Kenenkäs poika se ofanssilla mopolla kaahaa ylinopeutta Pöllöskällä? Siinä meni kahden lapsen nenän edestä .
Oranssi mopo
Anonyymi-ap
46708
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Joo, eikä oo ainut kaahailija, keulat pystyssä mistää mitään piittaavaa ajelua jatkuvasti.
Meneekö yli sallitun?vaarallista touhua ,lapset saattaa sännötä eteen.Tai auto risteyksestä kun ei nää ja tulee nopeaan.Ilmottakaa hyvät ihmiset jos henki teille kallis.Se voi olla lenkkeilijä ,iäkäs mikä vaan jolle sattuu onnettomuus.Ei se mopo saa kulkee yli sallitun.Siitä saa hyvät rapsut,kevariksi luokitellaan laessa.
Kangaslammilla sinivalkean kirjava mopo ajoi hurjaa vauhtia ja vasenta kaistaa mutkaan ohittaen autoja.
Vaarallista ja ajattelematonta touhua.
Viininpunainen skootteri ja kaverinsa mopolla,viiden mopon äänekäässä ryppäässä, keulivat Pohjolankadulla liikenteen seassa, ikävän näköistä touhua.
Onneksi ajoin perässä, enkä ollut se auto, jonka rinnalla tuo tehtiin!
VANHEMMAT, kiinnostukaahan vähän nuortenne tekemisistä, jos on varaa ostaa tuollainen menopeli, pitäisi olla älyä myös opastaa nuoria.
Taisin nähdä tuon, yhdeksän aikaa torstai iltana.
Kevari oli, kunnon oranssi. Keuli mennessään, nopeutta riitti, hävisi kuin pieru saharaan. Vanhemmille olisi nyt selvä paikka miettiä omaa lastaan ja tämän turvallisuutta (ja muiden turvallisuutta). Ennenkuin tuollainen liikennekäyttäytyminen on kohtalokasta. Välittäkää vanhemmat lapsistanne ja ottakaa se vastuu!
Lastensuojelu ilmoituksen kun tekee niin tulevat tarkastamaan kotiin onko kaikki hyvin.
Että onko kaakki hyvin
Poliisin tehovalvontaa näille viritetyille kevareille ja keulijoille. Ne nuo asenteet jatkuvat kun kortin saavat ja liikaa tapahtuu nuorten miesten onnettomuuksia. Asennekasvatusta liikenteeseen.
Jos on viritetty mopo ja jää kiinni poliisille niin ei saa enää sitten 17v ajokorttia henkilöautolle. Joutuu odottamaan 18 vuotiaaksi
Voisi olla pidempikin ajokielto. Siinähän oppivat.
Lastensuojeluun huoli-ilmoitus.
Tein kuolinilmoituksen.
Sä oletkin aivan toisella kulmalla hommissa kokoajan hommissa ollutkin
Tuo oranssi mopo on helppo tunnistaa, poliisikin olisi helppo tunnistaa ja puhutella kaveria, ennen kuin.
Huoli-ilmoitus ei ole huono ajatus, jos tiedetään henkilöllisyys.
Katosiko Lippuniemeen? Näkyykö pyörää pihassa? Nyt kotona katse peiliin ja asennekasvatusta. Toivottavasti kotoa löytyy asiallista tieliikennekäyttäytymisoppia, eikä ajotapa ole perittyä. Rakastakaa ja huolehtikaa lapsistanne.
Niin..tai lähtee huoli-ilmoitus sossun tädeille ja se on menoa sitten.
No eihän ne ensimmäisestä kerrasta kuin jututtaavat nuorts, vanhempi mukana.
Ei kai maalla peltikattomaalilla toisenväriseksi rannalla
Hyvin keulii 🤪
Keulii aikansa,tutun poika joutui sairaalaan melkein kallo halkesi.Oppiko mitään.Kallo.on kuin kananmuna kuori,kypäräkään ei kovaa iskua pidättele,entä muut vauriot ,mopo tulee päälle..ja lentää asfalttiin ihminen..
