Minä en ainakaan tarvi tälläistä palvelua veroeuroilla, olisi parempiakin kohteita. Nyt jopa sunnuntaisin kuljetaan, ei oo ilmaisia parkkipaikkoja. Monissa taloyhtiöissä ei ole ollenkaan vierasparkkeja ja vähäisetkin kaupungin alueet vähennetään. Kokkolassa on hyvä "palvelu" , lainausmerkeissä. Prk.!
Vastaukset 18
- Anonyymi00001
Kyseessä ei ole palvelu, vaan sääntöjen valvonta. Ei pysäköintikielto määrittele viikonpäivää, ellei liikennemerkillä ole toisin määrätty. Älä marise turhasta. Säännöt on tehty noudatettavaksi.
- Anonyymi00002
pyörä on keksitty ja onhan sulla terveet jalat todennäköisesti. moni pyörätuolilla liikkuva kulkee päivittäin lumessa ja sateessa useita kilometrejä kauppaan ja asioille.
ei joka paikkaan tarvitse autoa.
laiskoja mätisäkkejä täällä sen sijaan on jotka jättävät autot talojen eteen ja kerrostalon pihoille.
vievät jopa ostokset autolla oven eteen, kun eivät jaksa kävellä muutamaa metriä ja sitten ihmetellään, kun on niin läskiä sakkia. no minsiköhän on lihavia ihmisiä. siksi, kun ei jakseta kävellä muutamaa metriäkään . jopa roskat viedään autolla.
vanhukset ymmärrän ja jos on vaivoja, mutta lihavuus ja laiskuus on tekosyy .
kyllä voisi parkkisakot olla kalliimpiakin ja bensa. - Anonyymi00003
No jos ei veroeuroilla muuta haittaa saa niin on tuokin jotakin. 😂
- Anonyymi00004
Jos taloyhtiössä ei ole vierasparkkeja niin miten se on pysäköinninvalvonnan syytä?
- Anonyymi00005
No pässi, jos ei ole omaa niin joutuu johonkin pysäköimään, katu ym.alueille. Pitääkö oikein rautalangasta vääntää, ymmärrys hoi!
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
No pässi, jos ei ole omaa niin joutuu johonkin pysäköimään, katu ym.alueille. Pitääkö oikein rautalangasta vääntää, ymmärrys hoi!
kokkola on niin pieni kaupunki, että helposti voi kävellä vaikka sinne kaverille, jos ei ole vieras paikkaa senkin pukki.
tai sitten jättää kauemmaksi ja kävelee.
minkä takia autolla pitää päästä oven eteen?
kaikissa taloissa ei ole vieraspaikkaa koska sinne ei kaivata vieraita hahaaha - Anonyymi00009
Anonyymi00005 kirjoitti:
No pässi, jos ei ole omaa niin joutuu johonkin pysäköimään, katu ym.alueille. Pitääkö oikein rautalangasta vääntää, ymmärrys hoi!
Jos ihmeinen on niin Pässi että ostaa tai vuokraa kerrostaloasunnon että siinä ei ole vieraspaikkaa niin se on oma valinta. Ehkä asukas ei tarvitse vieraita tai asukas on itse niin Pässi että täytyy elää oman virheensä kanssa.
- Anonyymi00007
Hyvä, että valvotaan autojen pysäköintiä. Kaikkiin kerrostalo pihalla ei mahdu parkkipaikkoja
- Anonyymi00008
Eiköhän tämä maksa itse itsensä ja se on lakisääteinen asia. Hyvä että on olemassa, millainenhan olisi pysäköinti järjestys ilman sitä?
- Anonyymi00010
Totuus on, että kaupungista puuttuu pysäköintialueita merkittävästi, on kaupunkusuunnittelun tehtävä osoittaa niitä lisää.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Totuus on, että kaupungista puuttuu pysäköintialueita merkittävästi, on kaupunkusuunnittelun tehtävä osoittaa niitä lisää.
Mikä suunnittelu?
- Anonyymi00012
Anonyymi00010 kirjoitti:
Totuus on, että kaupungista puuttuu pysäköintialueita merkittävästi, on kaupunkusuunnittelun tehtävä osoittaa niitä lisää.
Totuus on se, että kaupungissa on liikaa kaltaisiasi velliperseitä joille yli kymmenen metrin kävelymatka autolta kohteeseen on liikaa. Itse yli kolmekymmentä vuotta täällä autoilleena voin todeta ettei vielä koskaan ole jäänyt parkkipaikka löytymättä. Joskus joutuu jättämään parin-kolmen korttelin päähän ,mutta mitä sitten? Ihme marinaa ja valitusta taas löysäperseiltä.
- Anonyymi00014
Anonyymi00011 kirjoitti:
Mikä suunnittelu?
Palkittu suunnittelu
- Anonyymi00013
Kokkola ei kyllä ole hankala pysäköinnin suhteen moneen muuhun kaupunkiin verraten.
- Anonyymi00015
Kokkolassa on periaatteessa ilmainen pysäköinti kaikkialla! Voisihan sitä vähäsen veloittaa pysäköinnistä. Tuntuu että kaupunki ei tarvi rahaa mistään kun pysäköintimaksutkin on poistettu. Tämän ilmaisen pysäköinnin tai menetetyt mahdolliset tulot sitä kautta maksaa kaikki verolle kykenevät sitten kollektiivisesti kun taasen voisi pysäköijät maksaa ihan itse pysäköintinsä. Reilua? Mielestäni Ei.
Tämä taitaa johtua siitä että Kaupungissa päättäjiä on maalta jotka ovat tottuneet siihen että heidän pellolle saa pysäköidä ilmaiseksi ja pitää sitä saada kaupungissakin.- Anonyymi00018
Takapajulaa tämä on. Hoidetaan kaupunkia kuin jotain Perhoa tai Kannusta ja Koko yrittää olla jotain muuta. Voitaisiin jo päättää että mitä halutaan olla ihan Itse.
- Anonyymi00016
Onko pysäköinnin valvonta kaupungille kuuluva valvonta vai yksityinen parkkivalvoja? Olettaisin että yksityinen parkkifirmalle kuuluvan
- Anonyymi00017
Käykääpä vaikka Oulussa tai jyväskylässä parkkeeraan autojanne,ette varmana löydä ilmaista parkkipaikkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092260- 103896
- 70882
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22862- 48835
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha548781- 80697
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561