Kolmen päivän erityisoperaatio sujuu suunnitellusti, venäjän öljyteollisuudesta 45% tuhottu.
Näin Ukraina sen suunnitteli. Putin ei voi kuin irvistellä. Venäjä on täysin voimaton.
https://www.verkkouutiset.fi/a/jopa-45-prosenttia-venajan-oljynjalostuksen-kapasiteetista-on-tuhottu/#6c65fb11
Näin Ukraina sen suunnitteli. Putin ei voi kuin irvistellä. Venäjä on täysin voimaton.
https://www.verkkouutiset.fi/a/jopa-45-prosenttia-venajan-oljynjalostuksen-kapasiteetista-on-tuhottu/#6c65fb11
Vastaukset 121
Vanhimmat
Putinin tuskainen parahdus on viimeinen näyttö ennen kuolemaa.
Muutama on jo hänen aloittamassaan sodassa jo kuollutkin.
https://www.verkkouutiset.fi/a/ukrainan-sodan-yhteenlasketut-tappiot-yli-kaksi-miljoonaa-miesta/#6c65fb11
Filmi: Putinin viimeinen korahdus. Saa Oskareita roppakaupalla.
Sotien jälkeen on aina seurannut valtaisa väestön lisääntyminen. Esim Suomessa sotien jälkeen syntyneet suuret ikäluokat. Parinkymmenen vuoden kuluttua on uusia slaaveja kuolleitten 20 miljoonan tilalla 100 miljoonaa. Ei hyvältä näytä. Suomen nuoret naiset ottaa mieluummin koiranpennun kuin tekevät lapsia. Pitäisikö Suomen sitten osallistua sotaan? Esim Karjalan takaisinvaltaamista olisi syytä ajatella, jos halutaan ettei Suomi muutu pelkäksi koiratarhaksi.
Ukrainassa jo ennen yiitarjontaa naisista - nyt niitä on tullut jo lisää pari miljoonaa - siinä on tarjontaa aloittajnatsillekin, mutta tuskin kestää jatkuvaa narinaa ja urputusta...ei se synkkä sielu parana vakka Venäjä voitti sodan.
Pitäs olla työtä, ennenkuin tekee lapsia. Ennen ei ollut ehkäisy välineitä, lapsia syntyi, joka laakista. Onneksi nyt saa itse päättää haluaako olla synnytys koneena.
Karjala muuttunut kehitys alueeksi, turha haaveilla palautuksesta. Siinä vois mennä koko Suomi tuhannen päreiksi. Turha syyttää naisia, he päättävät itse haluavayko perhettä. Kaikilla ei ole edes työtä eikä puolisoa. Kukaan ei tee lasta huvikseen.
Venäjä ei ole voittanut mitään. Hyökkäsi Ukrainaan huvikseen,kolmenpäivän erikois operaatio kestänyt kohta kuusi vuotta. Sota sanasta joutuu venäjällä kuokkimaan siperian ikiroutaa. Venäjä sotarikollinen ja rikos ihmisyyttä kohtaan. Kohteina asuintalot, sairaalat, koulut ja infra.
Enää ei eletä aikaa ilman kunnollista ehkäisyä. Toki naisen paneminen maistuu inttihintti-kavereiden ja valloitettujen alueiden lasten ja mummojen raiskaamisen jälkeen, mutta kovin valtavaa syntyvyyspiikkiä ei tulla näkemään.
Traumatisoituneet huumeaddiktit eivät ole naisten suosiossa rakastajina, joten örkkien on lähdettävä kujille raiskaamaan sellaisia joilta ei edes kysytä haluaako he munaa.
Hyökkäsi huvikseen? On siinä vainoharhainen tsuhna
Putin ei todellakaan aloittanut sotaa huvikseen, vaan hiipuvan kannatuksen nostamiseksi! Se myös toimi. Aikansa.
Nyt on vähän kinkkinen paikka, kun sodan kannatus on jäänyt enää kolmasosaan kansasta ja pitäisi vielä julistaa yleinen liikekannallepano. 😬
Naisia...sinne!
