Datakeskus Kiteen Puhokseen? Ihanko totta?

Anonyymi-ap

Ettekö te siellä Kiteellä osaa pistää vastaan tällaisille hankkeille?

Datakeskus ei ole vain datakeskus.

Se vaatii mm. VETTÄ - ihan jumalattomasti vettä sen laitteiden jäähdytykseen. Ja sen veden pitää olla tuoretta, eli suoraan järvestä. Käsitelty vesi ei kelpaa, sillä se toisi käsittelyjäämiä jäähdytysjärjestelmiin. Veden pitää siis olla järvestä tai pohjavedestä, ja sitä tarvitaan PALJON. Aleuilla, joille on rakennettu datakeskuksia on ilmaantunut tarvetta veden säännöstelyyn. Haluatteko te, että teiltä vesi loppuu, kuten kaikkialta mihin datakekuksia rakennetaan?

Datakeskus lisää sähkömagneettisen säteilyn määrää ympäristössä. Kyseistä haittaa on jo nykyään aivan liikaa digitalisaation tuloksena - vaikka sen vaikutuksia ei vielä tunnisteta (ei tietenkään, silloinhan sitä pitäisi ruveta rajoittamaan). Jokainen voi kuitenkin kohdallaan miettiä, kuinka luonnollisesta tilasta yli tuhatkertainen sähkömagneettisen säteilyn määrä ympäristössä saattaa vaikuttaa...

Tässä vain pari pointtia sen haittavaikutuksista. Ympäri maailmaa datakeskuksia vastaan ollaan käyty järein asein paikallisväestön toimesta. Olemme tässäkin asiassa jälkijunassa - tai jopa alamaisen asenteella liikkeellä. Voisiko kerrankin olla menemättä perse edellä puuhun? Vai onko edelleen raha parasta, ja työpaikat kaikki kaikessa?

7

61

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Ei vesi järvestä lopu, sama vesi kulkeutuu takaisin luontoon.

      • Anonyymi00002
        UUSI

        Senpähän sitten näkee. Maailmalla on kyllä tästä esimerkkejä...

        Sähköä kuitenkin on rajallisesti, ja voidaan olettaa melkoista hinnanousua datakeskusten tarpeen tullessa verkkoon kiinni.


    • Anonyymi00003
      UUSI

      Aiempi teollisuus, ojitukset ym ovat jo heikentäneet vesistöjä. Hukkalämpöä voisi hyödyntää kaukolämpönä, JOS keskus olisi sen verkoston lähellä. Lieneekö rajatonta tarvetta ja onko luotettavia sekä maksukykyisiä asiakkaita kaikille tuleville keskuksille? Sähköä on ns vapautunut jo lopetetuilta tehtailta.

      • Anonyymi00005
        UUSI

        Ei se sähkö mihinkään sieltä vapautunut ole. Nykyinen teollisuus paskoo edelleen ilmaa ja vesistöä. Kannattaa miettiä ajavatko hyödyt haittojen edelle? Entäs Puhokseen suunniteltu tuulivoimapuisto, ainakaan suunnittelukuvissa nykyiset varoetäisyydet asutukseen eivät täyty, ja näitä on suunnitteilla myös lähialueella Pyhäjärven rannan tuntumaan. Kuka haluaa ääntä pitäviä ropeleita mökkitonttinsa "takapihalle". Ihanan rauhallista levollista mökkeilyä tiedossa. Alueen talojen, mökkien yms arvonlasku jne..


    • Anonyymi00004
      UUSI

      Tuosta ei kyllä hyvä seuraa.

    • Anonyymi00006
      UUSI

      Valtuuston kokouksissa on infottu mm idän vapaasta sähkökapasiteetista.
      Ainakin ylen uutisista löytyy julkista tietoa tästä ja vastaavasta Liperin hankkeesta. Kunnan järjestämä kuulemistilaisuus on tulossa syksyllä.

    • Anonyymi00007
      UUSI

      Sähkömagneettisella säteilyllä pelottelu... mitähän tuolla tarkoitat? Mikä datakeskuksissa tuo sitä niin valtavasti, tuhatkertaisesti luonnolliseen verrattuna. Minusta aurinkoisena kesäpäivänä luonnon sähkömagneettista säteilyä on ilmassa vsrsin paljon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1283
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1057
    3. 64
      877
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      871
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      725
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      639
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      584
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      452
      575
    Aihe