Kuka johtaa ulkopolitiikka ?

Anonyymi-ap

Onko Rantanen harkitsematon ja pilaa Suomen maineen ? Onko Orpo menettänyt täysin otteen pääministerinä ? Onko hallitus on sekaisin kuin käkikello kansalaisen näkökulmasta.

"Eurooppalaiseen julkisuuteen jää näkymään se, miten Suomi myötäili vaatimusta siitä, että Espanja potkittaisiin ulos Schengenistä.

Professori Teivaisen mukaan sisäministeri Mari Rantasen (ps) lausunnot näyttävät Suomen viralliselta linjalta kansainvälisessä mediassa. Rantanen kommentoi X:ssä tukevansa Italian pääministeri Giorgia Melonin esitystä siitä, että Espanja suljettaisiin väliaikaisesti Schengen-alueen ulkopuolelle Ceutan tilanteen vuoksi.

Useat tutkijat ovat kritisoineet sitä, että hallituspuolueiden ministerit ovat antaneet tukensa Italialle. Teivainen kertoo, että Suomen linja Ceuta-asiassa voi aiheuttaa Suomelle mainehaittaa.

– Jos Suomi reagoi toisen EU-ulkorajamaan hätätilanteeseen ajamalla tämän eristämistä Schengen-yhteistyöstä, se voi heikentää Suomen saamaa tukea vastaavanlaisessa omassa rajakriisissä."

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/ad69d705-8d9c-43ba-bc4e-cfebbd517185

18

65

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Vuosikymmen sitten Juha Sipilä kutsui turvapaikanhakijat kotiinsa ja
      Sipilä-Orpo-Soinin halituiksen aikana tuli 32000 turvapaoikanhakijaa
      eikä ollut hätäkokouksesta puhettakaan, jota Orpo nyt vaatii.

      Nyt mennään päinvastaiseen suuntaan Pohjoismaat edellä.

    • Anonyymi00003
      • Anonyymi00004

        Kokkarirassut yrittävät viimeiseen asti kähistä persujen kiristyksen alla : )


    • Anonyymi00005

      Mitä virkaa on Eurooppaministerillä, pressalla, pääministerillä ja ulkoministerillä,
      kun PS "johtaa" nyt ulkopolitiikkaa ?

      • Anonyymi00012

        Antakaa kaikkien marokkolaisten uimataitoisten ja työhaluisten nuorten miesten tulla tykönne Suomeen
        Amen

        Ja jotta hukkumisilta vältyttäisiin suomen kannattaisi avata ilmasilta suoraan Marokkoon.
        Nopeasti parhaat uimarit ja osaajat päältä valiten.
        Sellainen kymmenisen koneellista noin ensialkuun tasaisesti maakuntakentille kristillisen tasajaon hengessä jakaen.


    • Anonyymi00006

      Kohta nousee taas korrutioepäilyasia framille, kun oikeusoppineet ovat
      tutkineet asiaa. Orpona en olisi niin itsevarma ja ylimielinen enää.
      Hallituksessa on lähes kaikki sekaisin.

    • Anonyymi00007

      RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz sanoi maanantaina Helsingin Sanomille, etteivät sisäministeri Rantasen lausunnot Espanjasta edusta hallituksen kantaa asiaan.

      – Mari Rantasen henkilökohtaista kantaa on tulkittu ehkä laajemmin kuin miksi se oli tarkoitettu, myöskin maan ulkopuolella. Se ei ole tietenkään hyvä asia” Adlercreutz sanoi HS:lle.

    • Anonyymi00009

      Hoh, johan oli Iltalehden politiikan sivulla heti aamusta kattava kuvakollaasi persujen röyhkeimmästä päästä; Jani Mäkelä, Mari Rantanen ja Wille Rydman. Purra vain puuttui. Mistä hitosta tuollaisia oikein sikiää? Rydiksellä on takanaan ihan hyvä suku ja mahdollisuudet, mutta hän on se mätä omena. Mäkelästä ja Rantasesta en tiedä. Persuissa ministerit eivät hallitse omia vastuualueitaan vaan hyppivät myös toisten pöydille ihan solidaarisesti. Ja kukaan ei ota mitään vastuuta vahinkojen aiheuttamisesta.

    • Anonyymi00010

      Sisäministeri Rantasen ulostulo levisi Espanjaan asti – Adlercreutz: ”Valitettavaa”
      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012181174.html

      EI MITÄÄN VALITETTAVAA, ON AIVAN OIKEUTETTUA EUROOPASSA OLLA RAJUMPI OTE TUOSSA MAAHANMUUTTO POLITIIKASSA. SIITÄ OLISI SUOMESSAKIN VAIKKA HYVÄ TEHDÄ KANSALAISÄÄNESTYS.
      EU:N KUN SIIRRYTTY NIIN SIELTÄ ON TULLUT OHJEITA, SÄÄNTÖJÄ, LAKEJA JNE. KAIKKIA OLEMME NOUDATTANEET PILKUN TARKASTI MUTTA TÄMÄ SAMA TARKKUUS JA NOUDATTAMINEN EI OLE SAMAA ETELÄ-EUROOPASSA, SIELTÄ MENNÄÄN MISSÄ AIDAN ALTA VAIN PÄÄSTÄÄN PITTAAMATTA JA NOUDATTAMATTA.
      SINISILMÄISYYS KOSTAUTUU HYVIN USEIN KARVAALLA TAVALLA.

