Alan asiantuntija:
"Voi olla aika hyväkin kuolinpesä, jossa on mökkiä, kaupunkiasuntoa, sijoitusomaisuutta, mutta sitten siellä onkin joku asunto-osake paikassa, jossa siitä ei pääse eroon, kukaan ei osta etkä saa vuokralaista. Sinähän et pääse siitä eroon, vaan joudut maksamaan vastikkeita pahimmillaan loppuelämäsi. Tai ainakin siihen asti, kunnes asunto-osakeyhtiö puretaan."
Varmasti perillset saavat olla huolissaan vanhempiensa arvonsa menettäneistä asunnoista ja rähjälöistä joita Ylä-Savoon syntyy kuin sieniä sateella.
Kukaan ei halua edes tietää mikä helvetti asua vanhana ja sairaana keskellä tätä ränsistyvää kaaosta ja maksaa!
Iisalmen arvottomat asunnot
18
316
Vastaukset 18
- Anonyymi00001
Sama tilanne on monissa muissakin kunnissa. Mietippä ketä äänestit?
- Anonyymi00002
Näinhän se markkinatalous vaan toimii. Miksi tästäkin halutaan tehdä laajempi yhteiskunnallinen ja -taloudellinen ongelma, jossa maksajana taas työssä käyvä veronmaksaja? Kovasti on tuo vasemmistolaisuus juurtunut tämän yhteiskunnan ajatteluun ja rakenteisiin 😂
- Anonyymi00003
Verottaja kyllä muistaa,huonojen asumattomienkin talojen arvo alk.40t€.Rivitaloas. jos vanha niin saa pelätä purkaamo ne pian pois,niin käynyt muualla..Maanarvo taas joskus menee oikein..joskus.Jospa joku nousu tulisi.Ihmiset muuttaa mummo mökkiin kun se vielä asuttava.Ei vuosien jälkeen..
- Anonyymi00004
Perintö ei ole pakollinen, vaan voi kieltäytyä ottamasta sitä vastaan.
- Anonyymi00005
Ei paskasta kukaan mitään maksa.
- Anonyymi00006
"Ei paskasta kukaan mitään maksa."
Totta kai maksaa! Tänään ihmiset joutuvat maksamaan paskasta.
Siis voi v'ttu, ihminen ei pääse eroon tarpeettomaksi käyneestä kerrostaloasunnosta jossa ei itse edes pysty asumaan.
Joutuu maksamaan yhtiövastikkeita ja korjausvelkoja 400-500 euroa kuukaudessa loppuelämänsä.
Kymmenessä vuodessa yli 50 000 € ilman minkäänlaisia korkotuloja.
Kun joskus nuorena on ollut niin hullu, että on perustanut peheen, ostanut asunnon niin vanhana saa loppuelämän kestävän linnatuomion mutta ilman valtion maksamaa ilmaista huolenpitoa - Anonyymi00008
Anonyymi00006 kirjoitti:
"Ei paskasta kukaan mitään maksa."
Totta kai maksaa! Tänään ihmiset joutuvat maksamaan paskasta.
Siis voi v'ttu, ihminen ei pääse eroon tarpeettomaksi käyneestä kerrostaloasunnosta jossa ei itse edes pysty asumaan.
Joutuu maksamaan yhtiövastikkeita ja korjausvelkoja 400-500 euroa kuukaudessa loppuelämänsä.
Kymmenessä vuodessa yli 50 000 € ilman minkäänlaisia korkotuloja.
Kun joskus nuorena on ollut niin hullu, että on perustanut peheen, ostanut asunnon niin vanhana saa loppuelämän kestävän linnatuomion mutta ilman valtion maksamaa ilmaista huolenpitoaMiksi valtion, tai siis meidän veronmaksajien tulisi maksaa yksityishenkilön tekemä huono sijoituspäätös?
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Miksi valtion, tai siis meidän veronmaksajien tulisi maksaa yksityishenkilön tekemä huono sijoituspäätös?
Juuri näin. Itse olen laittanut ylimääräiset rahani osakkeisiin maailmanlaajuisella hajautuksella, enkä johonkin Gyprokki-seiniin kiinni.