Seinäjoella keulii paremmin. Näitä lisää, kunhan ei sivulliset joudu uhriksi. Tässä tapauksessa ei mitään vahinkoa tapahtunut. Päinvastoin näitä lisää.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012183677.html
Toivottavasti häviää pian katukuvasta luonnollisen poistuman kautta kaikki kasvatuksesta paitsijääneet mopoapinat. Varmaan vanhemmatkin kiittäisivät, kun jää enemmän rahaa viinaksiin.
Pitäskö laittaa se korkki kiinni ja miettiä mitä kirjottelee.
Pitäisikö hänestä tehdä huoli-ilmoitus?
Tottahan tuo oli.
Se "miettiä" sanako oli tekoälyllä melkein jo loppuunajettu tuolla kaavin puolella aiemmin.
Henkilöntunnistuksen jälkeen ihmisen puhetta kaiuttimesta nopeasti kuuluiko
No...osuako ois pitäny?
Onko sinulla niitä keulan etujousia
Se on kyllä melko paksu tuo matto
Kyllä se asenne ja kasvatus lähtee kotoa. Alaikäinen ajelija, niin vanhemmilla on vastuu siitä miten ajellaan ja ajellaanko. Tai onko vaikka viritetty peli alla. Vanhemmilla peiliin katsomisen paikka. Tuollaiset ajelijat aiheuttaa vaaraa itselleen ja muille. Sitäkö ne vanhemmat lapselleen haluaa ja toivoo? Onko isin ja äidin mielestä hienoa kun kaahataan ylinopeutta ja keulitaan?
Hiljaa siellä! Lehesdä juuri äiti puolusti mopopoikaansa. Ne saa ajaa, poliisilla ei ole siihen mitään sanomista!
Prisman parkkihallissa rälläsivät eilen illalla. Kumma, että vartijat ei puutu.
Puutuitko sinä?
Niinhän se on, äidit on sokeita jälkikasvun tekosille.
ei muutakuin iisalmen poliisit mallia tuusulasta ja kiilata mopo ojjaan
Kävitkö Otavan koulun?
Kyllä näissä alaikäisissä mopopojissa vastuu on vanhemmilla. Kiinnostaako missä ja miten nuori ajelee? Surullista ja vähäistä on vanhemmuus, jos käytökseen ei puututa tai ei tiedetä missä ja miten oma lapsi ajelee, yötä myöten? Haluatko sinä vanhempana, että lapsesi häiriköi öisin asuinalueille? Tai vaarantaaa omaa turvallisuuttaan? Tai muiden turvallisuutta? Entä jos jotain tapahtuu? Turha syytellä muita tai kuvitella, että muissa olisi vika. Tiedä missä nuoresi menee mitä touhuaa ja ole kiinnostunut. Jos ei onnistu, kannattaa miettiä, onko omat asenteet kohdillaanja siirtääkö niitä lapseensa. Aikuisella on vastuu.
No vanhemmat kun on sukusutkauksen tulos niin ei voi vaatia tuollaista että huolehtisivat jälkikasvustaan, ne on jätetty kuin paska💩mättäälle.
Minä ajan 🤣 ottakaa kiinni jos saatte 🤣
No kiinnisaamisessa ei kyllä ole mitään ongelmaa, jos joku vain kehtaisi..
No miksi et sinä kun aina joku muu joku.
Ai niin eihän mulla ole mopoa
Karkasiko se käsistä?
On nämä kapaloistaan päässeet mopojonnet kyllä vellihousuja. Laittomalla mopolla kaahattuaan ja kiinni jäätyään mennään ädin helmoihin itkemään, kun poliisi sitä ja poliisi tätä. Sitten äitee alkaa nillittää medialle -ei meidän poika koskaan, ja taas sattui jonnea leukaan. Esim. Kuopion suunnalla.
https://www.iisalmensanomat.fi/paikalliset/9707821
Tuusulan poliisille täysi kymppi hyvin hoidetusta työstä! Samoin tässä Kuopion keisissä.