      SUOMEN MAINE EI OLE KÄRSI TAI SAA KOLAUSTA TARKKUUDESTA JA NOUDATTAMISESTA VAIIN LEPSOILU JA SINISILMÄISYYS IMEE MAINEEN MENETYKSEN, NIIN KUIN VIHRERSOSIALISTINEN SUOMEN HALLITUS TOIMI MAAHANMUUTTOPOLITIIKASSA.

    • Anonyymi00011

      Persut ei muuta kuin sössii ja se näyttää sopivan kokoomukselle.
      Pääministerillä ei ole mitään otetta asioihin.

    • Anonyymi00013

      >>Onko Rantanen harkitsematon ja pilaa Suomen maineen<<

      No ei ole vaan täysin etukäteen harkittu koeponnistus rajaturvallisuudesta kotimaan käyttöön.

      Saamme kuunnella kovaa ja hätääntynyttä kaakatusta kun koeponnistetaan.

      • Anonyymi00014

        SDP:n Razmyar lausui A-studiossa jotakin ilmastonmuutoksen juurisyystä rajaturvallisuuden petettyä Ceutassa, ja että olisi tärkeää taistella ilmastonmuutosta vastaan.

        Siis kaikki mukaan taisteluun ilmastonmuutosta vastaan ?
        Kyllä demarit sitten osaa.

        Viimetiedon mukaan 72000 rynni huhun perässä rajan yli päivässä ja noin 2000 työhaluista päätti jäädä palaamatta makoilemaan maastoon turvapaikkaa Espanjasta hakeakseen.

        Katsokaa orava, lausuu Razmyar ja kaikki alkavat innoissaan taistelemaan ilmastonmuutosta vastaan.
        Tai ehkä ei ihan kaikki, EK:ssa varmaan jo mietitään rynnien tulevaa muutosta ihan toiselta kantilta.
        Työvoimaa !


    • Anonyymi00015

      Suomen ulkopolitiikkaa johtaa Trump. Ei voi olla eikä saa olla toista mieltä julkisesti, muuten tulee sanktioita. Käytäntö ja virallisuus on toinen asia, josta on vaiettava.

    • Anonyymi00016

      Kokoomukselle on tärkeää suurituloisten veronkevennykset se menee yyber alles silloin rasismikin suvaitaan että tähän veronkevennys tavoitteeseen päästään

    • Anonyymi00017

      Eikö presidentti Stubbin pitäisi hoitaa ulkopolitiikka? Ei ainakaan kenenkään Suomen hallituksesta, kun sieltä ei Elina Valtosen lisäksi löydy ketään muuta järkevää ihmistä.

      • Stubbin tehtäväksi jää sopivassa tilanteessa kuiskata Pedro Sanchezin korvaan. Koeta ymmärtää, nämä Suomen persut ovat kuin Trump. Käyvät höyryllä tänään yhteen suuntaan ja huomenna taas vastakkaiseen. Molemmat ovat nyt paniikin kourissa, kun molempia uhkaa tuleivssa vaaleissa jättitappio. Sen vuoksi he elävät kuin viimeistä päivää ja laukovat suustaan mitä sylki siihen tuo. Suomalaiset fanittavat Espanjaa niin jalkapallossa kuin turismissakin, joten antanet anteeksi näiden ns. perussuomalaisten hölmöyden. Jouduttehan te kohtaamaan tätä perussuomalaista örvellystä myös suomalaisia turisteja kohdatessanne. Nämä ovat vasta tulleet metsästä eivätkä ole vielä sopeutuneet sivilisaatioon ja sen mukaisiin käytöstapoihin.

        Kyllä Stubb fiksuna miehenä osaa selittää asian ymmärrettävästi Sanchezille ja tämäkin kyllä ymmärtää ja uskoo, että suomalaiset on kuitenkin fiksua kansaa ja jättävät tällaiset rantaset seuraavissa vaaleissa rannalle ruikuttamaan.


      • Anonyymi00018

        Valtonen on yksi "yövartijavaltion" kannattajista. Hänen haastattelunsa oli
        taannoin HS:ssa.
        USA on yövartijavaltio.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        Valtonen on yksi "yövartijavaltion" kannattajista. Hänen haastattelunsa oli
        taannoin HS:ssa.
        USA on yövartijavaltio.

        Nihkeästi hän silloin hyväksyi julkisen terveydenhuollon.
        Hyväksyykö enää ? Hallitus haluaa sen lakkauttaa kokonaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      1369
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      322
      1176
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      993
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      311
      963
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      801
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      131
      800
    7. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      50
      761
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      194
      698
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      605
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      546
    Aihe