Kauppiksen kokeessa kun oli se aineisto... mahtaakohan joku muistaa mitä tietoja oli annettu laskentatoimen ysitehtävää varten??? Muistan että uudesta tuotteesta tuli kuluja 200000€, vanhoja kuluja oli 500000€ ja uuden tuotteen katetuotto oli 2,5€... oliko siinä vielä jotain vanhoja tuottoja tai muita vastaavia?
Auttaisi myös erittäin paljon jos joku pystyy paljastamaan jos netistä löytyy aineisto???
Auttaisi myös erittäin paljon jos joku pystyy paljastamaan jos netistä löytyy aineisto???
Vastaukset 3
Vanhimmat
En koskaan ihan päässyt perille tehtävästä, taisi olla kompa. Siis ilmeisesti tehtävässä piti käyttää vain uusia kustannuksia, eikä kaikkia (?). Olisi kiva todella nähdä tuo aineisto.
Niin siis kysymys 9 kuului: Kuinka suuri on Tehdas Oy:n krp:n myyntimäärä uuden tuotteen osalta.
Aineistossa oli lueteltuna muistaakseni uuden tuotteen tulot ja kulut sekä YHTEENSÄ Tehtaan tämän hetkiset tulot ja kulut.
Lasku piti laskea pelkän uuden tuotteen luvuilla. Eihän se vaikuta Tehtaan vuokriin ynnä muihin jo oleviin kuluihin, jos ruvetaan tai ei ruveta valmistamaan tätä uutta tuotetta.
Vähän huonosti selitetty...mutta ei se kyllä ihmeellinen tehtävä ollut.
Aineistoa ei tietääkseni löydy mistään..
oliko ne vanhat kulut tosiaan mainittu???