Se on jo Jäte-Karjala.Kiitos neukkuajan ja nykyvenäjän.
Surkea Putin ei muuta keksi kuin siviilien tuhoaminen.
Ilkeä ihminen tekee ilkeyksiä ilokseen.
Venäjään ei kohdistunut minkäänlaista uhkaa. Ukraina opettelee elämään länsimaisen demokratian mukaan Neuvostoliiton hirvittävän diktatuurin jälkeen. Ukraina on uusi Sveitsi, maailmanrauhan puolustaja.
Onhan se melkoinen uhka jos länsimaiset joukot ja kalusto oli tarkoitus sijoittaa lähelle Venäjän rajaa. Toistan, ei sinne Ukrainaan kukaan huvikseen hyökännyt.
Niinhän se Venäjäkin on sijoitellut vaikka mitä lähelle Suomen rajaa, joten onhan se melkoinen uhka.
Mistä länsimaisista joukoista sinä puhut???
Nämä lapsetko olivat niitä "länsimaisia joukkoja", joita bunkkerikääpiö pelkää? https://x.com/StratcomCentre/status/2084963489299206452
Montako sotijaa kuollut. Varmaan puoli miljoonaa venäläistä, nyt ostanu lihamyllyyn
30 000 henkeä pojhois koreasta. Kummankaan maan johdolle ei ole ihmishengillä mitään väliä. Ukrainassa kuollut sotilaita ja siivilejä, jotka venäjän kohteina. Asuintalot, koulut, sairaalat, ym. Siviili kohteet. Miĺoin tappaminen loppuu eikö ole tullut kuolleita tafpeeksi. Lisäksi haavoittuneet, ja muut kärsimykset. Infraa tuhottu ja kaikkea muuta.
Pitkiä on päivät venäjällä kolmen päivän erikois operaatio kestänyt kohta viisi vuotta.
Putinin sotapäivä voi olla tuhat vuotta.
Vanha venäläinen sanonta
Se oli ryssyttäjän sekokonttorista tullut pimeän valon tuoja - russofobiselta ei mitään - ei yhtään järkevää lausetta ole valahtanut ulos...housuun on tullut varmaan
Älä pilkkaa vanhaa venäläistä sanontaa. Se on viisautta.
Kun sotii ulkomaita vaztaan, oman maan ongelmat jää peittoon. Näin venäjä toimii. Kansa kuin orjia, ei sanan, eikä mielipiteen vapautta, opposito tapettu tai vankiloissa. Feikkivaalit joissa yksi ehdokas.
Kun Suomessa keskitytään arvostelemaan Venäjää ja Putin on pääotsikoissa lähes päivittäin niin siinä unohtuu oman maan ongelmat eli jatkuvasti kasvava valtionvelka, maahanmuuttajat, taloudellinen taantuma ja kasvava työttömyys.
Hyvin sanottu 👍
JOO SUOMI ON NYT KONKURSSIEN, TYÖTTÖMIEN JA ALASAJON MAA.
Putin Suomen johtoon ja avot, alkasi ylämäki suomalaisille.
EU veks, markka takas, se on meille rakas
Nato ajettava maasta ulos, eihän sitä suomalaiset halunneet edes...se tuhoaa ja vaarantaa maan
Asiaa 👍
Paljonko jäisi terrorinsa jälkeen suomalaisia?
Mitäs verkkopastaa se aloittaja yrittää virustella meille?
Kai se kamalaa russofobiselle jos ukronatsit on tuhon partaalla, menehän sinne auttamaan, mutta varo, sillä moni suomifasisti on jo kuollut siellä täysin turhaan
Uusi yhdistettyjen voimien isku tapahtui vain 48 tuntia sen jälkeen, kun Venäjän joukot kohdistivat strategiset iskut Kiovassa Majakin tehtaaseen, joka tuottaa komponentteja FP-1- ja FP-2-kamikaze-drooneille, sekä toiseen drone-tehtaaseen Ukrainan pääkaupungissa. Puolustusministeriön mukaan torstain iskut kohdistuivat myös lentokenttiin, puolustusteollisuuden laitoksiin, televiestintäinfrastruktuuriin ja logistiikkakeskuksiin Lvivissä sekä Ivano-Frankivskin, Žytomyrin, Rovnon, Vinnitsan ja Dnepropetrovskin alueilla.
Moskova väittää kohdistavansa iskut vain sotilas- ja kaksikäyttökohteisiin vastauksena Ukrainan mielivaltaisiin ”terrori-iskuihin”. Ukraina puolestaan on tehostanut hyökkäyksiään Venäjän siviili-infrastruktuuriin ja kauppalaivoihin sen jälkeen, kun diktaattori Vladimir Zelenskyi ilmoitti 40 päivän ”painostuskampanjasta” Moskovaa vastaan viime kuussa. Ukrainan viranomaiset ovat sanoneet, että kampanjan tarkoituksena on vahingoittaa Venäjän taloutta ja saada yleisö tuntemaan konfliktin vaikutukset suoremmin, joka on selkeä tunnustus terrosmin käytöstä sotatoim
Trollille ei venäläisten toteuttama ukrainan siviilien tahallinen pommitus ole terrorismia. Venäläistä kaksinaamaisuutta,joka on kaikilla tiedossa ja tuttua. No palkallinen, kun trolli on, puhuu isäntänsä äänellä.
Tämä avaus on epäasiallinen, koska se on ainoastaan Ukrainan sotaa ja Venäjän öljyjalostamoiden tuhoutumista koskeva avaus. Ei liity millään lailla paikkakunta Kiteen keskusteluun tai ajankohtaisiin asioihin. Tämä palsta on siis Kiteen asioita koskeva palsta, missä tulisi keskustella paikallisista asioista.
Siinä on kyllä niin selvä trollin kommentti kuin olla voi, kääntäjän avulla väsätty.
Täällä saa keskustella mistä huvittaa, Kiteen asioista tai vaikka Putinin sekoiluista.
Paska trolli se vaan jaksaa. Montakos asiaan liittymätöntä aihetta olet jo aloittanut?
Kitee on maailman napa,joten kaikki muu maailma on etupiiriä.
Minä kannatan Putinia, puolustaa isänmaataan. Samaa toivoisi meidänkin päättäjiltä, suomalaiset ensin 👍
Samaa mieltä, Putinin haluaisin johtavan myös Suomea 👍
Kyllä Putin vei Ukronatsien vainolta lapset onneksi turvaan ajoissa. OVvat lapsilta ottaneet elimiä ja nesteitä sekä myyneet mm. jenkeille heitä.
Putin poistaa nyt ukronatsit maasta mikä todella urautuvat teko ja kansa saa vapautensa takaisin.
Onneksi Putin sai tuon nato-natsi hyökkäyksen torjuttua mikä alkoi 2022, viime hetki, mutta sujui paremmin kuin odotimme.
Nyt vaan turva-aluettta ja sitä enemmän mitä kauemmin ehdottomaan antautumisee joutuu Venäjä odottamaan.
Puollustaa kuuluu näissä piireissä kirjoittaa kahdella ällällä.
Ja onko Pietarissa aurinkoista nyt?
A,loittajalla viruslinkki verkkovalhesivulle :-))
Tässä asiaa paikan päältä Kovsta, varmasti kiinnostavaa kaikille:
https://www.youtube.com/watch?v=u-6-qKg_pGk
Ukkeli jaksaa..jaksaa..jaksaa..jauhaa…
Kaikkia ei kiinnosta.
Tuossahan men NOVUKSEN VALTAISA RUOKAVARASTORAKENNUS maan tasalle.
Venättä muistaa antaa Karhun käpälällä kunnolla takaisin azovnatsien pahat elkeet mitä on harjoittanut. Sviileitä Venättä ei sentään halua murhata kuten nazzien tapa.
On hyvä, että sinä olet sentään kinnostuntu ja kommentoimassa täällä aina.
Kinnostuntu? Vielä pitää venäjää äidinkielenään puhuvan suomen kieltä opetella.
Hyvin kirjoitettu, sviileitä Putin suojella 👍
Venättän Stalin tappoi enemmän siviilejä kuin natsien Hitler.
🤣
Natsien Hitler oli suomalaisten tsuhnien herra ja messias, moni lähtikin heppi pystyssä vapaaehtoiseksi SS-joukkoihin tappamaan ja raiskaamaan siviilejä. Mikäs sen kivempaa toimintaa nuorelle tsuhnalle 👍
Mitä nauraa? Putin suojella kaikki Venäläiset niin Ukraina kuin Suomi.
Hyvin kirjoitettu 👍 Me putinistit ollaankin joukolla peukut pystyssä ja joskus poikain saunailloissa vitsaillaan jotta Putinia peukutetaan porukalla ja toisiammekin peukutellaan 👍
Stalin voittaa natsit, Stalin suojella Venäläiset
Rusnakit lähti hitlerin liittolaisena 1939 temmi tanassa yrittämään Suomen raiskaamista. Sinneppä ne rusnan vehkeet veltoistui kollaajoelle.
Katohan tilastoja siitä miten paljon puna-armeija raiskas ja murhas matkalla berliiniin
Sina hoono soomi, ei hjuva Trolli.
Aika heikosti tulee suominatsilta tuota perusteltua puhepuolta...mutta me ymmärrämme kun ei ole mistä ammentaa eikä ukronatsit muuta kuin tumpeloi jja aiheuttaa Ukrainan väestölle massakuolemaa...enemmän toki meni koronapiikeillä jo manan maille kuten tiiät?
Jää vain lyhyeksi sairvarteluksi aina :-))
Kurskissa ei ollut mittää puna-armeijata vaan ukronatsit raeskaamasa naesii ja sen jälkkes heittivätte kellareihi ja käsikranua perrää - helev...n pahhaa sakkii ja joutavattennii Siperiaha ko Ukraena antautus tästä
Kannattaisi katsella nykyaikaa, siinä Putin onkin ottanut oppia historian natseilta, ei paljoa eroa Hitlerin touhuista, tai Stalinin. Putlerin touhuissa mennyt jo toista miljoonaa ruskipoikaa mullan alle, tai raajarikoksi. Siinä sitä suurvaltaa taas rakennetaan.
Taitaa kuitenkin "kotiryssää" ahdistaa Putlerin touhut niin, että yrittää höpittää jotain vanhasta panttipataljoonasta.
Heh heh, opettele historiaa. Sinne kaatui ukrainalaisia kesävarusteissa. Ei Stalin sinne venäläisiä laittanut kuolemaan.
Oikein tekivät, kostivat sen mitä natsit tekivät.
Montako keskitysleiriä on Venäjällä? Entä vallatuilla Ukrainan alueilla? Vain iljettävä tsuhna sika voi verrata natseja vastaan taistellutta Venäjää natseihin.
Samaa mieltä, hyviin kirjoitettu 👍 Peukkutan sinua oikein kovasti 👍
Heh heh, oli se Stalin kyllä aika epeli ja meikäpojan idoli.
Gulag
Ja niin se putinisti putos taas omaan maakuoppaan. Tolla logiikalla oikeutit itse itsellesi kaikki ukrainan oikeat ja olemattomat tekemiset.
Tuskin kukaan katsoo noita deep fake videoita, varsinkaan kun postaaja on selkeästi venäläinen, käyttää paikoista englanninkielisiä tai ainakin ei suomalaisia nimiä, Kyiv jne..
Tämä tuppaa monilta unohtumaan, samoin se, että ilman Hitleriä puhuisimme venäjää. Jatkosodassa yli 200 000 saksalaista vastasi pohjoisen Suomen puolustuksesta. Kuinkahan olisimme pärjänneet ilman heitä? Ehdotan patsasta Hitlerille tämän takia.
Ei saisi omin päin kommentoida, vaan pyytää Pietarista oikea käännös 😂
Siksi se sotii nytkin, kun haluaa vallata Ukrainan takaisin, että saa lähettää ukrainalaiset taas sotimaan jonnekin. Venäläiset tapatetaan aina vasta viimeisenä.
