakin suurissa kaupungeissa (HKI, Vantaa, Tre, Turku, Espoo, JKL) kuraattorit ovat tähänkin asti olleet MAISTEREITA, samoin useimmilla muilla paikkakunnilla. En usko, että jatkossakaan sosionomit (AMK) mitenkään "varastavat" sosiaalityöntekijöiden töitä; päinvastoin saavat ne hommat, jotka meitä maistereita ei kiinnosta.
"En usko, että jatkossakaan sosionomit (AMK) mitenkään "varastavat" sosiaalityöntekijöiden töitä"
Siitäkö tässä joidenkin amk-vastaisuudessa on kyse. Kun sosionomit "varastavat" toisten töitä? Ei kukaan kenenkään töitä varasta, sosiaalialalla ym riittää varmasti työnsarkaa joten en ymmärrä tätä kinaamista. Kun sosiaaliala ei muutenkaan mitenkään arvostetuimpia aloja ole, niin ei se ainakaan paranna asiaa, jos sosiaalialan ihmiset keskenään kinaavat siitä mikä on "paras" tutkinto, tms.
Itse en tarkkaan tiedä yliopistokoulutuksen sisältöjä, mutta amk:ssa opiskelevana tuntuu hassulle kuinka jotkut pitävät amk:ta jonain pilipalikouluna :)
tietysti sä puolustat omaasi.
mutta jos olisit päässyt yliopistoon , olisit varmaankin silti valinnut amk:n eli opistokoulutuksen?
Mikä kumman tarve joillain on aliarvioida amk-koulutusta, kun jatkuvasti kuulee tuota "amk- eli opistokoulutus"-soopaa :) Mielestäni yliopistolla ja amk:lla kummallakin on paikkansa ja kummastakin valmistuneita ihmisiä tarvitaan.
Itse oon kuraattorina ja olen sosionomi, suorittanut Tampereen yliopistossa aikoinaan sosiaalihuoltajatutkinnon. Siitä sai sitten arvokseen sosionomin jos halusi. Kyllä tässä hommassa tarvitaan ennen kaikkea tervettä järkee ja hyviä vuorovaikutustaitoja, olipa sitten maisteri tai ei. Hoh hoijaa... varmaankin nykyiset sosionomit ovat hyviä kuraattorin töissä, tietääkseni sosionomin koulutus on nykyään pitempi kuin yht. kandin koulutus, siis 3,5 vuotta 210 opintopistettä. Ja hyvää siinä on käytännönläheisyys.