Puheäänen kuulo huono

Mistä voi johtua, että minulla on huono puheäänen kuulo? Kuulen kyllä, että jotain sanotaan, mutta en saa mitään selvää puheesta varsinkaan jos minulle kuiskataan. Luen paljon huulilta ja arvaan osan mitä sanotaan, ja moenestihan arvaukset menee pieleen. Voiko siis olla vain sellaista kuulonheikkenemistä ettei kuule puheääntä, mutta muuten kuulee. Tai no kännykän ääntäkään en oikein kuule. Pitäisköhän tässä mennä kuulokokeeseen?
6993
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mitä enää kyselet.. kuulotesteihin ilman muuta!

Äänestä
  • menettänyt.Ei kiva!Joten mene heti tarkistuttamaan missä vika.

    Äänestä

  • yksi kuulonsa kirjoitti:

    menettänyt.Ei kiva!Joten mene heti tarkistuttamaan missä vika.

    Miten niin kuulonsa menettänyt?Oletko menettänyt sen kokonaan?Miten?Miksi?Apua,pitää mun kai sit varata aika korvalääkärille..

    Äänestä

kuulen puheäänet alentuneella kuulolla joskus, mutta joskus ne äänet kuuluvat niin säröisinä, että en saa selvää mitä sanotaan.
kuiskauksia en ole kuullut vuosiin.
asiaa tutkitaan parast'aikaa, saapas nähdä tuleeko tuloksia ja milloin ja mitä seuraa.

Äänestä

Olen arvellut sen olevan harvinaistakin, etten saa selvää sanoista, vaikka kuulen ihan selvästi äänet. Kukaan tutuistani ei nimittäin muista (tai ymmärrä, että olen tosissani), että pitää katsoa kohti ja hermostuvat jatkuvasta "Mitä sä sanoit"- kyselystä. Toivoisinkin uusia ystäviä huonokuuloisista/ kuuroista, ettei tarvitsisi aina olla seurassa, joka hermostuu keskusteluun kanssani. Kuulotutkimukseen en ole vielä mennyt, mutta vakavasti harkinnut. Ehkä se on vain lievä kertavaurio.. mutta jospa ei olekaan, vaan etenevä!

Äänestä
  • Heips!

    Kehottasin menemään tutkimuksiin.,
    Itselläni todettiin kuulonalenema ja nyt muutaman
    päivän olen käyttänyt molemmissa korvissa kojetta.
    Ei se ole mukavaa mutta helpottaa elämääni
    sekä ihmiskontakteja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


"Sori mä en vieläkään ... kirjoitti:

Mistä voi johtua, että minulla on huono puheäänen kuulo? Kuulen kyllä, että jotain sanotaan, mutta en saa mitään selvää puheesta varsinkaan jos minulle kuiskataan. Luen paljon huulilta ja arvaan osan mitä sanotaan, ja moenestihan arvaukset menee pieleen. Voiko siis olla vain sellaista kuulonheikkenemistä ettei kuule puheääntä, mutta muuten kuulee. Tai no kännykän ääntäkään en oikein kuule. Pitäisköhän tässä mennä kuulokokeeseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu