Ajatuksia nykymenosta

Anonyymi-ap

Sivukylät autioituvat ja Pyhäsalmi tyhjenee . Pitäisi jonkun ns. Viisaampi en keksiä jokin järkevä ratkaisu, tuohon asiaan. On ratkaisua ihan ilman poliittista kokemusta useammalla henkilöllä.Toteutus ei vaan toimi /toteudu poliittisista syistä.

23

250

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kuntaliitokset lopettaa Pyhäjärven kaupungintalon toiminnan ja sanelu siirtyy muualle. Mitäpä tuohon on lisättävää

      • Anonyymi00002

        Olisiko vihdoin INFON aika:

        Kaupunkilaiset toiveikkaina odottelevat, että milloin olisi:

        Komunrannan Savusaunaosaston talous- ja Tulevaisuusjaoksen Hiukkasen parempi tulevaisuus vision aika.

        Nyt voisi tulevaisuusvisionäärit Kj, Hpj ja Vpj vastailla asiasta kiinnostuneille kaupunkilaisille. Odottelemme innokkaasti vuoden 2027 5 miljoonan euron Kiinteistövero-Tsunamia. 2023-2025 aikoina miljardien sijoitusvaltameri velloi valtoimenaan läpi PHJ:n. Vihreä siirtymä oli IN. Milloinka Infoa kaupunkilaisille tulossa?

        KepuVasuriDemut, heissä PHJ:n talouden valoisa tulevaisuus Since 1982. Heidän teot Kaupungin kehityksen ja uudistumisen kannalta puhuvat puolestaa. 1982 PHJ:n asukaluku n. 8700, 2025 asukasluku vajaa 4700.

        Mitähän em. aikavälillä on tapahtunut? Kepulainen kiero juoni?

        Tutkinnan aiheita on paljonkin. Esim. Kvantti Oy:n alkupääomamiljoona euron tilanne. Sehän aikanaan muilutettiin Vtkj Tikkasen johdolla kaupungin Reporahoista Kvantti Oy:n alkupääomaksi. Kahden kaupunginjohtajan malliakin voisi tutkailla ja varsinkin sen perusteita.


      • Anonyymi00011

        Näin olisi tapahduttava, ei tuo vouhotus muuten lopu.
        Vanhat ukot hohkaa horteissaan, suoltaa keskenään hölmöjä päätöksiä.
        Ihan oikeasti, hirvittää tämä Tikkalanmäen meno.
        Siinä on mukana näitä " sammoo mieltä" olevia mummon tupsuja.


    • Anonyymi00003

      Luottakaa Jukkaan . Kaivoksen uusiokäytön toteutus on vain ajan kysymys . Kohta on rahaa ja työpaikkoja

      • Anonyymi00004

        Viimeiset 30 vuotta ovat syöneet 3/4 kuntalaiselta omat ja vetuottoina saadut kunnan varat. Eikä ole tuloksina työpaikkoja, joten se siitä.
        Halvemmaksi tulee kun jättää C- poikasen kohdalla äänestämättä enää yhtään mihinkään...ja sama käytäntö D-poikaselle , ei ainutta vaikutusmahdollisuutta, ääntä, pidä viskata huolettomien haltuun.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Viimeiset 30 vuotta ovat syöneet 3/4 kuntalaiselta omat ja vetuottoina saadut kunnan varat. Eikä ole tuloksina työpaikkoja, joten se siitä.
        Halvemmaksi tulee kun jättää C- poikasen kohdalla äänestämättä enää yhtään mihinkään...ja sama käytäntö D-poikaselle , ei ainutta vaikutusmahdollisuutta, ääntä, pidä viskata huolettomien haltuun.

        korjaus edellisestä "Viimeiset 30 vuotta ovat syöneet 3/4 kuntalaisilta omat omaisuudet miinusmerkkiksi ja julkisen hallinnon käsissä verotuottoina saadut kunnan varat. "


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        korjaus edellisestä "Viimeiset 30 vuotta ovat syöneet 3/4 kuntalaisilta omat omaisuudet miinusmerkkiksi ja julkisen hallinnon käsissä verotuottoina saadut kunnan varat. "

        Sanomista tulee aina sanomista.


      • Anonyymi00012

        Tienoo vettä täynnä, arabeille veden myyntiä, rikillä terästettynä. Vau, siinä uusi bisnis.


      • Anonyymi00019

        Uuuuiiiuuuuiiiii!


      • Anonyymi00023

        Luotto Jukkaan on ollut jo kauan miinuksella.


    • Anonyymi00007

      Moni odottaa INFOA. Minkälainen tieto olisi se meidän yhteinen juttu

      • Anonyymi00013

        CC - siunaus kirkonmäellä ja yhteisvirren veisuulla viimeiset ehtoollisviinit, maitotonkasta tarjoiltuna. Siinä se loppulausuma.


    • Anonyymi00008

      Pitänee perustaa varjohallitus osaavista, puoluekähminnöissä ryvettymättömistä vakaista pyhäjärvisistä!

      • Anonyymi00014

        Löytyyköhän niitä synnittömiä?


    • Anonyymi00009

      Laivaristeilyllä pitäjä nousuun? Tirsk

      • Anonyymi00017

        Pumppuvoimalalla ja tuulivoimalla kaupunki nousukiitoon?? TIRSK TIRSK! Hi HI


    • Anonyymi00010

      ihminen sitkeä ei antaudu, paitsi robotille

    • Anonyymi00018

      36 - huoneistoa (taloa) on myynnissä näin pienessä yhteisössä, se on huolestuttava määrä.
      Pahoinvointi lisääntyy Pyhäjärvellä, mitä tekee meidän vallankeskittymä Tikkalanmäellä?
      Haluaa rakentaa tuulimyllyjä ja monitoimitaloja.

      Palvelut riistetty olemattomiin, Terveyskeskus kiikun kaakun, potilaat jo valitaan, kuka, ken hoidon saa.
      Pelkällä S - marketin ja pienellä K - marketin pottukaupalla ei tätä kuntaa ylläpidetä.

      Otetaanko kuntaliitos oikeasti huomioon.
      Valtuutettujen on aika herätä ruususen unesta, otetaanko etu -ja takapenkkiä myöten asia todesta.

      Niin ja tuo tosiasia terveydenhuollon asiakasmaksuista, olemme huomanneet ylikypsyneen hintariiston ennen Eläkeliiton facessa esittämää haihatusta, siis ennen vaaleja.
      Miksi asioihin ei otettu kantaa jo aiemmin, kyllä tästä on puhuttu ja todettu koko soten fiaskon tultua.

      Nämä vaalihaihatukset on tympeää tekopyhyyttä.

    • Anonyymi00020

      Kuntaliitos toisi uutta vettä myllyyn!!!

      • Anonyymi00021

        Hitto vieköön, ne halkeaisi liitoksistaan.


    • Anonyymi00022

      Heti kun pyhäjärveä piinaavasta heikosta aineksesta isosuiset natsit jotka kannattavat pedofiliaa päästään eroon..tänne uskaltaa muuttaa normaaleita yrittäviä ja rehellisiä työtätekeviä ihmisiä..

      • Anonyymi00024

        Tarkoitat varmaan jatkuvasti valehtelevia kepuleita! Eikö niin Ope.


      • Anonyymi00025

        Miksi annatte koko kylän pellen ja Marisijan mustamaalata Pyhäjärven mainetta. Eikö olisi aika ottaa korpilaki käytäntöön .Hän ei käy täysillä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      358
      1124
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      758
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      602
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      491
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe