Vaasan yliopisto

Egonomi

Pitää omaa opinahjoa hieman mainostaa tuleville fukseille, ettei totuus unohtuisi:

http://www.jippii.fi/uutiset/kotimaa/index.shtml?157433

Vaasan yliopisto menestyi kansainvälisessä vertailussa
27.07.2005 14:56

Vaasan yliopisto sijoittuu kymmenen parhaan joukkoon Euroopassa vertailtaessa rahoituksen ja laskentatoimen tutkimusten julkaisumääriä. Yhdysvalloissa tehdyssä vertailussa on mukana yli 200 eurooppalaista yliopistoa.

Vaasan yliopisto on ainoa suomalaisyliopisto kahdenkymmenen kaikkein tuotteliaimman yliopiston kattavalla listalla.

Vertailu perustuu arvostetuissa tieteellisissä aikakausijulkaisuissa julkaistuihin artikkeleihin. Vertailun ovat tehneet yhdysvaltalaiset tutkijat, ja se on ilmestynyt kansainvälisessä laskentatoimen ja rahoituksen julkaisussa Journal of Business Finance and Accounting.

Vertailussa perehdytään lisäksi tuotteliaimpiin tutkijoihin ja kirjoittajiin. Tässä vertailussa Vaasan yliopiston laskentatoimen professori Erkki K. Laitinen sijoittui sijalle viisi. Laitinen oli ainoa suomalaistutkija 20 tuotteliaimman kirjoittajan listalla.

8

2681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Vaikken kauppatieteitä tulekaan Vaasan yliopistoon opiskelemaan, kertoo tuokin nyt jotain ettei ko. paikka ihan huono voi olla :)

    • ...

      Niin, hyvä tuoda tuollainen huomio esiin täällä. Monella täälläkin kirjoittavalla kun tuntuu olevan sellainen asenne, että vain isot voivat olla hyviä. Itse näen asian niin (ja kokemusta on useammasta yliopistosta, mm. Vaasasta), että perustasolla suomalaiset yliopistot ovat opetukseltaan ja resursseiltaan aika saman tasoisia. Vain mielikuvat ovat monesti isojen yliopistojen puoleen.

    • ...

      Vaasan yliopiston hallintotieteiden laitos tarjoaa hyvää opetusta. Osoituksena on vuoden 2003 ja 2004 Suomen parhaat hallitotieteiden gradut.

    • Mäkkylän kreivi

      Kokemuksia on JKL:stä - opettajat eivät osaa oikein asioita, tutkinnon rakenne on mitä on, työnantajat ja opiskelijat itse eivät arvosta.
      Helsinki = opettajia kiinnostaa konsultointi - ei opetus tai töiden ohjaaminen. Paljon potaskaa ja huuhaata kuten naistutkimusta ja filosofiaa. Pitävät Vaasaa kovimpana kilpailijanaan (serkku oli töissä Hkkk:lla) ja salaa itsekin myöntävät VAASAN YLIOPISTON PARHAIMMUUDEN KAUPPATIETEELLISELLÄ ALALLA!

      • Maisteri

        muka yliopisto???


      • Egonomi
        Maisteri kirjoitti:

        muka yliopisto???

        Tutkimus vain paljastaa sen minkä akateemiset piirit ovat tienneet jo vuosia, Vaasassa järjestetään maan parasta koulutusta laskenta ja rahoituksen alalla. Silti tukieurot kohdennetaan massayliopistoihin, esimerkiksi Helsinkiin, josta arvon viittaamani maisterikin on valmistunut. Tukieuroilla ei vain ole mitään referenssiä opetuksen laatuun, Helsinkin yliopistoa ei mainittu koko tutkimuksessa, vaikka sen opiskelijat rinta rottingilla mainostavatkin olevan Suomen eliittiä.

        Olisiko peiliin katsomisen paikka, vai mistä johtuu ettei suurille panostuksilla saada vastinetta, vaatimattomampi opiskelija-aines...(ko)?


      • ekonomi Vaasasta
        Egonomi kirjoitti:

        Tutkimus vain paljastaa sen minkä akateemiset piirit ovat tienneet jo vuosia, Vaasassa järjestetään maan parasta koulutusta laskenta ja rahoituksen alalla. Silti tukieurot kohdennetaan massayliopistoihin, esimerkiksi Helsinkiin, josta arvon viittaamani maisterikin on valmistunut. Tukieuroilla ei vain ole mitään referenssiä opetuksen laatuun, Helsinkin yliopistoa ei mainittu koko tutkimuksessa, vaikka sen opiskelijat rinta rottingilla mainostavatkin olevan Suomen eliittiä.

        Olisiko peiliin katsomisen paikka, vai mistä johtuu ettei suurille panostuksilla saada vastinetta, vaatimattomampi opiskelija-aines...(ko)?

        Vaasassa on kauppatieteellisen opetuksen taso muutenkin ihan huippuluokkaa. Opiskeluaikanani muistan kuulleeni, että laskentatoimen laitoksen lisäksi mm. markkinoinnin laitoksen ja johtamisen laitoksen kunnostautuneen omalla alallaan. Markkinoinnin laitokselle on tullut markkinoinnin alan Vuoden Gradu-palkintoja muistaakseni seitsemän kahdestatoista(?) ja Johtamisen laitos on tälläkin hetkellä huippuyksikkö ja lisäksi voittanut useampia Ekonomiliiton Ekonomiopetussaavutuskilpailuja...

        Kyllä meillä Vaasassa oli (ja on) toi opetuksen taso tosi surkeaa...

        Lopuksi voisin vielä mainita, että pari vuotta sitten luin tutkimuksen, jossa mitattiin eri kauppatieteellisistä yksiköistä valmistuneuden arvostusta työelämässä. Vaasa oli muistaakseni kolmantena, ohittaen mm. Turun...


    • Anonyymi

      Vaasan yliopisto on sinänäsä ihan ok.

      Mutta ongelma siellä on että kohta alkaa rehtorit, johtajat ja päälliköt kolauttamaan päitään toisiinsa käytävillä kun tulevat toisiaan vastaan. Siis, luultavasti missään yliopistossa maailmssa ei ole yhtä montaa johtajaa verrattuna opetushenkilöön. Lienee maailmanennätys. Neljä rehtoria, kolme alustanjohtajaa, parikymmentä erilaista äällikköä etc. opetaajia vain muutama loppuun palanut. Kuten ymmäetää saattaa kun on älytön määrä johtajia, joista jokainen yrittää saada itsensä päteväksi vaatimalla jotain uutta älytöntä niiltä opettajiltä.

      On kyllä mielisiaras paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      383
      8436
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2800
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1142
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      988
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      903
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      886
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      863
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      806
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      792
    Aihe