Ystäväni sai siipeensä toimiessaan tilaisuudessa järjestyksenvalvojana. Sanoivat hyökkääjän olleen karateka. Veitikka katkaisi sääriluun ja pohjeluun nilkasta. Käsittääkseni Karate ei moista tekniikkaa sisällä. Krav Magaltako alapotku nilkkaan kuullostaa?
Krav Magaako?
Paksuelvis
71886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Alapotku nilkkaan ja mm. polvitaipeeseen on perus karatetekniikkaa. Magailijat esittävät tekniikoitaan ominaan vaikka totuus on että siihen on vain poimittu tekniikoita muista lajeista kuten karatesta , kungfusta yms.
Kiitos sivistämisestä. Harrastan itse k-boxingia, joka on myös pihistänyt koko joukon tekniikoita Karatesta. Ja vaikka KB on kuuluisa alaraajoja vahingoittavista tekniikoista, en ole nilkkapotkuun aikaisemmin törmännyt.
pyyhkäisyistä koskaan?
Kyllähän kb:ssa saa pyyhkäistä jalat alta.
Jos ei pyyhkäisevä jalka lähde luisumaan, niin johonkinhan se voima häviää. Tässä tapauksessa luihin, jotka joustivat ja hajosivat.
tahansa laji. Ei mikään laji omista potkua nilkkaan tai sääriluuhun.
"Karate ei moista tekniikkaa sisällä"
Kyllä sisältää ja paljon muutakin.
Niin kuin monet, monet muutkin lajit.
Eihän tässä ole kysymys muusta kuin potkun korkeudesta.
Tehosta päätellen kysymyksessä ei ollut karateka. Karatekat lähinnä pyyhkäisevät, ja harjoittelevat lähinnä jalkapöydällä osumista.
Riippuu mikä tyyli karatesta on. Alapotkut kuuluvat lajiin ja myös potkut nilkkoihin, jalkapöytään jne. Kilpailutekniikoissa niitä ei tietenkään ole.
Hei!
Potkun ei välttämättä tarvitse osua nilkkaan ja myös napakka pyyhkäisy voi aiheuttaa em. vamman.
Esim.
Vastustajalla on tasapaino "järkkynyt", tulee potku/ pyyhkäisy tukijalan sisäpuolelle, nilkka vääntyy ja vastustajan sääri taittuu tämän oman painon alle.
Tällöin energia kohdistuu ulompaan- ja sisempään kehräsluuhun seurauksella, että murtumat nilkan alueella ovat mahdollisia.
Eli olkaa varovaisia harjoituksissa, oli lajinne mikä tahansa, mihin liittyy potkuja, vääntöja, lukkoja...