Pesäpalloon lopullisesti kyllästyneenä ihmettelen, eikö Jymyssä tunneta ollenkaan sellaista lajia kuin Jalkapallo.
Siinä olisi lapsille ja nuorille tulevaisuuden laji! Tunnetaan kaikkialla maailmassa ja parhaat pelaavat ammattilaisina ansaiten leipänsä urheilulla.
Siinä olisi lapsille ja nuorille tulevaisuuden laji! Tunnetaan kaikkialla maailmassa ja parhaat pelaavat ammattilaisina ansaiten leipänsä urheilulla.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Palloa saa Sotkamossa potkia VTSssä.
Siis kokonaan eri seura. Jymy on keskitetty vain pesäpallolle ja joillekin muille harvoille lajeille.
Pesäpallo on jo geeneissä
Voi ollakin geeneissä, mutta jotain muutakin voisi olla. Edes vaihtelun vuoksi. Yksi laji ja yksitoikkoisuus ei jaksa kiinnostaa.
On kuulemma liikennelupajaosto.
Pesäpallo on aivopesty lapsesta asti niin kuin pohjoiskoreassa.
Minulle kerran joskus muinoin selitti yksi ukko ja ihmetteli.Mitä järkeä on pesäpalossa.Yksi lyö palloa ja kolme koettaa juosta pesienväliä,hullun hommaa.Arveli että jalkapallo on kuitenkin parempi laji.Kysyin että mitä järkeä siinä on kun yksi potkii sitä palloa ja 20 juokseen sen pallon perässä maalilta toiselle.Ei osannut siihen vastata.
Koska ihmiset ovat laumaeläimiä, heitä kiehtoo osallistua vaikkapa katsojina kaikenmaailman turnajaisiin. Oli ne sitten nyrkkitappeluita, johtoportaan järjestämiä taisteluita tai tolkutonta pelivälineen metsästystä stadionilla.