Nyt alkaa olla se aika, että Putler julistaa liikekannallepanon venäläisille. Mitähän Venäjän äidit tästä tykkää, viekö ne bunkkerikääpiön pallit?
Korona se on tappanut miljoonia ja kai siinäkin tunnet lukuisia kuolleita läheltäsi viime vuosilta jo..ja lisäätulee
Koronapiikit, ei korona täsmennyksenä
Mitä oikein valitat? Luulisi tsuhnan olevan mielissään kun venäläisiä kaatuu sodassa?
Gulagiin joutui lakia rikkoneet vangit, ei sinne syyttömät päässeet.
Höpö höpö, Stalinilla oli kaikki mahdollisuudet vallata Suomi jatkosodan jälkeen. Miksi muuten olisi suomalaiset suostuneet karkoittamaan natsit pois Lapista? Jos Suomi oli ylivoimainen ei meidän olisi tarvinnut totella ainuttakaan Neukkulan käskyä mutta toteltiin jokaikistä, pilkulleen.
Venäläiset tuntevat isänmaan kutsuvan ja lähtevät tietenkin sotimaan jos käsky käy. Siellä ei ole samanlaista vellihousu meininkiä niin kuin nykyään Suomen armeijassa.
Venäläiset on niitä kaikista pahimpia vellihousuja, siksihän niitä diktaattori hallitsee.
Huutista....huutista. Pitää olla ihan sekasin jos tommoseen uskoo. Molotovin vaimokin pistettiin leirille ihan vaan testiksi.
KYIV ON LIEKKIMERENÄ - 30 BALLISTISTA OHJUSTA JA KAIKKI TÄSMÄLLISESTI KOHTEISIIN - ilmatorjunta kaput, siksi siviiliuhreja tulikin hämmästyttävän vähän....aina tuo oma puolustus on tunaroinut....milloin ampui Puolaan, milloin omaan sairaalaan ja torillekin :-)
https://www.youtube.com/watch?v=9QYyHh8jZJE
Kannattaako kehuskella sotarikoksilla ?????????? Se taitaa venäläisille olla niin normi hommaa, että ei enää eroteta mikä on oikein tai väärin. Putin palkitsee murhaajia mitaleilla, niin alkaa hämärtää paskaryssänkin mielessä oikea ja väärä.
Ukraina halusi sotaa, Ukraina sai sodan. Suomen kannattaisi ottaa opikseen toisten virheistä eikä yrittää väkisin ajautua Venäjän kanssa sotaan.
Ponteva putinisti uhkaavana, hui!😄
Jos venäjälle luo uhan....sotilaalisen uhan...tulee tuhotuksi!
nimim. VKK
Se mihin maahan venäjä hyökkää, ei riipu kyseisestä maasta.
Putin hyökkää sinne minne haluaa milloinkin. Ei siihen syytä tarvita.
Suomen puolustus pitää olla aina kunnossa. Putinin jälkeen tulee seuraava.
..Suomen puolustus pitää olla aina kunnossa...
NATO
EU
Sopimus USAn ja Britanian kanssa
Syvä yhteistyö Ruotsin kanssa
Pohjoismainen yhteistyö
Vahva oma armeija
Iso koulutettu reservi
Laaja maanpuolustustahto
Huoltovarmuus EUn huippua.
Että näin
Ja sitten aina voi sulkea laivaliikenteen Suomenlahdella tai Juutinraumassa.
Yli puolet venäjän öljystä kulkee sitä kautta.
Ei saanut edes vihanneskauppiasta hengiltä. Nolo dronen ohjaaja 🤣
Hyvin sanottu 👍
Ei Suomi pärjää Venäjälle vaikka kuinka taisteiltaisiin vastaan.
Venäjä kyllä avaa Suomenlahden tarvittaessa, kyllä siellä reserviä ja ohjusta löytyy.
Ei saanut vaan teki paremmin, jätti ukropin kitumaan 👍
Tällä kertaa Suomi ei olisi yksin. Suomi on Naton jäsen. Jos Venäjä hyökkää, se saa vastaansa koko lännen yhteisen voiman. Venäjä häviäisi sen sodan.
