Minä yllätyin Ranuan Opiston saksalaismielisyydestä, kuten koko kunnan. Saksalaisia on kunnan ja Opiston johdossa. Siihen liittyy rahan varastamista Taivaalta. Minulle oli yllätys, miten Tahkolat ja Töllit, mukaan lukien nuoria, ovat töissä Opistoseurojen kassatoimikunnassa, vieden sitä kautta rahaa uudella teknisellä laitteella tileiltä. M inä pöyristyin, avustustoimintaan keskittyneeltä lestadiolaistaustaiselta säätiöltä varastettiin Bangladeshiin tarkoitettuja avustusvaroja satoja tuhansia.
Opiston johtoon on soluttautunut Rahaliigaan kuuluvia henkilöitä, esim. Opiston johtokuntaan kuuluva saksalainen Dieter Hagen alias Mikael Tiri.
Käväisin Ranuan Opistoseuroissa
10
71
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Pienenä lisäyksenä Tahkoloiden Messussa laulama saksalainen valitusvirsi, jota on kuultu aikoinaan Saksassa natsioikeudenkäynneissä tuomituilta nimikristityiltä.
- Anonyymi00002
Somalien osuudesta, Somalian sisällissodan jälkinäytöstä on käyty Suomessa klaanin ja sen vastustajien välillä. Rajavartiolaitos on päästänyt maahan paljon klaanin jäeniä lähinnä Saksasta tuhoamaan lestadiolaisia, joka on anteeksiantamatonta, se liittyy Vihan aikaan.
- Anonyymi00003
sanojan kun tiedät mikä oli 24.1.1544 auringon pennys
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
sanojan kun tiedät mikä oli 24.1.1544 auringon pennys
pimennys
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
pimennys
näkyi saksassa
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
näkyi saksassa
saksahan yritti perustaa siirtokunnan afrikkaan juutalaisille
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
saksahan yritti perustaa siirtokunnan afrikkaan juutalaisille
no suomi käänsi selkänsä venäjälle jonka seurauksena menetti autonomiansa jonka venäjä anto
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
no suomi käänsi selkänsä venäjälle jonka seurauksena menetti autonomiansa jonka venäjä anto
nyt ollaan siinä pisteessä että suomia on alottamassa kolmannen maailman sodan saa nähdä miten käy
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
nyt ollaan siinä pisteessä että suomia on alottamassa kolmannen maailman sodan saa nähdä miten käy
oikeesto suomi on jo amerikan osa valtio
- Anonyymi00010
raanun alle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3681621- 1141246
- 1291181
- 1401020
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh25914- 111842
- 46553
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i112527Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.128511- 18500