Painon laskeminen ilman syytä

Onko kokemuksia painon laskemisesta ilman mitään syytä. Onko löytynyt syöpä tai jokin muu selitys painon laskulle.
774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tahaton laihtuminen voi johtua esimerkiksi kilpirauhasen liikatoiminnasta, diabeteksesta tai muista piilevistä terveydentilan muutoksista.

Kilpirauhasen liikatoiminta: Aineenvaihdunta kiihtyy liikaa.
Diabetes: Elimistö ei pysty hyödyntämään sokeria kunnolla.
Suolistosairaudet: Ravitsemuksen imeytyminen heikkenee.
Mieliala ja stressi: Masennus tai pitkittynyt stressi vievät ruokahalun.

Äänestä
  • Kilpirauhasen liikatoiminta johtaa laihtumiseen, vaikka syö tavallista enemmän. Tällöin on kyllä muitakin oireita kuten viileässäkin hiki, nopea pulssi, käsien vapina, hermostuneisuus.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kilpirauhasen liikatoiminta johtaa laihtumiseen, vaikka syö tavallista enemmän. Tällöin on kyllä muitakin oireita kuten viileässäkin hiki, nopea pulssi, käsien vapina, hermostuneisuus.

    on kai siinä syövässäkin muita oireita kuin tahaton lauhtuminen

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    on kai siinä syövässäkin muita oireita kuin tahaton lauhtuminen

    Varmasti on. Laihtuminen ei ole ensimmäinen merkki.

    Äänestä

Tuli lämpöilyä jonka vuoksi kävin verikokeessa. Kaikki oli verikokeen mukaan kunnossa ja tutkimuksia ei jatkettu. Lievä ajoittainen lämpöily on kuitenkin pysynyt ja jatkunut yli kuukauden. Lämpöä tulee kun tekee jotain. Ei tarvitse edes hengästyä.

Äänestä
  • Kehon lämpötilan nouseminen asioita tehdessä on täysin normaali fysiologinen ilmiö. Kun olet aktiivinen, lihakset tekevät työtä ja aineenvaihdunta kiihtyy, jolloin sivutuotteena syntyy aina lämpöä. Melko vähäinenkin arkipäiväinen puuhastelu tai kävely voi nostaa ruumiinlämpöä.

    Jopa stessi voi nostaa kehon lämpötilaa

    Äänestä

Ei ole löytynyt. Laskee aina jos en juo viinaa, vaikka syön reilusti. Antiikin Kreikan geenit, tai jotain.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko kokemuksia painon laskemisesta ilman mitään syytä. Onko löytynyt syöpä tai jokin muu selitys painon laskulle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu