Miksei rakenneta heille asuntoja, heikon syntyvyyden takia on vuosi vuodelta vähemmän opiskelijoita, hallitus säästää väärässä kohtaa ja opiskelu on muutenkin tullut kalliimmaksi.
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000012199961.html
Asuntopula opiskekijoilla
18
59
Vastaukset 18
- Anonyymi00001
Monet opiskelijat ovat siirtyneet "normaalille" vuokramarkinoille. Kuulemma asuntojen taso parempi ja hintataso sama tai jopa edullisempi.
- Anonyymi00002
Tuetun vuokra-asumisen ehtoa tiukennettiin kautta linjan, muuttakaa halvempiin asuntoihin, opiskelijat toivottiin menevän soluasuntoloihin joissa ei oikein omaa rauhaa.
- Anonyymi00003
Nämä ovat palstan niitä ja näitä keskusteluita
Aloittaja ei tiedä mistä kenkä puristaa
en minäkään mutta selvitin alle viidessä minuutissa
Aalto-yliopisto oli kaamea virhe = yhdistettiin insinööri tekemään elektroniikasta
kännykkää, taideteolliset ylioppilaat suunnelemaan kännykänkuoret ja ekonomit
myymään härpäkkeen ongelmaksi tuli että kivijalka sortui eli kännykkäteollisuus loppui
Moka jäi Aalto-yliopisto, sille ei nyt voi mitään päätöshetkellä A johtivat jotkut rakennusinsinöörit ja tieteestä pihalla olevat
no nyt ylioppilaskunnan rakennusteekkari on vähän vaikeuksissa koska
sillä on riitä ylioppilaiden kesken, alla, ja hänen on esiinnyttävä kansan puolustajana
https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000012200186.html - Anonyymi00004
Opiskeluaika ei montaa vuotta kestä. Itse asuin aikoinaan pienessä soluasunnossa ja "veneen alla"
- Anonyymi00005
Kortteerissa tuli oltua.
- Anonyymi00006
Luokkaeron huomasi opiskelun olosuhteissa, onneksi löytyi alivuokra-asuntoja velkaa tuli paljon, onneksi pääsi heti työn syrjään ja velat tuli maksettua.
Nuoriso työttömyys kuinka tämä mahdollista valtiossa jossa vuosi vuodelta valmistuu aina vain vähemmän opiskelun päättäneitä. Valtio jossa toimeen tuleminen on vaikeampaa, eläkeläisellä mene hyvin.- Anonyymi00007
Niin siis hyvinvointiyhteiskunta 1962 kesällä syntynyt tarvitsi nykymielessä turhia virkoja sodan jälkeen kun venäläiset olivat tuhonneet ihmisiä ja paikkoja
1930-luvun lama päättyi sotaan joka nosti elintasoa ja kaikilla oli töitä
nyt ei ole ollut vastaavaa ja ihmisiä on liikaa joka paikassa suhteessa maksajiin
- Anonyymi00008
Ei Suomessa ole liikaa ihmisiä, koska taritsemme maahanmuuttoa niinhän Ruotsikin ja muu Eurooppa tarvitsee.
- Anonyymi00009
Varmaan luulette että te rakensitte hyvinvointivaltion
se ei päde
vaan sota loi sen
eli tuhosi laman 1920-luvulla alkaneen ja jatkuneen 1930-luvulla
ja teillä kaikilla oli töitä ja perustettiin kunnantaloja ja terveyskeskuksia ja
yliopistoja ... joihin tarvittiin tekijöitä vahtimestareista pääjohtajiin
ja sitten sitä nyt yritetään vaivalla purkaa- Anonyymi00010
Vahtimestarit ovat hävinneet mutta pääjohtajat (ja kaikenmaailman pikkujohtajat) lisääntyneet
- Anonyymi00011
Ehdottomasti soluasunnot tai vuokrakämppä omalla kustannuksella. Kun itse asuin soluasunnossa 70-luvulla, siinä ei ollut mitään vikaa. Meitä asui kaksi samassa ja viereisessä kolme. Kaikki keskittyivät lukemiseen, eikä kukaan häiriintynyt. Aivan typerää että valtio maksaa yksin asumisen vuokrakämpässä. Toki näin oma toinen lapsi asui 90-luvulla, en silloin ajatellut koko asiaa, kun oli omassa työssä sen verran miettimistä. Eikä silloin jaariteltu että valtiolla oli vähän rahaa. Muistaakseni oli Ahon hallitus. Sai opinto- ja asumistukea. Toinen kulki kotoa käsin 80 km päivässä opiskelemassa vähän myöhemmin, sai opintotukea. Molemmilla yliopisto oli ilmainen, itse piti ostaa kirjat ja oppimateriaalit. Kävivät kesät töissä.
- Anonyymi00012
Pidä tenavasi kotona valvo ja elätä se. Mokoma pazkan jauhaja.
- Anonyymi00013
Vanhempien tulee ja pitää elättää pentunsa,
Vai käytättekö rahat lomailuun., omaan viihteeseen. Lapset pihalla ja bileet joka viikko, - Anonyymi00014
Kyllä on rakennettu, ainaki täällä, mut kun on paljon tullut intialaisia, srilankalaisia jne. opiskelijoita perheineen, niin mikään ei riitä.
- Anonyymi00015
Ei äärioikeistolaisen halituksen aikana mitään rakenneta opiskelijoille.
Rikkailla on rahaa asuntoihin eikä muista hallitus välitä.
Rikkaat ostaa jopa asuntoja lapsilleen velaksi.
Lapsi ottaa korotonta opintolainaa ja anoo
tukia ja niillä voi kuitata asuntolainan lyhennyksiä.- Anonyymi00016
Lässyn lässyn, ja voi sun surkeeta hölötystä, mee ny koisaamaan ja yritä huomenna uudestaan.
- Anonyymi00017
Tuettu maksuton opiskelu johtaa turha-aineiden maisterituotantoon ja yli- ikäisiin opiskelijoihin, joita valmistettuaan ei huvita mikään eikä töitä ole
Asuntoja bilekaupungeissa tietty jokainen haluaisi- Anonyymi00018
Persukouluissa pitäisi opettaa jo pienestä pitäen omaan ajatteluun ja ideoihin, eikä vain päntätä historiaa ja numeroita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS692238Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.15895Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52786Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke44711- 43681
- 47634
- 80616
- 50585
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35574Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29556