Pyysikö eläinlääkäriä lopettamaan kissan, kun suuttui puremasta? Oliko kissalla lopultakaan mitään vaivaa?
Vastaukset 35
- Anonyymi00001
Tuo on muuten hyvä kysymys jota ei vielä ole käsitelty.
Ehkä Muru sittenkin vaistosi ettei hän ole metsämanin kissa?- Anonyymi00013
Nyt mennään jo aika pitkälle mielikuvituksen puolelle. 😄 Ensin arvataan, mitä kissa ajatteli, ja sitten rakennetaan sen varaan kokonainen tarina.
Kukaan meistä ei tiedä, mitä Muru "vaistosi". Sen sijaan tiedetään, että iäkäs ja sairas eläin voi käyttäytyä eri tavalla kuin terve eläin. Jos haluaa keskustella asiasta, kannattaa pysyä siinä, mitä oikeasti tiedetään, eikä kirjoittaa kissalle omia ajatuksiaan ja motiivejaan.
- Anonyymi00002
Kaikki jotka ovat metsämanin videoita seuranneet tietävät kuinka nopeasti metsämanilla kuohahtaa.
Vaikka metsämanilla on kaikissa tilanteissa kamera iskuvalmiina niin miksi Murun kuolinkamppailusta ei ole yhtäkään kuvaa?- Anonyymi00014
Minusta ei tarvita mitään kuolinkamppailuvideoita. Lemmikin viimeiset hetket ovat omistajan ja eläimen välinen asia, eivät viihdettä tai todisteaineistoa internetin kommentoijille.
Omistajalla on siinä tilanteessa muutenkin paha olla. Harvan ensimmäinen ajatus on ottaa kamera esiin, kun oma lemmikki on kuolemassa. Se, ettei tällaisia videoita ole, ei todista yhtään mitään.
- Anonyymi00003
Kun hevosenpieksäjää koira tai kissa puraisi niin siinä silmän räpäyksessä elukka oli entinen elukka.
- Anonyymi00015
Miten tämä liittyy kyseiseen tilanteeseen? Se, miten joku on joskus omat eläimensä kohdellut, ei kerro mitään siitä, miksi juuri tämä kissa lopetettiin.
Yksittäisellä muistolla tai yleistyksellä ei voi korvata faktoja. Jos väität, että tässä tapauksessa lopettamisen syynä oli pelkkä pureminen, sille pitäisi löytyä näyttöä eikä vain kertomuksia siitä, mitä joku muu on joskus tehnyt.
- Anonyymi00004
No niin, nytkö kääntyi toisinpäin. Eikö täällä ole paruttu miten kissa huusi tuskissaan viikkoja, nytkö tapettiin terve kissa. Voi herrajestas tätä porukkaa, tyhmiä kuin saappaat.
- Anonyymi00005
Pelkästään kun viimeistään lopettaa syömisen niin lähtö tulee samantien.
- Anonyymi00007
Kissan väkivaltainen elämän ja kuoleman rajapyykki jäi ns sattumalta kuvaamatta
Äkkiä elläinlääkäriin ettei saa murhasyytettä - Anonyymi00008
Ja isänsä tippu yks kesä kaivuri kauhasta kun nosti hänet omenoita poimiin
- Anonyymi00016
Keskustelu kyllä etenee, mutta aivan sivuraiteille. Aloituksessa pohdittiin Murun lopettamisen syytä, ja nyt käsitellään jo kaivurin kauhaa ja omenien poimintaa. Miten tämä auttaa vastaamaan siihen, mistä aloituksessa oli kyse?
- Anonyymi00025
Anonyymi00016 kirjoitti:
Keskustelu kyllä etenee, mutta aivan sivuraiteille. Aloituksessa pohdittiin Murun lopettamisen syytä, ja nyt käsitellään jo kaivurin kauhaa ja omenien poimintaa. Miten tämä auttaa vastaamaan siihen, mistä aloituksessa oli kyse?
Rauhoitu dille.
- Anonyymi00009
Onko lippu puolitangossa.
- Anonyymi00010
"No niin, nytkö kääntyi toisinpäin. Eikö täällä ole paruttu miten kissa huusi tuskissaan viikkoja, nytkö tapettiin terve kissa. Voi herrajestas tätä porukkaa, tyhmiä kuin saappaat."