Nyt on salkussa kokoa sen verran, että halutessani pystyisin ostamaan asunnon ilman mitään pankkilainoja, mutta en vain koe sitä millään tavalla järkeväksi laittaa rahaa kiinni seiniin jossain syrjäseudulla.
- Anonyymi00007
Siinä ohjeet:
https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/omaisuus/perinto/perunkirjoitus_ja_perukirj/perinnöstä-luopuminen/- Anonyymi00010
Todella selkeät ohjeet, ilmoittaa vain verotoimistoon luopuvansa arvottomasta asunto-osakkeesta.
- Anonyymi00011
V'tuttaa miksi yleensä aloitin elättämään ketään, varsinkaan k-konekauppiaita ja hankkijan miehiä.
Olisin syönyt vain itse ja yksin perintötilani metsiä.- Anonyymi00013
Saithan sentään plussapisteitä k-kauppiailta ostoistasi, onhan sekin jo jotain.
- Anonyymi00012
"Juuri näin. Itse olen laittanut ylimääräiset rahani osakkeisiin maailmanlaajuisella hajautuksella, enkä johonkin Gyprokki-seiniin kiinni.
Nyt on salkussa kokoa sen verran, että halutessani pystyisin ostamaan asunnon ilman mitään pankkilainoja, mutta en vain koe sitä millään tavalla järkeväksi laittaa rahaa kiinni seiniin jossain syrjäseudulla."
Tuo on ollut kyllä hieno teko.
Kerro lisää omasta taustastasi miten sait edes työpaikan ennen kuin pääsit tyhjätaskuna tienaamaan rahaa maailmanlaajuisilla hajautuksilla?
Varmasti moni muukin yritti samaa konstia vaurastua, minäkin.- Anonyymi00014
Ei sijoittamisen tarvitse olla mitään rakettitiedettä tai aikaavievää. Ei minullakaan ole mitään suuria alkupääomia ollut ja tälläkin hetkellä olen työttömänä.
Mutta kun säännöllisesti säästää osakeindeksi-ETF:iin tai tavallisiin indeksirahastoihin, niin kyllä siinä aikaa myöten korkoa korolle -efekti alkaa jylläämään. Ei hommasta tarvitse tehdä mitään vaikeaa.
Ei ne suuret tulot, vaan ne pienet menot. Ja se vaatii tietynlaista itsekuria. - Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Ei sijoittamisen tarvitse olla mitään rakettitiedettä tai aikaavievää. Ei minullakaan ole mitään suuria alkupääomia ollut ja tälläkin hetkellä olen työttömänä.
Mutta kun säännöllisesti säästää osakeindeksi-ETF:iin tai tavallisiin indeksirahastoihin, niin kyllä siinä aikaa myöten korkoa korolle -efekti alkaa jylläämään. Ei hommasta tarvitse tehdä mitään vaikeaa.
Ei ne suuret tulot, vaan ne pienet menot. Ja se vaatii tietynlaista itsekuria."Ei ne suuret tulot, vaan ne pienet menot. Ja se vaatii tietynlaista itsekuria."
Onneksi nuoret tänään ymmärtävät etteivät lähde kenenkään orjiksi vaan vaativat yhteiskunnalta ilmaiset asunnot, rahaa ruokaan ja nettiliittymään.
- Anonyymi00016
Eivätkö nämä rähjälät täällä maaseudulla ja arvottomat osakeasunnot kaupunungin laidalta lopulta jää veromaksajien riesaksi kun perilliset kääntävät taskunsa nurin ja me köyhät paskakasat ollaan mullan alla.
- Anonyymi00017
Ensin ajettiin pelloilta ja metsistä aputyövoimaksi kylmille holveille ja kortistoihin odottamaan parempaa huomista.
Sitä ei tullut, tuli vain sairaudet, vanhuus ja köyhyys!
Siinä oli mitä Suomi tarjosi. - Anonyymi00019
Nouseeko niiden arvo jo sisnä nostat niiden hintoja
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.361256Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke581025Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63943- 56904
- 51781
- 65768
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍81716Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le38688- 82682
Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su30625