Nuorukaisten harrastama poliisia pakeneminen moottoripyöriksi viritetyillä luvattomilla mopoilla herättää ihmettelemään että missä ovat olleet vanhemmat kun poika mopoaan viritti?
Vai oliko isä avustamassa virittämisessä?
Vanhemmat ovat rankasti laiminlyöneet kasvatusvelvollisuutensa jos alaikäinen lapsi pääsee lähtemään liikenteeseen täysin laittomalla ja vaarallisella laitteella ja on merkki siitä että eipä vanhemmat lapsensa turvallisuudesta ja tekemisistä paljon välitä, sekä sulkevat silmänsä ilmiselviltä lainrikkomuksilta.
Millaisen mallin vanhemmat lapselleen antaa hyväksymällä laittomuudet?
Minun nuoruudessani mopoiltiin pappa-tuntureilla ja solifer exporteilla ja jos yritti niihin vaihtaa isompaa eturatasta ja pienempää takaratasta, niin ukko veteli korville ja vei mopon vajaan lukon taakse.
Silloin se tuntui tylyltä ja tottakai vi*uttikin, mutta nyt aikuisena sen ymmärtää että ukkohan kantoi vain vastuunsa isänä ja vanhempana ja poika säästyi hankaluuksilta poliisin kanssa.
Vanhempien vastuu?
10
50
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Ei nykypennuilla ole vanhempia vaan kavereita.
- Anonyymi00002
Mitenkä vanhemman lapsiaan ohjeistaa kun itsekkään eivät edes tiedä kummassa reunassa tietä pitää kävellä!
- Anonyymi00003
Kovasti etsitään (ja löydetään) syyllisiä mutta miten estää laittomat mopot ja ylinopeudet?
- Anonyymi00004
No just se vanhempien vastuu! = Valvokaa pentujenne tekemisiä ja ohjatkaa heidät oikealle ja lailliselle tielle!
Opettakaa että elämässä on myös velvollisuuksia, ei pelkästään vain oikeuksia ja vapauksia! - Anonyymi00009
Perheen vanhemmat näkevät jälkikasvun mopon varmaan päivittäin ja huomannevat heti puuttuvan rekisteritunnuksen ja mopon kuntoa yleensäkin. Ne "juuri pääsi ajovalo hajoamaan" ja muut selitykset poliisille ovat naurettavia.
- Anonyymi00005
Ei kaikki vanhemmat välitä lapsistaan. Toki tässäkin tapauksessa välittämällä jälkikasvustaan olisi estetty rikollinen toiminta ja loukkaantuminen.
- Anonyymi00006
Juuri näin!
- Anonyymi00007
Rötöstelevien pentujen vanhemmat ilman muuta saatava vastuuseen.
- Anonyymi00008
Eipä tuossakaan Tuusulan tapauksessa vanhemmat ole vastuutaan ymmärtäneet.
- Anonyymi00010
Eivätkä kantaneet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241476
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes981168Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1361122Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella521063Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.100766- 67743
- 25736
- 34728
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist26629- 9625