Sinä olet tyhmä, kyseessä on vain yksi tutkintahaara monien joukossa.
Sekin kolmas mahdollisuus on, että kissan viikkoja kestäneet tuskan huudot tulkittiin vain v'ttuiluksi:
"V'ttuillessaan vuanj mooruvaa, katteellinen on "- Anonyymi00017
Nimittely ei oikein korvaa perusteluja. Jos eri ihmiset esittävät ketjussa keskenään ristiriitaisia arvauksia, se ei tarkoita, että kaikki olisivat yhtä aikaa oikeassa.
Tässäkin puhutaan pelkistä oletuksista ilman näyttöä. Ensin väitetään kissan huutaneen tuskissaan viikkoja, sitten vihjaillaan, että se olisi lopetettu terveenä, ja lopuksi vielä rakennetaan tarinaa siitä, miten omistaja olisi tulkinnut kivun "v*ttuiluksi". Mikä näistä perustuu tietoon eikä pelkkään mielikuvitukseen?
Jos tarkoitus on keskustella asiasta, olisi hyvä pysyä tosiasioissa eikä keksiä uusia tapahtumakulkuja niiden tilalle.
- Anonyymi00011
Aloittajalle.
Aika kova väite ilman mitään näyttöä. Mistä tiedät, että lopettamisen syynä olisi ollut pureminen eikä kissan terveydentila?
Ikääntyvä ja sairas kissa voi puolustautua kivun vuoksi ja purra myös omistajaansa tai eläinlääkäriä. Se ei vielä kerro mitään siitä, miksi lopettamispäätös tehtiin.
Jos väittää, että eläin lopetettiin pelkän puremisen takia eikä sillä ollut mitään vaivaa, olisi hyvä esittää siihen jotain muutakin kuin oma arvaus. Muuten kyse on vain spekuloinnista.- Anonyymi00018
Saahan sitä pohtia? Joku väittää että kissa mourusi muuten vain, ei tuskista, joten miksi sitten vei lääkärille?
Tappelevat kissat mouruavat, kun haluavat viestiä vihaavansa vastapuolta. Oliko kyse tästä? - Anonyymi00020
Anonyymi00018 kirjoitti:
Saahan sitä pohtia? Joku väittää että kissa mourusi muuten vain, ei tuskista, joten miksi sitten vei lääkärille?
Tappelevat kissat mouruavat, kun haluavat viestiä vihaavansa vastapuolta. Oliko kyse tästä?Järkyttävä kohtalo kissalla. Eikö ihmisillä ole enää mitään tunteita. Muitako viha ja ahneus?
- Anonyymi00021
Hyvä että kissa lopulta lopetettiin. Olisi pitänyt jo aikaisemmin. Videoilla huusi tuskissaan, ko hoitokeinona oli telkeäminen saunaan, pois silmistä, pois miekestä. Ja eikun näpräilemään lennokkien kanssa ja kitin paskoo riploomaan. Miten voi olla noin raaka elävälle eläimelle. Joka tapauksessa kissa on nyt poissa taivaassa. Luoja ei jätä rankaisematta tuota hirmutekoa.
- Anonyymi00022
Siellä päivästä päivään mourutaan, että kateellisia olette.
Hyppäisitkö sinä metsämanin risaiseen paitaan metsämaniksi ja muuttaisit korpimökkiin Oton kanssa urahtelemaan?
Saisit rahaa ja rahalla ostelisit kapineita.
Yksikään fani nainen ei uskaltaisi yöksi jäädä.
Keikalla kävisit ja ihmiset selän takana tirskuisivat kämmeniinsä. - Anonyymi00023
Skandaaleja hakevien juoruakkojen ja ukkojen satuilua. Yrittävät vain piristää jutuillaan omaa ilkeää mieltään. Noita riittää Suomen rajakylissä. 😆
- Anonyymi00024
En ole seurannut Manin kissavideoita. Minulla kissa eli 16 vuotiaaksi. Viimeisenä kesänä muuttui ilkeäksi ja raapi ja puri minua. Eläinlääkäri suositteli lopetusta. Ei enää kannata tehdä kallista tutkimuksia ja kuvauksia. Kova paikka se oli, mutta luovuttava oli.