Montakohan trollia siellä Pietarin trollitehtaalla työskentelee.
Peräkammarin mammanpoika uhoaa Venäjän ohjuksilla, siinä sitä on varsinainen soturi kun itsestään ei ole mihinkään.
Venäjän pitää maksaa Suomen puolustus menojen korotukset.heidän takiaan niitä paukkuja pitää ostella.kyllä pitää ihmetellä venäjän johdon typeryyttä.
Ei vaan syy on Suomen, ei Venäjältä mitään uhkaa tänne tullut vaan itse lähdettiin leikkimään maailmanpelastajaa. Ukrainan sota kun ei liity meihin millään tavalla.
Aha, että verkkoroskaa aloittaja löysi löysin vatsoin selkeästi kun Venäjä pelottaa....
JA EUsta ON OHJUKSET LOPPU - mutta loppu se on liki ja aloittajalla hiki kun ukronatsit ovat uppoamassa - osui ja uppos
https://www.youtube.com/shorts/74j-QUvIHyU
VENÄJÄ PYYHKI KARTALTA UKRAINAN ELIITTIJOUKKOJA
https://www.youtube.com/watch?v=-ozDyM_5dTQ
Höpöhöpö, takapuoltaan pyyhkivät.
"Venäjällä ei ole kykyä suureen läpimurtoon" - Verkkouutiset https://share.google/zC23M51e3YVqqyYGb
Noin 30 000 venäläistä kuolee, loukkaantuu tai katoaa rintamalla kuukausittain, kun värväyksiä tehdään kuukausittain noin 27 000, arvioi yhdysvaltalainen ajatushautomo CSIS heinäkuussa.
Pietarin trollit joutuu kovasti tekemään töitä pienen palkkansa eteen, kyllä ne ainakin yrittää parhaansa kun Suoli24 keskusteluihin pinnistelevät mahdollisimman paljon tuotoksiaan.💩
On se kaameaa katsottavaa tuo touhu. Ukrainan kansallisurheilu, droonijuoksu lennokkeja karkuun. Miksi eivät lopeta vaan lihamylly jauhaa vuodesta toiseen?
Tämän kun aloittaja katsoo niin tulee se melkoinen irvistys :-)
https://www.youtube.com/watch?v=8tTFrGIXxto
Tämän kun aloittaja katsoo, niin tulee melkoinen irvistys https://x.com/StratcomCentre/status/2084963489299206452
Putin löytää kyllä uusia värvättäviä. Ei kannata kuljeksia julkisilla paikoilla.
"Venäjän epätoivo värvätä rintamalle syvenee: Sotimaan hyväksytään jengirikollisia ja napataan ihmisiä kadulta"
https://yle.fi/a/74-20239607
Pietarin ns. trollitehtaasta oli joskus Ylellä mielenkiintoinen juttu. Sinne tosiaan on palkattu trolleja väsäämään ja levittämään nettipropagandaa Putinin ja Kremlin tueksi, eli propagandisteja on siis siellä ihan töissä kellon ympäri.
Nettitrollien tärkein työtehtävä on panetella Ukrainaa ja länsimaita, siksi tännekin tulee jatkuvalla syötöllä Ukrainan solvaamista ja Suomelle sekä suomalaisille irvailua, moittimista, uhoamista, asioiden vääristelyä jne. mitä nyt milloinkin trollit sattuu keksimään.
Kaikki trollitehtaan työntekijät eivät suinkaan ole Putinin kannattajia, mutta noin 500 euron kuukausipalkalla sinne saadaan houkuteltua myös heitäkin töihin . Venäjällä sekin on hyvä palkka tuollaisesta hommasta ja töitä se on sielläkin tehtävä leipänsä eteen, eli ruvettava vaikka trolliksi jos ei muuta työtä ole tarjolla. Englannin kielitaitoisille ja sujuvasti Putinin tueksi propagandaa suoltaville löytyy Venäjällä aina töitä, nettitrollina.
