Ostin toukokuussa alppikärhön ja kesäkuussa se kukki. Korkeuttakin on jo 1.5m, mutta nyt on nuppuja ja muutamia on auennut. Tapahtuuko näin useinkin vai johtuuko lämpimästä kesästä? Mitenkähän vaikuttaa ensi kesän kukinnalle?
alppikärhö
5
3210
Vastaukset
- tapahtuu
Alppikärhö kehittää meillä melkein joka kesä uusia kukkia kesän lopulla, tosin paljon vähemmän kuin alkukesästä enkä ole sen huomannut vaikuttavan seuraavan kesän kukintaan mitenkään. Ehkä sitten, jos kukkisi yhtä voimakkaasti kuin alkukesällä, voisi olla vaikutusta kukintaan.
- harastelija
Huomasin myös, että parvekkeella ruukussa oleva alppikärhöni teki uusiin (siis tämän kesän aikana kasvaneisiin) versoihin muutaman kukan. Joka vuosi ei sitä ole tapahtunut.
- nuutpent
Olen ensimmäisen vuoden alppikärhinisti ja minullekin oli mukava yllätys tämä uudellenkukinta, joka on jopa runsaampi kuin alkuesällinen. Eipä silti uudelleenkukintaa on ilmennyt nyt myös joissakin muissakin perennoissa.
Kaiken kokeneille: tarvitaanko joitain toimenpiteitä alppikärhön talvettamisessa?- alpinisti
Mun alppikärhöt - niitä kiipeilee jo vaikka missä, parit männyissä, yksi autotallin eteläseinustalla ritilässä, yksi vanhassa kriikunapuussakin... kukkivat lähes joka syksy uudestaan - mukavaa, kun kaikki muu on kuihtumaan päin! Kukkien jälkeen jääviä silkkisiä palloja voi käyttää koristeinakin, pätkii ja kerii rullalle "pesäksi" tuollaista osaa, missä paljon näitä siemenkotia, syyspöydällä veikeän näköinen. Voi myös kuivattaa, kun pesät kuivaneet, kynttilöitä vain lasipurkissa pesään ja valot pois - nättiä.
Nämä kärhöt todella helppoja, ei mulla ole ollut mitään sen kummempaa talvisuojaa, joskus vähän ravistellut talvisuoja -turvetta niidenkin juurelle, jos jäänyt muilta perennoilta yli. Kuusenoksilla olen vähän suojannut - mutta en talvea vaan pupuja vastaan - jos ei muuta herkkua pihasta löydy, niin pistävät nämä poskeensa ;) Joka vuosi en ole leikellyt, vedellyt vain vanhoja kuivuneita versoja pois, mutta muodostaa ajan kanssa ison vyyhden, joka painava - silloin olen kylmästi leikannut aika alaskin keväällä - ja taas on nätti köynnös kesän mittaan! - nuutpent
alpinisti kirjoitti:
Mun alppikärhöt - niitä kiipeilee jo vaikka missä, parit männyissä, yksi autotallin eteläseinustalla ritilässä, yksi vanhassa kriikunapuussakin... kukkivat lähes joka syksy uudestaan - mukavaa, kun kaikki muu on kuihtumaan päin! Kukkien jälkeen jääviä silkkisiä palloja voi käyttää koristeinakin, pätkii ja kerii rullalle "pesäksi" tuollaista osaa, missä paljon näitä siemenkotia, syyspöydällä veikeän näköinen. Voi myös kuivattaa, kun pesät kuivaneet, kynttilöitä vain lasipurkissa pesään ja valot pois - nättiä.
Nämä kärhöt todella helppoja, ei mulla ole ollut mitään sen kummempaa talvisuojaa, joskus vähän ravistellut talvisuoja -turvetta niidenkin juurelle, jos jäänyt muilta perennoilta yli. Kuusenoksilla olen vähän suojannut - mutta en talvea vaan pupuja vastaan - jos ei muuta herkkua pihasta löydy, niin pistävät nämä poskeensa ;) Joka vuosi en ole leikellyt, vedellyt vain vanhoja kuivuneita versoja pois, mutta muodostaa ajan kanssa ison vyyhden, joka painava - silloin olen kylmästi leikannut aika alaskin keväällä - ja taas on nätti köynnös kesän mittaan!Kiitos valaisevasta "vanhemman" neuvosta. Vielä kysyisin, oletko lisännyt alppikärhöäsi? Onnistuukohan se esim. maahan taivuttamalla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167150- 1972510
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021947En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761517Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911069- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46949- 77853
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708