- Anonyymi00029
Vanha kissa haluaa vain olla rauhassa. Kuvaaminen häiritsee sitä. Ei sillä mitään muuta ollut. Onko eläinlääkärillä vaitiolovelvollisuus?
- Anonyymi00030
Anonyymi00029 kirjoitti:
Vanha kissa haluaa vain olla rauhassa. Kuvaaminen häiritsee sitä. Ei sillä mitään muuta ollut. Onko eläinlääkärillä vaitiolovelvollisuus?
Olisi mielenkiintoista kuulla eläinlääkärin valaehtoinen lausunto, pyydettiinkö häntä lopettamaan terve kissa? 🧐
- Anonyymi00032
Anonyymi00030 kirjoitti:
Olisi mielenkiintoista kuulla eläinlääkärin valaehtoinen lausunto, pyydettiinkö häntä lopettamaan terve kissa? 🧐
Melko varmasti pyydettiin.
- Anonyymi00035
Anonyymi00029 kirjoitti:
Vanha kissa haluaa vain olla rauhassa. Kuvaaminen häiritsee sitä. Ei sillä mitään muuta ollut. Onko eläinlääkärillä vaitiolovelvollisuus?
Tuskin eläinlääkärillä on samanlainen vaitiolovelvollisuus kuin ihmislääkärillä? Käy kysymässä?
- Anonyymi00036
Anonyymi00035 kirjoitti:
Tuskin eläinlääkärillä on samanlainen vaitiolovelvollisuus kuin ihmislääkärillä? Käy kysymässä?
En kehtaa. Vastaisi täällä, niin muutkin näkisi.
- Anonyymi00026
Sillä oli vinopurenta. Hiirulaisia pistellessä leukanivelet tuli kippeeks.
- Anonyymi00033
Ja lopetettiin siksi? 🧐
- Anonyymi00027
"Siellä päivästä päivään mourutaan, että kateellisia olette.
Hyppäisitkö sinä metsämanin risaiseen paitaan metsämaniksi ja muuttaisit korpimökkiin Oton kanssa urahtelemaan?
Saisit rahaa ja rahalla ostelisit kapineita.
Yksikään fani nainen ei uskaltaisi yöksi jäädä.
Keikalla kävisit ja ihmiset selän takana tirskuisivat kämmeniinsä."
Hieno tarina, tuohon eivät tekoälyt pysy!- Anonyymi00028
Jos saisin olla 20 - 30 cm pitempi kuin metsäman. Ja talossa olisi nuorempi nainen emäntänä joku taimaalainen kelpais. Ja pirre muuttas kirkolle tai kauemmas. Ja voisin käydä Riston baarilla kahveetilla ja konemanin luona juttelemassa. Ja ihmiset ei vittuilisi alvariinsa. Ja ei tulis paskapakettaja jne. Kyllä se sitten mänis? Eikä tarviis tehdä kuin video viikossa.
- Anonyymi00031
Anonyymi00028 kirjoitti:
Jos saisin olla 20 - 30 cm pitempi kuin metsäman. Ja talossa olisi nuorempi nainen emäntänä joku taimaalainen kelpais. Ja pirre muuttas kirkolle tai kauemmas. Ja voisin käydä Riston baarilla kahveetilla ja konemanin luona juttelemassa. Ja ihmiset ei vittuilisi alvariinsa. Ja ei tulis paskapakettaja jne. Kyllä se sitten mänis? Eikä tarviis tehdä kuin video viikossa.
Kerro enemmän niistä paskapaketeista.
- Anonyymi00034
Anonyymi00031 kirjoitti:
Kerro enemmän niistä paskapaketeista.
Niistä kerrotaan tässä laulussa; https://www.youtube.com/watch?v=BW7GyR8qQGs
- Anonyymi00038UUSI
Näin siinä pääsi käymään.
- Anonyymi00039UUSI
"Niistä kerrotaan tässä laulussa:" https://www.youtube.com/watch?v=BW7GyR8qQGs
Justiinsa noin se meni kun eivät käyneet maamieskoulua.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511693Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551