Kiteellä on sitten lisäksi vielä omat paikalliset suomalaiset ja venäläiset putinistit jotka toimii trolleina ihan ilmaiseksi, näiden hölmöläisten jorinoita tulee myös yhtä tehokkaasti kuin liukuhihnalta esim. tännekin Suomi24 keskusteluihin.
Pietarin propagandistit tyrkyttää juttujaan palkattuina nettitrolleina ja kiteeläiset putinistit säestää heitä ilman palkkaa koska Putinin ihailuun ovat täysin hurahtaneet, eli palvovat häntä sokeasti kuin rakkauden huumassa ja siksi hyväksyvät kaikki Putinin sekoilut sekä Venäjän tekemät sotarikokset.
Näistä Putinin ihailijoista voidaan oikeutetusti käyttää nimitystä hyödylliset idiootit.
Kiteeläiset putinistit ovat oikein malliesimerkkejä hyödyllisistä idiooteista, pelkkiä Putinin pelinappuloita koko fanikerho.
Tarvittaisiin kyllä niitä maksettuja trolleja kun nää ilmaset uuvatit on niin surkeita. Ryssälässä itessään tuomitaan gulagit ja näistä pelleistä on väittämään että 100% aiheellisia olivat. Ei tommonen typeryys mene läpi edes tässä kylässä. Yhtä hoonoja muutkin jutut. Selvästi enää ei jakseta ees kääntäjän kanssa kunnolla nysvätä.
KLO 12 UUTISISSA kerrottiin erikoisesti ....ja siviilit kiinnostaa Ukrainassa - ei Venäjällä Suomen mediaa
Kiovaan tehtiin yöllä taas isku jossa kuoli yksi lapsi ja useita ihmisiä
Mikä tuo lapsi oli sitten kun se ei ollut ihminen? :-))
Ukrainan viime yön raportti
Venäjä laukaisi valtavan hyökkäyksen; Kokonainen Ukrainan joukkue tuhottu; Kiovan sotilaskeskus pommitettu ym.
https://www.youtube.com/watch?v=cualmlQJRYs
Tuo oli tuhoisa naton hyökkäysliitolle ja myös Zelenskyylle - tuki ja turhat toiveet menettänyt diktaattori on tosissan vanhettunut neljässä vuodessa.
Se on muutto Floridan "mökkiin" edessä tätä menoa - ei kansa kestä talven kylmäkyhmyjä mitä tulossa, kesän lämpö pitää vielä hengissä naisia korkokengissä - miehistä pulaa - eikö se ryssyttäjäkin täältä palstalta vois mennä aattamahan?
Pietarin trollitehtaan työntekijät tai kiteeläiset avustaja trollit ovat taas uusia aloituksiakin näköjään laatineet, oli kyllä aika epätoivoinen yritys kerjätä huomiota ja herutella kommentteja. Pietarin trollit saa sentään nettipropagandasta palkkaa, kiteeläiset putinisti vätykset ahertavat ilmaista talkootyötä kun trollaamalla Putinin takalistoa nuoleskelevat kieli ruskeena.
Kuivia on jutut eikä tule sitä iloa ja innostusta kun rauha selkeästi häämöttää :-)
Netistä löytyy ukrainalaisen kirjoittajan bloki nimellä "Events in Ukrain", jossa hän kertoo tilastollisia tosiasioita maastaan. Viimeisimmässä jutussaan " Total attrition" hän avaa Venäjän viimeaikaisten hyökkäysten vaikutuksia Ukrainaan.
Yksi mielenkiintoisimmista on juttu droneista ja niiden kustannuksista. Tuon 40 päivää kestäneen droneiskujen sarjan tulos oli jossain vaiheessa, että lentoon lähetetyistä siivellisistä droneista ainoastaan 16 pääsi perille kohteeseen. Nuo dronet maksavat
100 - 120 000 € kappaleelta. Koko droneihin käytettävä rahamäärä on ollut 1 miljardi kuukaudessa eli 12 miljardia vuodessa. Tuo on 15% koko armeijan vuosibudjetista.
