Olen irlanninsetterihullu ja jossain vaiheessa aion hankkia oman irkun. Olis kiva kuulla kokemuksia ja juttuja irlanninsettereistä!!!!
maili: [email protected]
maili: [email protected]
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mulla on kohta 7-vuotias setteri narttu. Punainen nuoli =) Todella pirteä, ystävällinen, oppivainen, ihmisrakas, kaikki huomioon ottava, vesipeto, pitää hellimisestä, siis todella monipuolinen koira.
Olen harrastanut sen kanssa agilityä ja hiukka tokoa. Tykkää kamalasti, jossain sanottiin että setteri ei sovi ekaks koirax, no mulla ei ole ollu onkelmia!!!
Koirani on lenkeillä irti, kantaa kaikenmaailman keppejä ja risuja jos sattus vaikka joku heittämään. Tennispallot on sen ylivoimaisesti lemppari lelu, niillä on kiva reenata leukalihaksia, ja vinkuleluista on mukavaa repiä vinku irti. Sohvalta löytyy maailman paras makuupaikka, selällään ja jalat kohti kattoa...huulet lerpallaan, kun pyydetään poistumaan katsoo kaksi kertaa "oletko tosissasi" tuhahtaa ja poistuu paikalta =)
Omapäinenkin osaa olla ja omaa tahtoa löytyy, menee ja tekee jos niikseen tulee, mutta malttaa kyllä kuunnella oheita.
Tarvitsee paljon tekemistä ja seuraa, siksi hän menee melkein aina sinne minne minäkin, paitsi työmaalle, pärjäis varmaan täälläkin mutta pomo ei vois tykätä. =)
Kannatan rotua, jos haluat sellaisen joka aidosti näyttää jokaikisen tunteen, ja tulee sua hellimään kun sulla on surupuserossa =)
Hyvää kesän alkua ja jatkoa!!!