Nykytilanteessa, kun maan merikuljetukset ovat poikki Odessan satamien takia, maan viljanvienti on pysähdyksissä. Samoin maan tärkein teollinen vienti eli teräksenvalmistus on ajettu alas ja kaivostoimita keskeytetty. Syy löytyy paljolti EU:n asettamista suojatulleista teräksentuonnille EU:n ulkopuolisista maista.
Osa tiedoista löytyy Ukrainalaisesta lehdestä nimeltään Strana.
Miten kauan maan talous kestää tuollaista kulutusta? Miten kauan EU-maiden kukkarot kestävät rahoittaa Ukrainaa? Rakoilu on jo selvästi nähtävissä Euroopan sisällä ja kun halukkaiden johtokolmikko katoaa etusivuilta ja uudet politikot astuvat eturintamaan agendoilla, joissa Projekti Ukraina ei olekkaan enää ykkösprojekti, niin miten suut pannaan Ukrainassa ilman Euroopan rahoitusta?
Sitä minä oon miettinyt, että haluaako tosiaan nämä Kiteen suomalaiset putinistit Venäjän vallan alle ja minkä asioiden esim. Putinia ihailevat eläkeläiset kuvittelisivat olevan heillä paremmin jos Suomen Venäjä valloittaisi. Kenelläkään kun ei silloin olisi enää samanlaista elämää kuin nyt suomalaisena, kaikenikäiset joutuisivat tottumaan sellaiseen elämään miten Venäjällä tälläkin hetkellä eletään.
Minä ainakaan en mistään hinnasta luopuisi siitä mitä minun elämä on Suomessa, joten tottakai pohdin miksi ihmeessä kiteeläiset putinistit haluaisivat elää Putinin komennossa Venäjän malliin. Eiväthän edes venäläiset halua muuttaa täältä takaisin Venäjälle, kun Suomessa heilläkin on kaikinpuolin paremmin asiat kuin Venäjällä asuessa olisi.
Taitavat olla EU:n politikot niitä, jotka haluavat tuhota Euroopan.
EU alkaa vaatimaan Turkilta sertifikaatia, mistä sen myymä öljy tai maakaasu on peräisin. Näin tilanteessa, jossa 20% EU:n enrgiavarastoista on täytetty 51 prosenttisesti. Niiden pitäisi olla tässä vaiheessa vuotta 75 - 80 % täynnä. Tuon vajeen saaminen varstoihin on mahdotonta tässä maailmantilanteessa.
Se tarkoittaa, että tulevana talvikautena energin hinta tulee nousemaan Euroopsassa niin korkeaksi, että ihmiset siirtyvät sotakauden lämpötiloihin asunnoissa. Teollisuus tulee tuupertumaan polvilleen ja orastava nousu katkeaa kuin kanan lento.
Kaikki tämä taloudellinen tuho on politikkojen aiheuttamaa joko heidän tyhmyyden takia tai jonkin meille vielä tuntemattoman tahon määräyksestä.
Unohtakaa tämän katastrofin jälkeen nykyiset valtiot rajoineen, sillä niitä tuskin tulee säilymään missään nykymuodossa.
Trolli. Ei mulla muuta.
Pitää olla kastemadon älykkyysosamäärä jos kuvittelee että joku toivoo Venäjän valtaavan myös Suomen. Uuvatin aivot sienirihmaston peitossa. Ukraina saa mennä, mitäs olivat niin tyhmiä että ajoivat maansa tuohon tilanteeseen. Saavat syyttää itseään. Realismia pitäisi olla mukana.
Kyllä näissä keskusteluissa on Kiteen putinistit niin paljon Suomea haukkuneet ja Venäjää ylistäneet, että eiköhän nuo Suomen tahtos Venäjään liitettävän ja Putinin hallitsijaksi. Hullultahan se kuulostaa, että miks hitossa kukaan suomalainen tahtois diktaattori Putinin alamaisiksi, mutta ihan latvasta lahoja ukkojahan ne kiteeläiset putinistit onkin
Kiteen putinistijoukot ottaisivat venäläiset yhtä innokkaina vastaan, mitä riikalaiset natsien joukot 1941.
https://www.youtube.com/shorts/ZSOEeDWcAHk